Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci to priorytety dla rodziców maluchów. Nie zdają sobie oni sprawy, że nawet zabawki mogą okazać się groźne dla ich pociech. Dlatego na świecie i w naszym kraju funkcjonują pewne standardy w produkcji zabawek oraz odpowiednie certyfikaty gwarantujące ich bezpieczeństwo.
Zanim kupisz – sprawdź oznaczenia
Każda zabawka dla dziecka powinna być w określony sposób oznaczona, aby kupujący wiedział na jej temat możliwie najwięcej. Przede wszystkim musi być podany wiek dziecka, dla którego jest przeznaczona (słownie oraz obrazowo). Ponadto musi mieć informację o posiadanych certyfikatach czy rekomendacjach, nazwę oraz adres producenta (znajdujący się na terenie kraju lub przynajmniej Unii Europejskiej), a także instrukcję w języku polskim.
Opakowanie zabawki musi także zawierać informację o składzie chemicznym produktu, sposobie konserwacji oraz ewentualne ostrzeżenia związane z niewłaściwym użyciem zabawki (np. że zabawka może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej czy jest odpowiednia wyłącznie dla dzieci powyżej 3 roku życia).
Atesty zabawek dla dzieci
Atesty zabawek dla dzieci można podzielić na te obowiązkowe i umieszczane dobrowolnie przez producenta. Do tych pierwszych należy najczęściej spotykany na zabawkach dla dzieci certyfikat CE, który obowiązkowy jest w całej Unii Europejskiej. Certyfikat ten nie wymaga kontroli żadnej zewnętrznej instytucji, a jest jedynie deklaracją producenta co do bezpieczeństwa danego wyrobu.
Bardziej wiarygodnym znakiem, jaki można znaleźć na zabawkach dla dzieci, jest oznaczenie EN71, które jest odpowiednikiem norm europejskich dotyczących zabawek. Jeśli jakiś produkt nie spełnia tych norm, nie może być sprzedawany na terenie Unii Europejskiej. Ważnym oznaczeniem jest certyfikat badania WE (Ex), który świadczy o tym, że zabawka dla dziecka została wyprodukowana zgodnie z prawem unijnym. Certyfikat ten nadają niezależne instytucje i organy unijne.
Inne oznaczenia na zabawkach dla dzieci
Poza wyżej wspominanymi, na zabawkach możemy znaleźć również inne oznaczenia świadczące o cechach zabawek. To między innymi FairTrade, mówiące o tym, że zabawka została wyprodukowana w miejscu szanującym prawa człowieka, a w procesie produkcji nie uczestniczyły dzieci. Z kolei symbol PEFC oznacza produkty, które zostały wytworzone z zachowaniem norm ekologicznych, ekonomicznych i społecznych.
Natomiast drewniane zabawki dla dzieci powinny być oznaczone znakiem FSC. Gwarantuje on, że dana zabawka została stworzona z drewna pochodzącego z lasu uprawianego zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego.