Powikłania zwykłego zapalenia zatok potrafią być wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia dzieci, gdyż nieleczone potrafią doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych bądź zapalenia oczodołów. Na szczęście zapalenie zatok u dzieci występuje stosunkowo rzadko – u maksymalnie 20% maluchów, a często przebiega tak łagodnie, że bierzemy je za zwykłe przeziębienie. Jak je prawidłowo rozpoznać? Jak leczyć? Sprawdźcie nasz poradnik!
Skąd zapalanie zatok u dzieci?
Powszechnie uważa się, że zapalenie zatok to typowo dorosłe schorzenie. Niestety mogą zapadać na nie również dzieci, nawet te najmłodsze. Przebiega ono jednak inaczej, ponieważ w przypadku dzieci stan zapalany dotyczy przede wszystkim zatok sitowych oraz szczękowych (bardzo rzadko klinowych i czołowych, które u części dzieci nie są jeszcze całkowicie rozwinięte).
Początkiem zapalenia zatok jest zazwyczaj ostry katar – jeśli jest gęsty, może zatykać przestrzeń między nosem a zatokami i tym samym tworzy się tam idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów i bakterii, które zaczynają tworzyć stan zapalny. Chorobom zatok sprzyjają także inne dolegliwości: alergie, częste infekcje i przeziębienia, problem z odpornością organizmu dziecka, krzywa przegroda nosowa bądź przerośnięte migdałki.
Objawy zapalenia zatok
Jak odróżnić zapalenie zatok od zwykłego kataru? Problem z zatokami zazwyczaj trwa dłużej niż dwa tygodnie, a wydzielina z nosa jest bardzo gęsta i może się wydawać, że nie da się jej wydmuchać. Możesz mieć wrażenie, że nos dziecka stał się przysłowiową kopalnią bez dna. Wydzielina spływa także po gardle dziecka, co zaobserwujesz, gdy będzie bardzo często przełykało ślinę. Zastanowić Cię może również chrapanie dziecka podczas snu.
Podczas choroby dzieci są apatyczne, skarżą się na ból głowy i szczęki (szczególnie podczas jej pochylania), a także nie chcą jeść ani się bawić. W niektórych przypadkach na zapalenie zatok może wskazywać kaszel, który bardzo długo trwa i jest wyjątkowo męczący dla dziecka.
Leczenie zapalenia zatok u dzieci
Jak leczyć dziecięce zapalenie zatok? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, by potwierdził Twoje przypuszczenia. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u lekarza specjalisty – laryngologa dziecięcego. Lekarz z pewnością przepisze Wam leki rozrzedzające wydzielinę, co znacznie ułatwi oczyszczanie zatok.
Poza tradycyjnym, częstym wydmuchaniem warto postawić na profesjonalny aspirator, który pomoże oczyścić nos malucha. Z domowych sposobów polecamy oczyszczanie nosa solą fizjologiczną, która nie tylko go udrażnia, ale też zmniejsza obrzęk. Podobny efekt uzyskasz stosując wodę morską. Z pewnością możesz też wykorzystać krople i spray’e do nosa. W oczyszczaniu zatok pomogą ciepłe okłady na czoło. Zadbaj też o przyjmowanie znacznej ilości płynów przez dziecko – wzmacniające soki owocowe oraz warzywne.
Natomiast w przyszłości zabezpiecz dziecko przed zapaleniem zatok. Jak to zrobić? Często wietrz mieszkanie, nawilżaj powietrze oraz zakładaj maluchowi czapkę w wietrzną pogodę. Serio, to wystarczy!