20 minut dziennie, codziennie – to hasło znanej od lat ogólnopolskiej kampanii na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dlaczego głośne czytanie naszym pociechom jest tak ważne, jak i co czytać – odpowiadamy!
Aby dzieci kochały książki…
… nie zadziała rzucone bez entuzjazmu „Czytaj!”. Jeżeli chcemy zaszczepić w dzieciach miłość do słowa pisanego, literatury pięknej, powinniśmy je w tym wspierać – najlepiej własnym przykładem. Dziecko, które widzi czytającego książki rodzica, w którego domu książki są obecne nie tylko jako ozdoba na półkach – z pewnością również zainteresuje się czytaniem.
Zaznajamianie maluchów z książkami można rozpocząć jednak już od pierwszych chwil ich życia. Uważacie za bezsensowne czytanie noworodkom, bo przecież „i tak nic nie zrozumieją”? Słuchanie Waszego głosu sprawia, że mózg maluszka lepiej się rozwija, nawet, gdy pozornie pogrążony jest we śnie. W tym czasie niemowlę osłuchuje się z rodzimym językiem, z korzyścią dla późniejszej nauki mówienia. Przede wszystkim jednak zasłuchane w melodię głosu mamy czy taty, bezpieczne w ich ramionach, wzmacnia swoje poczucie bezpieczeństwa i więź z członkami swojej rodziny.
Jak zainteresować dziecko książką?
Nawet najnudniejsza książka stanie się dla dziecka fascynująca, gdy rodzic umiejętnie ją przeczyta. Nie da się ukryć, że aby dziecko chętnie nas słuchało, przyda się trochę zdolności aktorskich. Krzyki, szepty, przesadna egzaltacja, akcentowanie istotnych słów i zwrotów, znaczące zawieszanie głosu to niezbędne elementy głośnego czytania, dzięki którym szczególnie bardzo małe dziecko będzie nas słuchało jak zaczarowane. Wrogiem wspólnego czytania jest natomiast monotonia – a o nią nietrudno, gdy zwyczajnie nam się nie chce. Dlatego ważne jest, aby czytanie było radością dla obydwu stron, nie zaś przykrym obowiązkiem.
Jeżeli wcześniej nie przywiązywaliśmy wagi do czytania dziecku, nie zdziwmy się, że już dla kilkulatka książka w konkurencji z telewizją, komórką czy tabletem może stać na z góry straconej pozycji. To znak naszych czasów, że dostęp do nowoczesnych technologii mają już małe – zbyt małe – dzieci. Jeżeli więc leży nam na sercu ich harmonijny rozwój intelektualny i emocjonalny, ograniczmy przesiadywanie przed wszelkiego rodzaju ekranami i monitorami.
Najlepsze książki dla dzieci
Lista najlepszych, najciekawszych książek jest długa – bo klasyka literatury dziecięcej jest dość obszerna, a wciąż powstają nowe, interesujące lektury. Tak naprawdę jednak nie musimy odhaczać kolejnych obowiązkowych pozycji, książki dla dzieci należy dobierać indywidualnie. Co więc się liczy?
Książka ma być interesująca dla tego jednego, konkretnego dziecka i dostosowana do jego wieku. Dobrze, aby przekazywała pewną mądrość, uczyła czegoś o ludziach i świecie. Wybierając lekturę dla naszego dziecka stawiajmy jej wysokie wymagania – pamiętajmy, że polszczyzna, jaką posługuje się autor (lub jakość tłumaczenia), estetyka ilustracji kształtują gust naszego dziecka. Postawmy na pozytywne emocje i w treści książki, i podczas samego aktu czytania, a szybko zauważymy efekty – dziecko pokocha literaturę!