O własnym pupilu marzy niemal każde dziecko. Pojawienie się zwierzaka w życiu rodziny to wesoły, ale i niekiedy trudny moment. Jak sprawić, by dziecko i zwierzak żyli w doskonałej komitywie?
Najpierw pies, potem dziecko
Ci rodzice, którzy mieli psa zanim na świecie pojawiło się dziecko, pozornie mają problem z głowy. Zwierzak już jest, więc później nie pojawią się dylematy kiedy i czy w ogóle sprezentować maluchowi czworonożnego przyjaciela.
Pojawienie się w domu nowego członka rodziny może jednak wpłynąć na zachowanie Waszego psiaka. W końcu noworodek to dla niego ktoś obcy, kto wydaje z siebie dziwne dźwięki i pachnie zupełnie inaczej niż znani mu właściciele. Zmienia się plan dnia całej rodziny, pojawiają się sytuacje, których pies nie zna. Nie wspominając o tym, że kochający pani i pan nagle zaczynają mieć dla niego mniej czasu.
Jeżeli Twój pies wcześniej miał kontakt z dziećmi, sytuacja będzie łatwiejsza. Jeśli nie, zadbaj o to jeszcze przed narodzinami dziecka. Zwierzę musi przyzwyczaić się, że dzieci płaczą, krzyczą, piszczą, wykonują nieskoordynowane ruchy. Tuż po narodzinach, zanim jeszcze maluszek nie przekroczy po raz pierwszy progu domu, pozwólcie obwąchać psiakowi przyniesione ze szpitala ubranko. Podczas ich wzajemnego zapoznawania się uwzględnijcie, że zwierzę może zachować się w sposób nieprzewidywalny. Dziecko powinna trzymać na rękach mama, tata powinien asekurować czworonoga, który w emocjach może posunąć się za daleko.
Niemowlę i pies
Gdy jesteśmy już rodzicami, decyzja o tym, kiedy pod naszym dachem powinien pojawić się psiak jest dość trudna. Po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” zwykle okazuje się, że każdy moment jest tak samo dobry… jak i zły.
Pojawienie się psa w domu, w którym jest niemowlę, z pewnością ma swoje plusy. Wychowywanie się dziecka ze zwierzakiem z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój malucha, a i zwierzak przywiąże się do niego, gdy jest jeszcze stosunkowo spokojny – niezbyt ruchliwy i gadatliwy. W takiej sytuacji dziecko i pies stanowią zwykle przez wiele kolejnych lat bardzo zgrany duet.
Czy jednak na pewno my, jako dorośli, będziemy w stanie zajmować się psiakiem mając malutkie dziecko? Zanim nasza pociecha dorośnie do wieku, w którym będzie mogła sama wychodzić z nim na spacery, minie kilka ładnych lat. Do tego czasu to my będziemy musieli pełnić rolę głównych opiekunów, a przecież niemowlę potrzebuje stuprocentowej uwagi. Może być to więc ryzykowna decyzja.
Pies dla starszaka
Dziecko kilkuletnie jest już na tyle samodzielne i mądre, aby zrozumieć nową sytuację. Starszakowi możemy wytłumaczyć, że pies to żywe stworzenie, a nie interaktywna zabawka. Czworonóg w domu to świetna lekcja odpowiedzialności i empatii wobec zwierząt.
Co robić, gdy maluch boi się psów? Nie kupujmy go na siłę, licząc, że własny pupil pomoże mu przełamać lęk. Do zakupu czy przygarnięcia psa powinni być przekonani wszyscy domownicy. Kupowanie psa dziecku, które panicznie boi się zwierząt i rzucanie go w ten sposób na „głęboką wodę”, może pogłębić lęki. Lepiej stopniowo oswajać je z czworonogami i bacznie obserwować, czy na pewno jest gotowe, aby jeden z nich pojawił się w jego domu.