Niestety problem celiakii czy nietolerancji glutenu może dotyczyć także dzieci. Oznacza to konieczność przejścia na dietę, której trzeba będzie podporządkować całe życie. Może być to trudne, szczególnie dla dzieci, ale oczywiście możliwe. Sprawdźcie sami!
Co można, a czego nie można na diecie bezglutenowej?
Słynny ostatnio gluten to nic innego, jak białko roślinne obecne w pszenicy, życie, owsie oraz jęczmieniu. Zatem w diecie dziecka niedozwolone są wszelkie produkty zawierające te zboża. Wydaje się proste? Tylko z pozoru, ponieważ w ogromnym odsetku produktów spożywczych występuje pszenica, nawet w keczupie czy czekoladzie! Pierwszą rzeczą, jakiej powinniście się nauczyć, to czytanie etykiet.
Dozwolone są wszelkie owoce i warzywa, kasza jaglana, mąka kukurydziana, gryczana, sojowa oraz orzechy, soczewica, ciecierzyca, sezam, siemię lniane i ziarna słonecznika. Dietetycy podkreślają, że dziecko powinno jeść dziennie pięć posiłków, które będą zawierały 5 porcji bezglutenowych zbóż, minimum 3 porcje warzyw i owoców, minimum 3 porcje produktów mlecznych oraz 2 porcje tłuszczu.
Zasada 5U w diecie bezglutenowej
Przejście na dietę bezglutenową powinno opierać się o zasadę 5U, która pomaga w realizacji postanowień i nakazów związanych z nowym sposobem żywienia. 5U oznacza urozmaicenie (możliwie bogatą dietę, która nie może być nudna i powtarzalna), umiarkowanie (kontrolowanie masy ciała, aby dieta nie wpłynęła na tycie lub niebezpiecznie chudnięcie), uregulowanie (należy ustalić stałe pory przyjmowania posiłków), unikanie (przede wszystkim glutenu, ale także nadmiernej ilości cukrów, soli czy tłuszczu) oraz uprawianie sportu dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji.
Specjaliści przekonują, że zachowanie tych pięciu zasad gwarantuje sukces w walce z celiakią czy nietolerancją glutenu.
Dieta bezglutenowa to także sposób życia
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej daje wskazówki, jak żyć z dzieckiem na takiej diecie, jak ułatwić mu życie i jak je wspierać. Przede wszystkim podkreśla, że nie należy użalać się nad dzieckiem, podkreślać jego choroby przy każdej nadarzającej się sytuacji, a także nie wynagradzać dziecku jego poświęcenia (np. słodyczami, ekstra wyjazdami). Najważniejsze jest traktowanie dziecka z celiakią jak każdego innego członka rodziny i niewyróżnianie w żadną ze stron.
Po ustaleniu diety trzeba być konsekwentnym w jej przestrzeganiu, włączyć dziecko w podejmowanie decyzji oraz wyjaśnić nowe zasady żywieniowe z pokreśleniem ich wartości dla zdrowia malucha. Nie wolno dziecka separować od rówieśników, ani stwarzać wokół niego atmosfery choroby. W miarę możliwości należy umożliwiać maluchowi uczestnictwo we wszelkich wydarzeniach szkolnych, tj. wycieczkach klasowych, urodzinach czy wyjściach do kina.
Dieta bez glutenu jest o tyle trudna w stosowaniu, że trzeba unikać nie tylko produktów z glutenem ale też tych z ukrytym glutenem, którego byśmy wcale się nie spodziewali. Dlatego polecamy wybierać produkty z odpowiednim oznaczeniem – przekreślonym kłosem, które nadawane jest przez organizacje wspierające osoby z celiakią.