Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla nowo narodzonego dziecka. To idealna kombinacja wszystkich składników, potrzebnych rozwijającemu się maluszkowi. Mimo to coraz więcej młodych mam rozważa świadomą rezygnację z karmienia piersią. Czasem też sama natura nie pozostawia im wyboru i jedynym wyjściem jest włączenie mleka modyfikowanego.
Czym jest mleko modyfikowane?
Nawet jeśli dziecko, z różnych przyczyn, nie jest karmione naturalnie, nie należy podawać mu mleka krowiego. Zawiera ono zbyt mało witamin, a zbyt dużo białka, jak dla tak małego dziecka. Tu z pomocą przychodzi mleko zastępcze, produkowane wprawdzie z mleka krowiego, ale poddane modyfikacjom przez technologów żywności tak, aby swym składem jak najbardziej przypominało mleko matki. Jego formuła uwzględnia więc zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze w pierwszych miesiącach życia, poprzez zwiększenie ilości witamin (A, E, C, K, D), minerałów (m. in. cynk, wapń, żelazo) oraz wzbogacenie wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi.
Mleko modyfikowane początkowe i następne
Mleko początkowe przeznaczone jest dla dzieci od urodzenia do 6 miesiąca życia i na opakowaniach (niezależnie od producenta) oznaczone cyfrą 1. Może całkowicie zastępować mleko matki lub być stosowane obok karmienia naturalnego.
Pomiędzy 6 a 12 rokiem życia dziecka wprowadzamy stopniowo do jego diety nowe produkty (gotowane zmiksowane warzywa i owoce, kaszki i kleiki, przecierowe soki 100% i inne). Nadal jednak podstawą żywienia jest mleko, choć zmienia się zapotrzebowanie dziecka na dostarczane przez nie składniki odżywcze. Zmianie ulega więc również skład mleka modyfikowanego: zawiera ono mniej białka niż mleko krowie, ale więcej, niż mleko początkowe.
Mleko dla dzieci pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia oznaczane jest na opakowaniach cyfrą 2, powyżej 12 miesiąca – cyfrą 3, a powyżej 2 roku życia – cyfrą 4 i określane są one wspólną nazwą „mleko następne”.
Jak wybrać mleko modyfikowane?
Rozszerzenie diety dziecka o produkty inne niż mleko to ważny, ale i niekiedy trudny moment. Może się on wiązać z różnymi przykrymi dolegliwościami trawiennymi, jak kolki, zaparcia, ulewanie czy alergie. Tu z pomocą może nam przyjść odpowiednio dobrane mleko modyfikowane. Na rynku znajdziemy produkty specjalistyczne, dedykowane dla szczególnie wrażliwych dziecięcych brzuszków, np. mleka o zwiększonej kaloryczności (w przypadku zbyt słabego przybierania na wadze), zwiększające uczucie sytości, bezglutenowe, antyrefluksowe, z obniżoną zawartością laktozy czy hipoalergiczne.
Pamiętajmy, że w żywieniu dziecka zdawanie się na własną intuicję może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze dobrałaś mleko modyfikowane, nie eksperymentuj – poradź się pediatry!