Złość, chęć zwrócenia na siebie uwagi oraz problemy w domu mogą być powodem występowania agresji u najmłodszych. Czasem bardzo trudno jest określić, skąd bierze się agresywne zachowanie u maluchów, jednak w każdej sytuacji jest źródłem wielu stresów i problemów zarówno dla nich samych, jak i ich rodziców.
Dlaczego dzieci są agresywne?
Niektóre dzieci uczą się agresywnych zachować od rodziców, rodziny, czy nawet sąsiadów. Inne z kolei czują się sfrustrowane różnymi czynnikami – dużymi wymaganiami, jakie stawiają przed nimi opiekunowie, trudną sytuacją rodzinną (np. rozwodem) oraz poważną zmianą w życiu (np. pójściem do przedszkola lub szkoły). Nerwowe bywają też maluchy, które mają niskie poczucie własnej wartości, oraz te, które czują się odsunięte na bok (np. po pojawieniu się w rodzinie drugiego dziecka). Dzieci agresją bardzo często próbują wtedy zwrócić na siebie uwagę.
Nie bez znaczenia na agresywne zachowania ma także wpływ wychowanie – bezstresowe, bez wyraźnych granic i norm może wpłynąć na pojawianie się zadziornych i konfliktowych zachowań.
Jak reagować na złość dziecka?
Mamy dla Was prostą, ale niezwykle trudną do zachowania zasadę reagowania na złość malucha – spokój. Zdajemy sobie sprawę z tego, że trudno być spokojnym człowiekiem, gdy dziecko bije nas lub swoich rówieśników, krzyczy, rzuca zabawkami czy płacze wniebogłosy. Jednak tylko spokój pomoże nam wyjść z tej sytuacji obronną ręką.
Gdy dziecko nas uderzyło, należy zostawić je samemu, wyjść z pokoju, w żadnym wypadku nie wolno krzyczeć i przejmować emocji malucha. Swoim pozornym zobojętnieniem możemy wpłynąć na jego wyciszenie oraz rezygnację z dalszego prowokowania. Natomiast w momencie, kiedy dziecko nieco się uspokoi, należy jasno i jednoznacznie powiedzieć mu, co jest złe w jego zachowaniu oraz starać się mu pomóc, odwołując się do naszych uczuć (np. stawiając dziecko w naszej sytuacji).
Z agresją dzieci można walczyć!
Rodzice codziennymi zachowaniami oraz organizowaniem różnych aktywności mogą pomóc maluchowi w zwalczaniu negatywnych emocji. Należy spędzać z dzieckiem dużo czasu – nic tak nie łagodzi emocji jak wspólna zabawa: jazda na rowerze, układanie puzzli czy rodzinne gry planszowe.
Poza tym warto zapewnić maluchowi zajęcia i aktywności, które pomogą mu poradzić sobie z nadmiarem energii. Polecamy zajęcia sportowe dopasowane do potrzeb i zainteresowań malucha, taniec lub trenowanie sztuk walki.
Ważną zasadą uczenia funkcjonowania w świecie musi być także jasne określanie granic i zasad, jakie rządzą Waszym życiem. Jako rodzice musicie być bezwzględnie konsekwentni w swoich decyzjach i jeśli ustalicie dla dziecka jakąś karę za złe zachowanie (np. zakaz gry na komputerze), nie możecie się z niej wycofać.