Wielu z nas robi sobie wyrzuty, że zbyt mało czasu spędza z własnymi dziećmi. Ważna jest jednak nie tyle ilość, co jakość tego czasu. Można być z dzieckiem codziennie, ale tak naprawdę obok niego. Można też poświęcić dziecku i całej rodzinie więcej czasu tylko w weekend – ale za to dobrze się bawić i być naprawdę razem.
Podróże małe i duże
Podróże kształcą i co do tego większość z nas nie ma żadnych wątpliwości. Jednak wspólny wypad z rodziną odkładamy zwykle do wakacji. Liczymy, że jeden, ale porządny (często w domyśle drogi) letni wyjazd zaspokoi dziecięcą ciekawość świata. Nic bardziej mylnego! Wakacyjny wypoczynek w zagranicznym kurorcie z całą pewnością również może stać się fascynującą przygodą, jednak tak naprawdę nasze dzieci często nie mają wygórowanych wymagań. Odkrywanie uroków bliższej i dalszej okolicy może okazać się równie wartościowe i ciekawe.
Zapakujmy własny prowiant, samochód zostawmy w garażu i udajmy się na wypad komunikacją miejską. Z pewnością nie wydamy wiele, a być może przeżyjemy najbardziej udany weekend od dawna.
Wspólne uprawianie sportu
Nic tak nie łączy rodziny, jak wspólna pasja. A jeżeli tą pasją jest sport, nie musicie szukać daleko, aby ciekawie, a przede wszystkim zdrowo, spędzać wolny czas.
Jeżeli jednak żaden z członków Waszej rodziny nie uprawia wyczynowo sportu, nic straconego. Czasem wystarczą dobre chęci. Uczyńcie rytuał z długich, weekendowych spacerów (na przykład w lesie, nie sklepowymi alejkami!), a jeszcze lepiej wszyscy razem rozpocznijcie uprawiać jakiś sport! Mama ucząca się jeździć na rolkach, tata, który pierwszy raz trzyma w ręce rakietę do tenisa… Zyskacie w oczach swoich dzieci, pokażecie, że jesteście otwarci na nowe wyzwania i naprawdę zależy Wam, by robić coś razem. Świetnym sposobem na rodzinne spędzanie wolnego czasu jest żeglarstwo. To jedna z tych dyscyplin, w której sukces zależy od współpracy załogi. Możecie jednak świetnie spędzić czas nawet wówczas, jeśli nie jesteście bardzo zgraną ekipą. Wspólne pływanie może pomóc w wyciszeniu negatywnych emocji i znalezieniu wspólnego języka.
Rodzinne czytanie
Przywykliśmy, że czytanie książek jest zajęciem zdecydowanie indywidualnym, a na głos czyta się wyłącznie małym dzieciom, które same nie potrafią jeszcze tego robić. Większość dzieci uwielbia słuchać czytających rodziców nawet później - nawet, jeśli się do tego nie przyznają.
Wspólne, rodzinne czytanie na głos buduje więź między rodzicami i dziećmi. To moment, kiedy jesteśmy cali dla dzieci, a one to czują. O zaletach dla rozwoju intelektualnego i wyobraźni chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wyłączmy telewizor, odłóżmy tablet i komórkę. Usiądźmy wszyscy razem na kanapie, albo zajmijmy podłogę. Ważne, żeby być blisko siebie. Czytać mogą zarówno rodzice, jak i dzieci. Jeżeli do tej pory bagatelizowaliście rolę książek w życiu dzieci, czas to zmienić! Wychowacie inteligentne, wrażliwe dziecko, które lubi spędzać czas z rodzicami. Polecamy!