Elektronika otacza nas z każdej strony. Również świat zabawek dla dzieci nie może się już bez niej obejść. Podpowiadamy, co zainteresuje małych i dużych miłośników elektroniki.
Elektroniczne zestawy edukacyjne
Zacznijmy od postaw. Zanim nasza pociecha sięgnie po miernik, lutownicę i inne zaawansowane urządzenia, warto wprowadzić ją w nową dziedzinę za pomocą zestawu Sekrety Elektroniki (DROMADER), w przystępny sposób tłumaczącego działanie silnika, przełączników, źródeł dźwięku i światła. Kolejny krok to zabawa z zestawami montażowymi, zawierającymi wszystkie niezbędne elementy oraz instrukcję wraz ze schematami, dzięki którym można zbudować proste urządzenie lub zabawkę. Dobrym pomysłem jest również zapisanie dziecka na zajęcia pozaszkolne związane z elektroniką, automatyką czy robotyką, które cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością.
Zaprogramuj sobie robota
Duńskie przedsiębiorstwo LEGO doskonale wie, że choć klocki to zabawka uniwersalna, podążanie z duchem czasu jest po prostu konieczne. Seria LEGO Mindstorms pozwala budować roboty i programować je w oparciu o inteligentne technologie. Mikrokontroler, czujnik dotyku i koloru, zdalny naprowadzający nadajnik podczerwieni, serwomotor… Aż trudno uwierzyć, że nadal mówimy o zestawie klocków! A jednak ten produkt, mimo swojej wysokiej ceny (ok. 2000 zł), cieszy się sporą popularnością. Trudno nie docenić jego walorów edukacyjnych: takie połączenie nauki i zabawy to wprost wymarzona metoda wprowadzania dzieci w świat robotyki i programowania, uważanego za jedną z najbardziej pożądanych umiejętności we współczesnym świecie.
Zabawki zdalnie sterowane
Który mały chłopiec nie marzy o pojeździe zdalnie sterowanym? I który duży chłopiec nie pobawiłby się chętnie takim gadżetem? Niezrozumiała dla wielu pań miłość przedstawicieli płci przeciwnej do zabawek zdalnie sterowanych w wielu przypadkach nie przemija wraz z wiekiem.
Wśród zabawek jeżdżących znajdziemy prawdziwe perełki. Mali i duzi pasjonaci motoryzacji znajdą dla siebie m.in. wierne repliki ulubionych modeli samochodów osobowych, motocykle, quady, a nawet odwzorowane z wielką starannością miniatury pojazdów budowlanych, ratowniczych czy rolniczych. Równie dużą popularnością cieszą się zdalnie sterowane helikoptery i quadrokoptery, a także łodzie.
Być może pierwsza zabawka zdalnie sterowana Twojego dziecka stanie się początkiem prawdziwej pasji – w wielu miastach Polski działają modelarskie kluby sportowe, cyklicznie odbywają się też rajdowe mistrzostwa modeli zdalnie sterowanych (w niektórych mogą startować już kilkuletnie dzieci). Trzeba jednak przyznać, że bardziej zaawansowane zabawki elektroniczne wiążą się z niemałym wydatkiem. Dlatego ich zakup może być świetnym pomysłem na prezent w przypadku wyjątkowej okazji, jak również świetnym celem, do którego dziecko mogłoby dążyć oszczędzając pieniądze z kieszonkowego.