Jeżeli leży Ci na sercu los naszej planety, a dziecko chcesz wychowywać w zgodzie z naturą, przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Codziennie stajemy przed wieloma wyborami, ale nie wszystkie są przyjazne środowisku. Podpowiadamy, jak dokonywać świadomych zakupów dla maluszka.
Moda w zgodzie z naturą
Zacznijmy od tego, bez czego ani dorośli, ani dzieci nie mogą się obejść – od ubrań. Rodzice maluchów doskonale wiedzą, jak szybko wyrastają one ze swoich ciuchów i jak szybko brudzą te, które aktualnie pasują. Częste pranie powoduje, że część odzieży nie przetrwa – ku rozpaczy rodziców – nawet krótkiej próby czasu. Wyrzucają więc niedawno zakupione rzeczy i kupują nowe, niepewni jak długo będą noszone tym razem. Wyjście? Odzież „z drugiej ręki” – zakupiona w sklepach z odzieżą używaną albo nabyta drogą wymiany podczas coraz popularniejszych szafingów – to rozwiązanie sprzyjające nie tylko środowisku naturalnemu, ale i… rodzicielskiemu portfelowi.
Zawsze warto sprawdzać, z jakich materiałów wykonane są dziecięce ubranka. Pewnie nie raz słyszeliście, że idealnym włóknem do ich produkcji jest bawełna – zgadza się, ale niebagatelną rolę odgrywa również jej jakość. Okazuje się bowiem, że to, co wydaje nam się naturalne, delikatne i zdrowe wcale takim nie jest, biorąc pod uwagę fakt, że zwykle pochodzi z wielkich upraw komercyjnych „napędzanych” pestycydami. Rozwiązaniem jest kupowanie ubranek z bawełny organicznej, wyrastającej na glebach wolnych od chemii, co poświadczone jest odpowiednimi certyfikatami. Ubranka z bawełny ekologicznej nie podrażniają delikatnej skóry dziecka i nie wywołują alergii.
Pielęgnacja w wersji bio
Rynek kosmetyczny bombarduje nas preparatami przeznaczonymi do niemal każdego centymetra naszego ciała. Nieco bardziej oszczędza dzieci, których skóra, jak wiadomo, jest o wiele delikatniejsza od skóry dorosłych i wymaga zupełnie innej pielęgnacji. Nieco, bo choć kosmetyków dla dzieci jest mniej, to skład wielu z nich powinien wzbudzać obawy. Unikajmy kupowania tych, do produkcji których użyto parafiny, dużej ilości konserwantów, SLS i SLES. Im krótszy skład kosmetyku, tym lepszy (tę zasadę warto zastosować także w odniesieniu do siebie!). Używajmy tych produktów, które są rzeczywiście niezbędne. Jeżeli natomiast czujemy się na siłach, spróbujmy wykorzystać do pielęgnacji skóry dziecka preparaty własnoręcznie przygotowane w oparciu o takie naturalne składniki, jak olej ze słodkich migdałów, siemię lniane, napar z rumianku itp.
Eko – zabawki
Plastikowe zabawki przyciągają dzieci mnóstwem kolorów i atrakcyjnych wzorów, a rodziców niewygórowaną często ceną i dostępnością – wystarczy przekroczyć próg dowolnego supermarketu, aby zaopatrzyć się w zapas kilkudziesięciu różnych plastikowych zabawek. W tym samym sklepie zabawki drewniane znajdziemy w niemal niezauważalnej ilości i zwykle są to klocki – owszem, świetna zabawka, ale nie jedyna. To prawda, aby kupić atrakcyjne zabawki drewniane, trzeba sobie zadać trochę trudu. Kiedy jednak znajdziemy sklep specjalizujący się w ich sprzedaży, dostrzeżemy, że posiadają wszystkie zalety zabawek plastikowych, a także kilka innych: szlachetny i naturalny materiał wykonania, trwałość, a wręcz ponadczasowość oraz pozytywny, pobudzający wpływ na dziecięcą wyobraźnię.