Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma 2 czy 7 lat, niektóre produkty spożywcze mogą być dla niego silnie uczulające i do diety należy wprowadzać je ostrożnie. Niestety, często są one składnikami jedzenia dla dzieci, w którym nawet nie spodziewalibyśmy się takich atrakcji. Na co zwrócić szczególną uwagę, z czego lepiej zrezygnować i jak rozpoznać alergię? Poniżej odpowiedzi na najważniejsze dręczące Was pytania.
Objawy alergii pokarmowej
Objawy alergii pokarmowej wyglądają bardzo różnie i często związane są z konkretnym produktem. Jednak istnieją pewne uniwersalne symptomy zwiastujące nietolerancją pokarmową czy uczulenie, które powinny wzbudzić czujność rodziców.
Objawy alergii pokarmowych można podzielić na te wewnętrze (występujące w układzie pokarmowym lub oddechowym) oraz zewnętrze (widoczne na skórze dziecka). Do pierwszych możemy zaliczyć nudności, wymioty, wzdęcia oraz biegunkę. Zauważyć możemy także obrzęk gardła, warg i języka. Dziecko może mieć także problemy z oddychaniem, a najcięższe przypadki to nawet spadek ciśnienia prowadzący do wstrząsu anafilaktycznego. Na alergię pokarmową wskazuje często też podwyższona temperatura ciała, niezwiązana z żadną infekcją czy przeziębieniem, a także świąd i pieczenie skóry.
Co ciekawe, objawy alergii nie muszą wystąpić już przy pierwszym kontakcie z danym produktem. Najczęściej zauważymy je dopiero po którejś z kolei dawce, szczególnie tej zwiększonej lub skumulowanej w małych odstępach czasowych.
Co uczula dzieci najbardziej?
Uczulać może wszystko – od mleka po pomidory, ale występuje kilka produktów spożywczych, które uczulają najczęściej i najbardziej dotkliwie. Należą do nich przede wszystkim orzechy (zwłaszcza ziemne), które można znaleźć między innymi w czekoladzie i dziecięcych deserach. Uczulają już nawet śladowe ilości, dlatego producenci na opakowaniach swoich produktów muszą umieszczać informację, że w ich zakładzie do produkcji wykorzystuje się orzechy.
Dzieci mogą mieć alergie pokarmowe związane z jedzeniem jajek, ryb, zbóż oraz niektórych owoców (truskawki, pomarańcze, kiwi). I znów trzeba być bardzo ostrożnym , ponieważ zboża (różne mąki, kasze), jaja, owoce mogą występować w przeróżnych produktach, częstokroć niekojarzących się z danym składnikiem.
Moje dziecko ma alergię pokarmową. Jak z tym żyć?
Normalnie! Po prostu unikaj produktów, które uczulają Twojego malucha i bardziej ostrożnie nich dotychczas rób zakupy w sklepach spożywczych. Czytaj składy produktów i wybieraj to, co jest bezpieczne (np. kaszki zbożowe bez dodatku owoców lub suszonego mleka krowiego).
Warto postawić na domowe obiady i nie korzystać z półproduktów, w których roi się od chemicznych dodatków oraz składników niewymienionych na etykiecie. W przypadku silnych alergii konieczna jest wizyta u lekarza alergologa. Do jego zadań należy przeprowadzenie prób alergicznych, by ustalić, co konkretnie wywołuje reakcję alergiczną. Dobrze również skontaktować się z dietetykiem, by ustalił prawidłową dietę dla malucha. Zbyt restrykcyjna dieta eliminacyjna może bowiem okazać się niebezpieczna dla zdrowia i rozwoju dziecka.