Chociaż każda ciąża ma bardzo indywidualny przebieg, istnieje kilka typowych objawów, które powinny skłonić cię do zrobienia testu ciążowego. Poznaj listę tych najczęstszych.
Objawy ciąży kojarzą się przede wszystkim z nudnościami i wymiotami, ale jak pokazuje kalendarz ciążowy, na nich lista się jeszcze nie kończy. Pierwsze objawy ciąży mogą być zupełnie niepozorne i bywa, że przechodzą zupełnie niezauważone, szczególnie jeśli kobieta nie wsłuchuje się w swój organizm.
Bóle brzucha podobne do miesiączkowych
Paradoksalnie, pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do tych, które zwiastują nadchodzącą miesiączkę. Do takich mylących objawów należą np. bóle brzucha podobne do tych, które towarzyszą menstruacji. Takie dolegliwości są zupełnie normalne na początku ciąży, ponieważ już od pierwszych tygodni macica stopniowo się powiększa oraz zmienia swoją pozycję.
Jeżeli odczuwasz tego rodzaju bóle brzucha, a miesiączka spóźnia się, istnieje duże prawdopodobieństwo ciąży.
Zmęczenie i nadmierna senność
Ogólne zmęczenie i nadmierna senność to kolejne objawy, które – jak pokazuje kalendarz ciążowy – są typowe dla większości kobiet w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Wynikają przede wszystkim z tego, że organizm wkłada dużo energii w rozwój zarodka. Ponadto silne przekrwienie macicy sprawia, że mniej krwi dociera do mózgu, co również może być przyczyną zwiększonej senności.
Brak miesiączki
Zatrzymanie miesiączki to jeden z tzw. prawdopodobnych objawów ciąży. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy zarodek zagnieździ się w błonie śluzowej macicy (endometrium). Wówczas nie ulega ona złuszczeniu, a więc nie występuje krwawienie. Bywa jednak, że mniej więcej 6-12 dni po zapłodnieniu, czyli w terminie spodziewanej miesiączki, wystąpi niewielkie plamienie i krwawienie (tzw. plamienie implantacyjne).
Powiększone i tkliwe piersi
Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, powiększony biust jest jednym z pierwszych objawów. Piersi stają się nie tylko większe, ale również bardziej wrażliwe na dotyk. Jest to spowodowane zachodzącymi zmianami hormonalnymi, m.in. wzrostem poziomu progesteronu.
Powiększeniu piersi może towarzyszyć zwiększona pigmentacja brodawek sutkowych.
Częste oddawanie moczu
Chociaż częste oddawanie moczu jest dolegliwością pojawiającą się zwykle na późniejszym etapie ciąży, u wielu kobiet jest to jeden z jej pierwszych objawów.
Wzmożone oddawanie moczu to skutek zwiększonej objętości krwi i większej filtracji przez nerki. Ponadto rosnący poziom progesteronu rozluźnia mięśnie dna macicy, co prowadzi do szybszego odczuwania parcia na pęcherz.
Zmiany nastroju
Drażliwość oraz huśtawka nastroju to objawy, które mogą być objawami ciąży lub świadczyć o zbliżającej się miesiączce. Jeżeli jednak krwawienie nie występuje, a wahaniom nastroju towarzyszą inne ciążowe objawy, może świadczyć to o ciąży.
Odczuwasz wiele z wyżej wymienionych symptomów? Jeżeli chcesz upewnić się, że spodziewasz się dziecka, wykonaj test ciążowy lub oznacz poziom beta-hCG (gonadotropiny kosmówkowej, jednego z ciążowych hormonów) w najbliższym laboratorium. Dzięki temu szybko poznasz wynik i sprawdzisz, czy wahania nastroju, powiększone piersi czy częste oddawanie moczu faktycznie spowodowane są ciążą.