Dziecięce talent show wzbudzają wiele kontrowersji. Zarówno wśród tych osób, które je oglądają, jak wśród tych, które posyłają tam swoje dzieci. Przygotowaliśmy krótką informację o tym, jakie mogą być wady i zalety uczestnictwa dzieci w talent show, konsekwencje, a jednocześnie polecamy kilka ciekawych programów do obejrzenia całą rodziną.
Jak programy z dziecięcym talent show wpływają na najmłodszych?
Wiele osób bardzo chce pochwalić się swoimi maluchami przed światem, szczególnie jeśli przejawiają jakiekolwiek talenty lub nadzwyczajne zdolności – śpiewają, tańczą, uprawiają gimnastykę, pięknie recytują wiersze, mają umiejętności aktorskie i wiele wiele więcej. Współczesne talent show nie są nowością, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych mogliśmy oglądać program artystyczno-rozrywkowy „Od przedszkola do Opola”, program Wojciecha Manna „Duże dzieci” oraz „Szalone liczby”. Były to programy, w których dzieci pokazywały swoje talenty, rywalizowały ze sobą, ale jednocześnie świetnie się bawiły. Jednak współczesne talent show nieco odbiegają od dawnych standardów. W większości są to programy oparte o zagraniczne licencje, które dbają o to, by formaty przynosiły zyski finansowe, a niekoniecznie dbały o dobre samopoczucie dzieci. Niestety, to nie one są tu na pierwszym miejscu, co czasem powoduje, że konkurencja miedzy nimi staje się wyjątkowo niezdrowa i stresująca.
Jak zapewne się każdy domyśla, udział malucha w talent show, nieważne ile ma lat – 5 czy 12, zostawi ślad w psychice każdego dziecka. Psychologowie są w tym przypadku jednomyślni, taki program ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki w przyszłości. Poniżej analizujemy sytuację.
Co pozytywnego dziecko może wynieść z udziału w programie typu talent show? Przede wszystkim jest to dla niego wielka szansa na rozwój pod wieloma względami. To miejsce, w którym możemy pokazać umiejętności dziecka, a sam udział stanowi zabawę – niekoniecznie cel. Dziecko poznaje inne uzdolnione maluchy, ale także ma szansę na pracę ze specjalistami i profesjonalnymi trenerami. Ponadto maluchy uczą się występować przed publicznością, szerokim gronem oraz radzić sobie ze stresem w takich sytuacjach.
Jednak udział w programie talent show może być dla dziecka wyjątkowo trudny i obciążający – mamy tu na myśli przede wszystkim młodą psychikę, która może nie poradzić sobie z twardą rywalizacją i konkurencją ze strony innych dzieci. Dzieci odczuwają lęk przed porażką, ośmieszeniem, a to, że akcja jest jednorazowa – nie można nic powtórzyć, jak w szkole, a trzeba wykazać się w tym momencie i poddać ocenie jury oraz dużej publiczności, powoduje stres, z którym nie spotykają się na co dzień. Trzeba pamiętać, że dzieci w talent show nie współpracują z innymi uczestnikami, a z nimi rywalizują. To sytuacja bardzo odmienna od tej, z jaką spotkają się na co dzień, dlatego mogą czuć się zdezorientowane i zagubione podczas uczestnictwa w programie. Ponadto może dochodzić do zjawiska określanego przez psychologów jako narcyzacja dziecięca, co objawia się niezdrowym skupieniem na sobie, myśleniem wyłącznie o sobie oraz zwracaniem uwagi tylko na sobie. Może to zaburzać relacje dziecka z innymi ludźmi, ale też niszczyć poczucie własnej wartości – jeśli ktoś nie zwraca uwagi na narcystyczne dziecko, za mało się nim interesuje, to maluch czuje się niedowartościowany. A często też, gdy zniknie blask świateł, dziecko czuje się źle, ponieważ zwykłe zainteresowanie ze strony kolegów czy rodziców , może maluchowi nie wystarczyć i powodować frustrację. Niestety, to wszystko wzmaga się, gdy dziecko bierze udział w talent show i nie potrafi traktować swojego udziału jako zabawy, a jedynie jako rywalizację i parcie na wygraną.
