Astma wieku dziecięcego jest choroba, którą można wyleczyć. Potrzebna jest szybka diagnoza i dobry plan na leczenie, najlepiej przygotowany przez lekarza specjalistę – alergologa i pulmonologa. Niestety, nie da się choroby zdiagnozować jednym prostym badaniem, a potrzebna jest seria testów, która może wykluczyć lub potwierdzić astmę. Podpowiadamy, jakie objawy astmy powinny zwrócić Waszą uwagę.
Pierwsze objawy astmy u dziecka
U dzieci poniżej 5 roku życia astma często daje różne objawy, a jednocześnie nie jest schorzeniem, które jest ciągłe. Występuje czasowo, jako reakcja na zmienne warunki otoczenia lub tymczasowe reakcje alergiczne. Jak rozpoznać astmę?
Najczęściej objawia się kaszlem niewiadomego pochodzenia – maluch nie jest przeziębiony ani chory, nie ma gorączki ani nie wstępują inne objawy wskazujące na infekcję. Kaszel łapie dziecko nie tylko w ciągu dnia, ale też może budzić je w nocy. Występuje często także podczas wysiłku czy zabawy, podczas której maluszek może się szybko męczyć. Jazda na hulajnodze, rowerze, a nawet chodzenie po schodach może być powodem napadów kaszlu.
Z astmą u lekarza
Pierwsze badanie lekarskie w kierunku astmy prowadzone jest zazwyczaj już po próbie wyleczenia dziecka z… zapalenia oskrzeli. Lekarz internista nie jest w stanie od razu stwierdzić, czy dziecko ma astmę, czy inną chorobą związaną z niewydolnością płuc. Najczęstszą diagnozą jest właśnie zapalenie oskrzeli, ich zwężenie, a lekarz zaleca odpowiedni antybiotyk, który na chwilę może przynieść odpowiedni skutek i objawy (napady kaszlu) mogą ustąpić.
Jeśli jednak po zakończonej kuracji antybiotykowej, dziecko nadal ma kaszel, konieczne jest badanie krwi, które wykaże, czy w organizmie jest stan zapalny. Jego brak może wskazywać na astmę. Inną wskazówką jest leczenie domniemanego zapalenia oskrzeli poprzez sterydowy lek wziewny (musi być podawany dziecku przez specjalną tubę, nebulizator lun inhalator). Gdy lek przyniesie odpowiedni skutek, a dziecko przestanie kaszleć, możemy być na 99% pewni, że maluch cierpi na astmę.
Jak żyć z astmą dziecka?
Astma jest chorobą przewlekłą, która może minąć po kilku miesiącach, latach, ale może też towarzyszyć naszemu dziecku przez całe życie. Najważniejsze jest systematyczne podawanie leków, najczęściej sterydów, które rozszerzają oskrzela oraz zmniejszają napady kaszlu.
Przy właściwej terapii nie jest konieczne rezygnowanie ze sportu, który wręcz pomaga w walce z chorobą. Zachęcaj dziecko do aktywności na podwórku – świetnie na jego zdrowie wpływa jazda na rowerze, rolkach, a w czasie zimy wszelkie sporty zimowe lub pływanie na basenie.
Dobrze dla zdrowia astmatyków robią wyjazdy w góry lub nad morze, gdzie powietrze jest czyste, a sezonowe pylenie roślin nie tak groźne. Niestety, podczas okresów pylenia roślin, należy ograniczyć pobyt dziecka na podwórku czy rodzinne spacery. Niewskazane są także wyjazdy na wieś. Astmatycy są bowiem bardzo często także alergikami, co wyklucza posiadanie w domu zwierząt z uczulającą sierścią.
Zrezygnujcie też z produktów, które mogą uczulać dziecko w jego diecie: białko mleka krowiego, czekolada, orzechy, jaja czy ryby. Nie podawaj mu także jedzenia typu fast food, wysoko przetworzonych produktów czy żywności zawierającej konserwanty i sztuczne substancje słodzące.