Nie każdej mamie potrzebny jest laktator – szczególnie tej, która nie planuje szybkiego powrotu do pracy i obowiązków służbowych. Jednak nawet dla kobiety, która spędza dużo czasu w domu z maluchem, może się okazać niezbędny – pomoże zabezpieczyć pokarm na „gorsze” dni albo umożliwi dłuższe pozostawienie dziecka pod opieką ojca lub dziadków.
Zastosowanie laktatora
Poza wygodą i koniecznością okresowego odprowadzania pokarmu przy dużej jego produkcji, laktator przydaje się w sytuacjach , gdy maluch nie ma prawidłowego odruchu ssania piersi. Wtedy powinien poradzić sobie, pijąc mleko matki z butelki. A po karmieniu dziecka z butelki, łatwiej będzie uzupełniać dietę o mleko modyfikowane czy wodę i soki pite za pomocą smoczka.
Natomiast zastanawiając się nad wadami laktatora, można wymienić wyłącznie te związane z niewłaściwym jego używaniem, niezgodnym z instrukcją oraz nieumiejętnym. Po nabraniu wprawy życie dzięki niemu stanie się prostsze, a dziecko zawsze nakarmione na czas.
Laktatory ręczne
Laktatory ręczne posiadają „naturalny” napęd, dopasowany do potrzeb i możliwości kobiety, dzięki czemu są bardzo proste w obsłudze (po nabraniu wprawy!). Są one także lekkie, poręczne, a ich praca bardzo cicha, więc nie zakłóca snu dziecka czy drugiej osoby (np. innej kobiecie w szpitalu). Ponadto są bardzo uniwersalne, można zabrać je w podróż nawet do miejsc, w których nie będzie dostępu do prądu! A dodatkową, niewątpliwą zaletą, jest to, że laktatory ręczne są bardzo tanie w porównaniu do tych elektrycznych.
Czy laktator ręczny ma wobec tego jakieś wady? Niestety, przy odciąganiu pokarmu takim laktatorem trzeba się nieźle napracować i namachać, aby uzyskać pożądaną ilość pokarmu. Jest to czaso- i pracochłonne, a efekty nie zawsze zadowalające. Dlatego laktatory ręczne polecamy kobietom, które pokarm będą odciągały sporadycznie.
Laktatory elektryczne
Laktatory elektryczne są znacznie wydajniejsze niż proste urządzenia ręczne. Nie trzeba uczyć się obsługi, tempa pompowania, bo one za nas to wiedzą! Wystarczy podłączyć i działać. Jego użycie nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy i siły, a mimo to odciąga więcej pokarmu w znacznie krótszym czasie niż zwykły laktator.
Za jego wadę uznaje się przede wszystkim wysoką cenę (nawet kilkaset złotych) oraz głośny tryb pracy. Czasem problemem może okazać się brak dostępu do prądu bądź… konieczność wymiany baterii w najmniej odpowiednim momencie.
Opinie dotyczące laktatorów są bardzo różne, jednak nie warto kupować ich na zapas, a wstrzymać się z tą decyzją do czasu urodzenia dziecka i sprawdzenia, czy jest to sprzęt potrzebny, czy jednak nieprzydatny w naszej sytuacji.