Uwaga rodzice! To, jaki wpływ na dziecko będzie miał jego udział w talent show, zależy w wielkim stopniu od Was. Jeśli rodzice potraktują ten występ czy udział jako zabawę, również dziecko tak będzie się czuło. Nie wolno w żadnym razie wywierać na maluchu presji, ponieważ stanie się dla niego wyjątkowo stresujące. Jeśli widzimy, że nasze dziecko jest bardzo wrażliwe i źle znosi krytykę czy przegraną, powinniśmy dobrze zastanowić się nad sensem wysyłania malucha do tego rodzaju programu. Koniecznie słuchajmy naszego dziecka – nie wolno zmuszać go do rywalizacji z innymi maluchami i narażać na stres, jeśli naprawdę tego nie chce.

Master Chef Junior, TVN
Master Chef Junior to jeden z najbardziej popularnych programów rozrywkowych, w których udział biorą dzieci. Jest to program bazujący na brytyjskim formacie, a maluchy rywalizują o to, które dziecko najlepiej gotuje. Stawka jest wysoka, bo nagrodą główną jest nie tylko tytuł Mistrza Kuchni Juniorów, ale uczestnicy walczą także o nagrodę pieniężną wysokości 15 tysięcy złotych oraz wycieczkę w dowolne miejsce na świecie na dwa tygodnie do wartości 40 tysięcy złotych. Zmagania małych kucharzy śledziły miliony miłośników w Stanach Zjednoczonych, Australii, Izraelu, Finlandii, Francji czy Hiszpanii.
W programie bierze udział trzynaścioro dzieci w wieku od 8 do 13 lat, a ich popisy kulinarne oceniają jurorzy: Ania Starmach, Mateusz Gessler i Michel Moran, którzy przygotowali dla uczestników programu długą listę wyzwań. W każdym z odcinków na małych kucharzy czekają dwie konkurencje. Dania rybne, mięsne, zupy i przepyszne desery – to tylko niektóre z nich. To nie kuchnia do zabawy, a prawdziwe gotowanie. Dobry szef kuchni musi także udowodnić, że potrafi gotować w duecie i w plenerze.
Mam talent!, TVN
Mam talent to bardzo popularny program, w którym udział biorą nie tylko dzieci, a każdy, kto może wykazać się jakimiś niezwykłymi umiejętnościami – tańcem, śpiewem, gimnastyką, czytaniem książek dla dzieci od końca i wiele innych ciekawych oraz niezwykłych sprawności. Program od 2008 roku emituje telewizja TVN, a pierwowzorem był brytyjski talent show – Got Talent!.
Castingi do programu odbywają się w całej Polsce – w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Zabrzu. Jury wybiera najlepszych utalentowanych uczestników, którzy później na scenie w programie na żywo walczą o głosy jury oraz zainteresowanie publiczności. Prowadzącymi program od początku są Szymon Hołownia i Marcin Prokop, natomiast wśród jurorów możemy podziwiać od kilku sezonów Agnieszkę Chylińską, Małgorzatę Foreminak oraz Agustina Eguurolę. W poprzednich sezonach byli to także Kuba Wojewódzki oraz Robert Kozyra.
Zasady Mam Talent! są łatwe. Uczestnicy pięciu półfinałów prezentują się na scenie w programach na żywo, przed jury w niezmienionym składzie, kamerami TV i publicznością. W każdym występuje po 8 osób lub grup z wybranej czterdziestki. Jurorzy oceniają ich występy, jednak na tym etapie decyzję o przejściu uczestnika do kolejnej fazy programu podejmują widzowie, dzwoniąc lub wysyłając SMS na swojego faworyta. Uczestnik, który otrzyma najwięcej głosów, przechodzi do finału, a spośród dwóch uczestników, którzy w ocenie widzów zajęli drugie i trzecie miejsce, członkowie jury głosują na swojego faworyta. Osoba z większą liczbą głosów od jury również przechodzi do finału. W finale bierze udział dziesięciu uczestników, po dwóch z każdego półfinału. Ocena występów jest taka sama, jak w półfinale, ale inny jest sposób wyłonienia zwycięzcy.
