Już kilka razy poirytowani wyrzucaliście plastikową zabawkę niemal tuż po zakupie, bo zwyczajnie nie przetrwała krótkiej próby czasu? Zauważyliście, że dziecko przyjmuje kolejne plastikowe prezenty ze znudzoną miną (bo podobnych zabawek ma mnóstwo)? A może po prostu z sentymentem wspominacie drewniane zabawki ze swojego dzieciństwa? Spróbujcie kupić podobne swojemu dziecku!
Jeśli zabawka drewniana, to jaka?
Jeśli do tej pory nie zwracaliście większej uwagi na zabawki wykonane z drewna, z pewnością będziecie zaskoczeni, jak wiele mają do zaoferowania ich producenci. Większość plastikowych produktów ma swoje drewniane odpowiedniki. Ekologiczne zabawki to nie tylko klocki w naturalnym kolorze – wiele zabawek drewnianych pod względem kolorystyki, wzornictwa czy kształtu w niczym nie ustępuje tym plastikowym.
Już niemowlętom możemy zafundować drewnianą grzechotkę. Dzieci powyżej pierwszego roku życia mogą spróbować swoich sił na drewnianym jeździku lub bujaku. W tym okresie szczególnie przez maluchy lubianymi zabawkami są te, które można pchać i ciągnąć (wózeczki, taczki, zwierzaki na sznurku lub kijku). Z biegiem czasu zainteresowania dzieci skupiają się wokół układanek (puzzle, sortery) czy zabaw konstrukcyjnych np. klockami – tu również świetnie sprawdzą się wyroby drewniane.
Naturalną fazą rozwojową są zabawy w naśladowanie dorosłych i odgrywanie ról. Do kreatywnych zabawek sprzyjających takiej aktywności, należą drewniane zestawy do gotowania. Oprócz kuchni kupić można drewniane sztućce, talerzyki, a nawet produkty spożywcze! Podczas takiej zabawy nic się nie potłucze, a z pewnością dostarczy ona wiele radości, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.
Kilka wskazówek przed zakupem zabawki drewnianej
Czy kupując zabawkę drewnianą możemy być pewni, że jest ona w stu procentach bezpieczna? Oczywiście, że nie, choć trzeba przyznać, że są dużo bardziej przyjazne środowisku i człowiekowi, niż zabawki plastikowe, mogące zawierać np. ftalany (szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne zmiękczające plastik). Samo drewno jest materiałem naturalnym, ale do ich ozdabiania używa się farb i lakierów. Przed zakupem sprawdźmy więc, czy posiadają one atest bezpieczeństw CE – zyskamy pewność, że do ich produkcji nie użyto toksycznych materiałów. Ponadto, podobnie jak w przypadku zabawek plastikowych, dobieramy zabawkę do wieku dziecka.
Zabawki drewniane – strzał w dziesiątkę!
Zabawki drewniane są przede wszystkim trwałe. Nie pękają, nie łamią się, nie odkształcają. Są naturalne, ekologiczne – ulegają biodegradacji. A do tego rozwijają zdolności motoryczne i wyobraźnię: dzięki swej prostocie wyzwalają w dzieciach kreatywne myślenie. Zabawki idealne? Ich jedyny mankament to cena – nawet niewielkich rozmiarów zabawka drewniana jest dość droga.
Drewniane zabawki to produkty ponadczasowe. Może kupując drewniany domek dla lalek lub wspaniałą wieloelementową kolejkę, spełnisz swoje ciche marzenie z dzieciństwa?