Dobrze dobrane buty potrafią cuda. Mogą pomóc w walce z wadami stóp u Waszego dziecka lub działać na nie profilaktycznie. Jak rozpoznać wady stóp u dziecka? Jakie obuwie dla niego wybrać? Mamy dla Was kilka bezcennych rad na ten temat.
Jak rozpoznać wady stóp u dziecka?
Wad stóp u dziecka może być naprawdę wiele – niektóre z nich są tylko przejściowe, a inne mogą stać się przyczyną dyskomfortu na całe życie. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na to, czy Wasze dziecko chodzi prosto, czy nie utyka i czy nie bolą go nóżki. U dzieci bardzo łatwo rozpoznać także płaskostopie czy szpotawość (sytuacja, gdy dziecko, stojące prosto i mające stopy złożone blisko siebie, ma nadal szparę między kolanami).
Jeśli sami nie jesteście w stanie określić, czy budowa stóp Waszego dziecka jest prawidłowa, czy nie, warto zasięgnąć rady specjalisty – ortopedy, który wykona potrzebne badania. Pomóc może także bilans 2-latka obowiązkowo wykonywany w każdym przedszkolu.
Buty dla dzieci z wadami stóp
Pamiętajcie, że w momencie, gdy dziecko zaczyna się uczyć chodzić, nie warto kupować butów, ponieważ stopa rozwija się lepiej, gdy maluch chodzi na boso. Natomiast buty dla niemowlaków mają wyłącznie funkcję ozdobną. Najlepsze buty to te z usztywnioną piętą, sznurowane, aby łatwiej było dopasować je do stopy dziecka. Najlepsza wysokość to buty sięgające za kostkę, które stabilizują ruchy malucha.
Podeszwa buta dla dziecka powinna być wyjątkowo elastyczna, szczególnie w okolicy palców, aby te mogły swobodnie się zginać. Ewentualny obcas musi sięgać minimum 1/3 długości trzewika. Najlepiej ze skórą dzieci współpracują buty skórzane, a z plastikowych czy gumowych lepiej jest zrezygnować.
Wkładki ortopedyczne do butów
Z patologiami stopy dziecka można radzić sobie także poprzez używanie różnego rodzaju wkładek. Są dwa rodzaje wkładek do butów: profilaktyczne i ortopedyczne. Te pierwsze jedynie poprawiają jakość chodzenia i uśmierzają ból, natomiast te drugie małą właściwości lecznicze.
Wśród wkładek ortopedycznych znaleźć można takie, które korygują różne rodzaje płaskostopia – podłużne (wkładka z podniesieniem od wewnętrznej stopy), poprzeczne (podniesienie na środku stopy) oraz poprzeczno-podłużne (podniesienie z boku i na środku).
Pamiętajcie, że dbanie o małe stopy jest szczególnie ważne, ponieważ to właśnie wtedy się one kształtują. Badania wykazują, że ogromna większość dzieci rodzi się bez wad stóp (nawet 98%), natomiast dopiero z wiekiem stopy się zniekształcają – między innymi właśnie pod wpływem źle dobranego obuwia. Największe znaczenie dla zdrowia stóp ma wiek 3–4 lat.