Epidemia koronawirusa uderzyła w nas niczym bomba. Na długi czas zamknęła nas w domach, razem z dziećmi. One nie chodzą do szkoły, a my do pracy – wykonujemy swoje zadania zdalnie lub całkowicie na ten czas zrezygnowaliśmy z wypełniania obowiązków służbowych. Co robić z dziećmi w domu, kiedy nie można wyjść na dwór, a pomysły na spędzanie wolnego czasu się kończą? Zobacz nasze inspiracje na najbliższe tygodnie i powiedz nudzie ‘nie’!
Gry planszowe dla całej rodziny
Familijne gry planszowe od wielu lat przeżywają swój prawdziwy renesans. Są doskonałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu z dziećmi, ponieważ ten rodzaj rozrywki spodoba się również dorosłym i może być także dla nich pasjonujący. Oczywiście, najłatwiejsze są wszelkie gry w karty, które możemy dopasować do wielu uczestników gry. Zaczynając na przykład od Piotrusia Pana czy Memo, kończąc na bardziej zaawansowanych grach karcianych, jak na przykład gra w Pana, Tysiąca lub Makao. Jeśli znudzą się Wam zwykłe karcianki, polecamy planszówki bardziej wymagające, których gra jest bardziej skomplikowana i zazwyczaj trwa znacznie dłużej. Jedną z nich jest bardzo popularna gra Dobble, przeznaczona dla dzieci od piątego roku życia. Tu liczy się spostrzegawczość i szybkość, a polega na zbieraniu lub pozbywania się kolorowych kart od wszystkich uczestników. Najpopularniejsza jest wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart. W celu utrudnienia zabawy symbole na kartach bywają odwrócone i miewają inne rozmiary.
Inną popularną grą familijną jest gra Dixit, która jest grą skojarzeń dla członków rodziny powyżej ósmego roku życia. Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem, wybiera spośród sześciu obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza. Bajarz zdobywa punkty, jeśli któryś z graczy zagłosuje na poprawną kartę. Choć gra wydaje się prosta, to nietypowe obrazki potrafią zaskoczyć – wymyślenie skojarzenia, które nie byłoby zbyt proste lub zbyt odległe jest nie lada wyzwaniem. Bardzo wciągająca i kreatywna zabawa!
Ciekawym pomysłem na planszową grę dla całej rodziny może być gra Poznaj Polskę. To zestaw gier i zabaw edukacyjnych, których tematem przewodnim jest Polska. Gra jest nieskomplikowaną formą zdobywania i przyswajania wiedzy z zakresu historii, geografii, przyrody i zwyczajów narodowych. Wiadomości o Polsce uzupełniają dwie plansze składane z dwustronnych puzzli, demonstrujące mapy Polski z podziałem na województwa, z zaznaczeniem ich stolic, prezentacją strojów ludowych i przedstawieniem najciekawszych obiektów i miejsc na terenie naszego kraju. Zawartość zestawu Poznaj Polskę jest niezwykle uniwersalna – skierowana zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych.

A przy okazji różnych planszówek i pudełek – postawcie na puzzle! Wybór kartoników do układania jest ogromny, dzięki czemu dopasujecie je do wieku i umiejętności wszystkich członków rodziny. Możecie też podzielić zadania – najmłodsi będą układać swoje puzzle, starsi postawią na układanki powyżej 500 lub nawet 1000 elementów. Dobra zabawa na bardzo długo gwarantowana.
Kreatywnie spędź czas z rodziną
Warto czas w domu spędzić też na kreatywnych zabawach dla całej rodziny. Uruchomcie w sobie pokłady twórczości i artystyczne dusze. Oczywiście najprostszym sposobem jest przeszukanie domowych zasobów kredek, farb, wycinanek, materiałów, plasteliny i modeliny. Przydadzą się również makarony w różnorodnych kształtach, fasolki, groszki oraz ziarna, jakie mamy w domowych zapasach. Pomalujmy kamienie czy patyki, które zebraliśmy na spacerze. Wykorzystajmy piórka, suszone liście i kwiaty. Możemy malować, kleić, rzeźbić, a przy okazji warto pamiętać, że zbliżają się święta wielkanocne, więc to jest świetna okazja, aby w domowym zaciszu stworzyć ciekawe ozdoby świąteczne i dekoracje na najbliższy czas.
Zróbcie też plakat o Waszej rodzinie, drzewo genealogiczne lub na dużym kartonie namalujcie to, jak lubicie spędzać czas. Nie zapominajcie przy tym o najmniejszych członkach Waszej rodziny, czyli o zwierzętach, które także na takim plakacie z pewnością chciałaby się znaleźć. A jeśli macie maszynę do szycia – zacznijcie szyć z dziećmi! Poszewki na poduszki czy ubranka dla lalek i zabawek to bardzo proste do wykonania rzeczy, które nawet kilkuletnie dzieci są w stanie uszyć. Te kreatywne zabawy można zakończyć ciekawym pokazem lub wystawą przygotowaną z artystycznych dzieł całej rodziny.