Stawka jest bardzo wysoka, bo do wygrania jest aż 300 tysięcy złotych. Do tej pory najwyższe noty zdobywali przedstawiciele takich dyscyplin, jak: akrobatyka, śpiew, taniec, gimnastyka, gra na fortepianie, pantomima, lalkarstwo, taniec sportowy, gra na gitarze, żonglerka, iluzja, triki z jojo, układanie kubeczków, bańki mydlane czy układanie kostki Rubika.
Czas na taniec, teleTOON+
Czas na taniec to program dla dzieci, które marzą o tańcu. W każdym odcinku programu, drużyna składająca się z trzech nastolatek wykonuje nowoczesny układ taneczny do jednego ze znanych utworów muzycznych. Każdy odcinek to inny muzyczny hit i zupełnie nowa choreografia. Widzowie, naśladując kroki tancerek, będą mogli nauczyć się układów tanecznych nie wychodząc z domu. Na zakończenie każdego odcinka zostaną pokazane nagrania z choreografiami widzów teleTOON+.
Jak dostać się do programu? Dzieci najpierw nagrywają filmik taneczny i umieszczają go na stronie internetowej programu. Następnie na najciekawsze filmiki można oglądać w Internecie, a potem głosują na nie internauci. Te osoby, które otrzymają największą liczbę głosów, wezmą udział w programie i będą miały okazję współpracować z profesjonalnymi trenerami.
The Voice Kids, TVP2
Program The Voice Kids to program dla utalentowanych muzycznie dzieci, który wystartował w 2018 roku. Swoim talentem muzycznym wykazują się dzieci od 8 do 15 lat. Walczą o główną nagrodę 50 tysięcy złotych (w pierwszej edycji programu było to 40 tysięcy złotych). Program zaczyna się od przesłuchań w ciemno, do których dopuszczanych jest 100 uczestników w pre-castingach produkcyjnych. Trenerzy odwróceni są tyłem do uczestników, a jeśli któryś z trenerów chce przyjąć uczestnika do siebie, odwraca się do niego i śpiewający automatycznie trafia do jego drużyny. Jeżeli odwróci się więcej niż jeden trener, wokalista wybiera trenera, z którym będzie pracować. Etap przesłuchań kończy się skompletowaniem 18-osobowej drużyny przez każdego z trenerów.
Następnie odbywają się „bitwy”, podczas której trenerzy wybierają ze swojej drużyny po dwie osoby, które śpiewają wspólnie tę samą piosenkę. Trener decyduje, kto przechodzi dalej, a kto odpada z drużyny. Po tym etapie w konkursie pozostaje po sześć osób w każdej drużynie. Po „bitwach” trenerzy eliminują kolejne osoby, które nie dostaną się do finału. W każdej drużynie uczestnicy kolejno śpiewają utwory, które wykonywali na „przesłuchaniach w ciemno”, a następnie następuje eliminacja, w której efekcie wyłonionych pozostaje po troje finalistów w każdej drużynie.
W finale uczestnicy śpiewają swój autorski singiel, po czym trenerzy wybierają jednego zawodnika, który przechodzi do ostatecznej rundy. Wówczas wyłaniany jest zwycięzca, którego wybierają telewidzowie poprzez głosowanie SMS-owe. W programie walczy się nie tylko o pieniądze, ale wartością dodaną jest współpraca z najlepszymi trenerami śpiewu, artystami i poznanie muzycznego świata telewizji od kuchni.
Jeśli jesteście zainteresowani programami talent show to polecamy jeszcze programy Mali giganci oraz Super Dzieciak. Nie są już emitowane na żywo w stacjach telewizyjnych, jednak odcinki są dostępne darmowych playerach w Internecie.