W czasach, gdy postęp cywilizacyjny pędzi szybciej niż kiedykolwiek, a ludzie cierpią na chroniczny brak czasu, coraz więcej osób decyduje się na świadome życie w zgodzie z rytmem natury. W tym duchu chcą też wychowywać swoje dzieci. Ekorodzicielstwo – jak zacząć?
Zamiast sklepowych kosmetyków
Sklepowe półki uginają się od nadmiaru kosmetyków dla dzieci, jednak wiele z nich zawiera szkodliwe składniki, które ze skórą dziecka nigdy nie powinny mieć kontaktu. Aby pielęgnować wrażliwą skórę dziecka można pokusić się o rezygnację z drogich, sklepowych preparatów i wykorzystać naturalne rozwiązania.
Zamiast płynu do kąpieli można użyć naturalnego mydła – jeżeli lubimy, może być ono w płynie. Dla niemowląt i dzieci szczególnie polecane jest tradycyjne, oliwkowe mydło marsylskie: delikatne i nie powodujące podrażnień. Drogeryjną oliwkę do ciała świetne zastąpi olej ze słodkich migdałów, kokosowy lub z pestek winogron. Stosując takie naturalne kosmetyki możemy być pewni, że nie fundujemy skórze naszego dziecka spotkania z silnymi detergentami, silikonami, parabenami i innymi szkodliwymi substancjami.
Pieluchowanie wielorazowe
Pieluchy wielorazowe powoli przestają dziwić i śmieszyć. Zalety pieluszek wielokrotnego użytku przemawiają bowiem do coraz szerszego grona odbiorców. Nic dziwnego, gdyż zapewniają skórze dziecka kontakt z naturalnym materiałem, co pozwala jej oddychać, w ogólnym rozrachunku (cały okres pieluchowania dziecka) są tańsze niż jednorazowe pampersy, a do tego używając ich nie przyczyniamy się do powstawania góry śmieci. Do pieluch wielorazowych trzeba się przekonać, a zacząć można małymi kroczkami – na przykład od rezygnacji z jednorazowych chusteczek nawilżanych w codziennej pielęgnacji malucha na rzecz… myjki z materiału i wody.
Czysta woda (lub delikatny napar z rumianku) i bawełniana (bambusowa, muślinowa) myjka to najlepszy sposób pielęgnacji dziecięcej skóry, nie tylko okolic pieluszkowych, ale i rączek czy buzi wielokrotnie przecieranych z brudu w ciągu dnia. Stosowanie wielorazowych myjek pozwoli sprawdzić, czy wystaczy nam samozaparcia do częstego nastawiania pralki w przypadku pieluch – wielorazówek. O tym, że zyska skóra dzieci (oczyszczona, a nie obklejona chemią z chusteczek) możecie być przekonani.
Zdrowa dieta dla całej rodziny
Wielu rodziców utożsamiających się z nurtem eko, decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską – zostało naukowo udowodnione, że dieta roślinna z powodzeniem może być stosowana również u dzieci, korzystnie wpływając na ich rozwój i zapobiegając między innymi otyłości. Tak naprawdę jednak nie trzeba całkowicie rezygnować z mięsa. Ważne, aby unikać żywności wysokoprzetworzonej (np. typu fast food), korzystać z dobrodziejstw natury włączając do menu rośliny sezonowe, interesować się pochodzeniem produktów znajdujących się w naszej kuchni (kupować lokalnie, z gospodarstw ekologicznych). Najistotniejsza jest świadomość, że dokonując codziennych wyborów kształtujemy światopogląd dzieci i ich postawę szacunku do natury.