Wykorzystajcie też koce, poduszki, narzuty i zbudujcie domowy namiot, w którym na pewno każdy świetnie będzie się bawił. Oczywiście, jeśli macie spory dom, możecie bawić się w chowanego, a nawet w popularne podchody i zabawę, którą chyba zna każdy, czyli „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!”. Dobrym pomysłem, nie tylko dla dziewczynek, jest przygotowanie pokazu mody – rodzice i maluchy przebierają się według określonego tematu, np. piratów, gwiazd filmowych czy ulubionych postaci z bajek. W pokazie udział mogą wziąć także zabawki i misie, które posiadacie w domu. Jeśli brakuje Wam ruchu, urządźcie domową dyskotekę. Przygaście światło, włączcie ulubioną muzykę i ubierzcie się wystrzałowo. A jeśli nie tańce Wam w głowie, nic straconego. Możecie w mieszkaniu urządzić domowy klub fitness. Zbierzcie przyrządy do ćwiczenia, maty oraz kreatywne pomysł na to, jak razem bezpiecznie ćwiczyć i do dzieła! Zróbcie sobie też domowe wróżby – kto powiedział, że z wosku, kart czy butów można wróżyć wyłącznie w listopadzie? Jeśli macie taką ochotę, w czarodziejów możecie bawić się cały rok.
Bardziej spokojnie czas można spędzać podczas tworzenia domowego teatru czy czytania książek. To zawsze się sprawdzi. Wykorzystajcie do tego domową biblioteczkę lub spróbujcie poszukać darmowych źródeł w Internecie, których przy okazji epidemii koronawirusa jest coraz więcej. Zasoby online uwalniają publiczne biblioteki, księgarnie oraz antykwariaty. Bardzo dużo informacji na ten temat znaleźć można w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych tych instytucji. Koniecznie zajrzycie także na blogi artystów i pisarzy lub na strony muzeów, galerii czy domów kultury, gdzie proponowane są różne zasoby i aktywności rodzinne, w tym właśnie e-booki i audiobooki przeznaczone dla miłośników literatury w każdym wieku. Po kreatywne pomysły i lekcje malarskie warto wybrać się… do własnego komputera. Artyści na żywo prowadzą lekcje pisania, malowania i tworzenia ciekawych przedmiotów dosłownie z niczego.
Koniecznie spędźcie wspólny czas w kuchni, ale nie tylko podczas przygotowywania obiadów czy śniadań. Zróbcie dla siebie coś ekstra – ciastka, ciasta, a może pizzę dla każdego inną, zgodnie z jego ulubionymi smakami.

Chcesz odpocząć? Zobacz w domu najlepsze filmy i spektakle
Kilka tygodni w domu z maluchami może zmęczyć każdego. Dlatego też warto od czasu do czasu rozważyć bardziej bierne formy spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Oczywiście pewnie większość z nas ma dostęp do kanałów z bajkami i filmami dla dzieci czy zasobów wypożyczalni filmów, takich, jak na przykład VOD.pl czy serwis Netflix. Wśród najciekawszych nowości filmowych, które dostępne są dla dzieci i młodzieży, warto zwrócić uwagę, są m.in. najnowsze produkcje: „Król lew”, czwarta część bestsellera „Toy Story”, „LEGO” oraz kolejne odcinki lubianych przez dzieci seriali „Między nami, misiami” i „Niesamowity świat Gumballa” (wszystkie dostępne w marcu na platformie HBO). Z kolei na Netflixie warto rozejrzeć się za animacjami „Carmen Sandiego”, „Gokarty” oraz „Pierwsza gwiazdka”. Filmy i bajki familijne bezpłatnie można też oglądać w serwisie You Tube, które udostępnia Kino Świat VOD. Informacje o dostępnych tytułach znajdziemy w serwisie kinowym naEkranie.pl. Ponadto w poszukiwaniu ciekawych animacji, a nawet spektakli teatralnych warto w wyszukiwarkę internetową wpisać adres strony TVP, która w serwise VOD zapewnia dużo interesujących i wartościowych dla dzieci filmów, programów dla najmłodszych i różnorodnych materiałów. A przy tym część jest bezpłatna.
Jednak dostęp do tego mamy zawsze, a przy okazji stanu epidemicznego coraz więcej instytucji udostępnia bezpłatnie swoje zasoby – bardzo często takie, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. Świetnym przykładem może być inicjatywa teatrów, również tych grających spektakle familijne i dla dzieci. Na ich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych w określonych godzinach wyświetlane są najlepsze spektakle, w doskonałej jakości, dzięki czemu są one dobrą alternatywą dla bajek i animacji z telewizji. Część tych inicjatyw zbiera strona internetowa iTeatr, czyli inicjatywa dla szkół, dzięki której dzieci z najmniejszych miejscowości w Polsce mogą zobaczyć ciekawe spektakle teatralne i muzyczne. Obecnie z jej zasobów mogą korzystać także w domowym zaciszu.
Poszukajcie też ciekawych źródeł na stronach szkół i uczelni wyższych. Wiele z ich udostępnia koncerty, wykłady i spotkania z naukowcami – również takie, z których skorzystać mogą najmłodsi członkowie Waszej rodziny. W sieci znaleźć można nawet wernisaże wystaw! W poszukiwaniu inspiracji dla wolnego czasu w rodzinnym gronie warto zajrzeć na specjalnie na czas epidemii koronawirusa przygotowaną stronę Grarantanna.pl, której autorem jest Ministerstwo Cyfryzacji RP. Dzieci i młodzież do wyboru mają sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem Internetu. Są konkursy z nagrodami, a zawartość serwisu poszerza się z każdym dniem.
Pomysłów jest wiele – pamiętajcie, że ten czas społecznej kwarantanny wcale nie musi być czasem straconym.