Nawet najlepsza szkoła rodzenia przygotowuje przyszłych rodziców do nowej roli jedynie w teorii – o całej reszcie dowiadują się dopiero, gdy maleństwo pojawi się na świecie. Pierwsze wspólne chwile po powrocie ze szpitala to czas na wzajemne poznawanie się rodziców i dziecka. O czym należy pamiętać, by popełniać jak najmniej błędów?
Przyjazne otoczenie i spokojny sen
W pierwszych tygodniach noworodek głównie śpi (z przerwami na karmienie), dopiero z czasem zaczyna wykazywać większą aktywność i zainteresowanie światem zewnętrznym. Otoczenie, w którym przebywa, musi być spokojne i przyjazne. Jak to rozumieć?
Maluszek źle będzie się czuł zarówno w bardzo słonecznym, dusznym pokoju, jak i w ciemnym czy chłodnym. Należy więc zadbać o odpowiednią temperaturę (ok. 22ºC) i wilgotność powietrza (40-60%) w pokoju, w którym przebywa. Niewłaściwe warunki w pomieszczeniu, jak również zbyt wiele bodźców (dobiegające do niego zbyt głośne, męczące dźwięki, mrugające lampki, nadmiar zabawek, goście nieustannie przewijający się przez dom) mogą skutkować problemami z zasypianiem.
Skoro już mowa o śnie, to w pierwszych tygodniach maluszek nie potrzebuje w łóżeczku poduszki i kołdry. Ze względów bezpieczeństwa lepiej ubrać go w cieplejszą piżamkę i niczym nie przykrywać.
Właściwa higiena i pielęgnacja
Z pewnością babcie i ciocie służą Wam mnóstwem dobrych rad na temat pielęgnacji maluszka. Zawsze warto wziąć pod uwagę doświadczenie starszych, ale należy je też skonfrontować z najnowszymi standardami opieki noworodkowej, wyznaczanymi przez pediatrów i innych specjalistów. Do takich pielęgnacyjnych „nakazów”, które można dziś włożyć między bajki, należy konieczność zakładania noworodkowi czapeczki nawet w domu. Dziecka nie należy jednak przegrzewać. Zakładanie nawet lekkiej, bawełnianej czapeczki w domu jest zbędne (w przeciwieństwie do spacerów, gdzie jest ona konieczna, by chronić wrażliwą głowę dziecka przed zbyt niską i zbyt wysoką temperaturą!).
Podobnie rzecz się ma z kąpielami czy pierwszym spacerem małego dziecka. Wbrew krążącym dawniej opiniom, codzienna kąpiel noworodka nie jest konieczna, a pierwszy spacer można natomiast odbyć już po tygodniu od opuszczenia przez dziecko szpitala (jeżeli dziecko urodziło się latem).
Są też pewne kwestie, które pozostają niezmienne, a których warto się trzymać: do pielęgnacji skóry niemowląt nie używamy kosmetyków dla dorosłych, butelki i smoczki, których używa dziecko, muszą być sterylnie czyste, a pieluszki powinno się zmieniać mniej więcej tak często, jak często dziecko jest karmione – nie tylko wtedy, gdy zajdzie „specjalna” potrzeba.
Stały rytm dnia
Rytm dnia każdego noworodka, wyznaczany czasem snu i karmienia, ma indywidualny charakter i niestety, nie jest stały. Zmienia się wraz z upływającym czasem, a najlepsze, co możecie zrobić dla dziecka (i siebie) to zaakceptować fakt, że maluch śpi tyle, ile potrzebuje. Podczas snu dziecka, Wy również zajmijcie się… spaniem lub inną formą odpoczynku. Nawet, jeśli w głowie układacie już kolejną listę rzeczy do zrobienia. Wszak szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko!