Obgryzanie paznokci u dzieci jest zazwyczaj przejawem jakiejś stresującej lub nowej dla malucha sytuacji. Nie zawsze jednak łatwo jest rodzicom odgadnąć, co jest konkretnym powodem tego zachowania, które często prowadzi do konfliktów i niepotrzebnych nerwów. Na szczęście obryzganie paznokci to nawyk, którego możemy oduczyć dziecko. Jak? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Was wątpliwości!
Przyczyny ogryzania paznokci u dzieci
Dzieci obgryzają paznokcie najczęściej z powodu przejściowych stresów. Może być to pójście do przedszkola, zmiana ulubionej nauczycielki, zmiana szkoły lub pojawienie się rodzeństwa. Zasadniczo są wszelkie nowe i niestandardowe sytuacje w jego życiu. Również stosunki między rodzicami (np. separacja, kłótnie, rozwód) mają ogromne znaczenie dla psychiki dziecka i mogą powodować problemy z rozładowaniem stresu.
Często obgryzają paznokcie także maluchy nadpobudliwe, które muszą zająć czymś ręce, gdy tylko zaczynają się nudzić. Takie zachowanie charakteryzuje również dzieci nieśmiałe i wrażliwe, ale z wiekiem powinno mijać. Gdy tak się nie dzieje, a my podejrzewamy, że dziecko może sobie robić krzywdę, należy działać, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji obgryzania paznokci.
Konsekwencje obgryzania paznokci
Obgryzanie paznokci niesie za sobą bowiem wiele konsekwencji. To przede wszystkim nieestetyczny wygląd dłoni, który z wiekiem coraz bardziej się pogłębia. A obgryzanie paznokci i skórek wokół nich aż do krwi może doprowadzić do trwałego zniekształcenia palców, a nawet dłoni. Maluchowi prawdopodobnie nie będzie to przeszkadzało, ale w dorosłym życiu może być powodem wielu kompleksów.
Obgryzanie paznokci to także prosta droga do wielu zakażeń, których źródłem są brudne ręce. Zaczyna się od pleśniawek w ustach, a kończy nawet na grzybicy czy trwałym zarażeniu bakteriami gronkowca. Konsekwencją może być także nieprzyjemna owsica. Lekarze dowodzą także, że częste obryzganie paznokci ma negatywny wpływ na zęby – szczególnie dzieci, w których uzębienie jest w trakcie ciągłego kształtowania.
Co mogą zrobić rodzice?
Po pierwsze zadbaj o dłonie swojego dziecka – paznokcie przytnij krótko, a samą czynność możesz urozmaicić, zmieniając ją w zabawę (polecamy kolorowe, dziecięce nożyczki lub cążki). Paznokcie możesz też smarować specjalnym, gorzkim w smaku preparatem, który zniechęca do brania do buzi rączek (odpowiednie do wieku leki dostępne są w aptece).
Zadbaj o czas wolny dziecka. Postaraj się, by było aktywne, kup mu małe piłeczki i zabawki działające antystresowo. Świetnie zajmują ręce także puzzle, klocki oraz wszelkie układanki. Zachęcaj malucha do zabaw kreatywnych z plasteliną, wycinankami lub samodzielnie przygotuj masę solną.
Nie zapominaj także o tym, by poświęcać swojemu dziecku dużo uwagi – nie tyle, ile możesz, ale tyle, ile ono potrzebuje. Czas spędzony wspólnie z całą rodziną działa niczym najlepszy lek!