Świetnie! Ruch sprzyja prawidłowemu rozwojowi fizycznemu dzieci. Potrzebujesz dodatkowych argumentów? Naukowcy odkryli, że jazda na hulajnodze ma wpływ na zdolności językowe dzieci. Nie pozostaje Ci nic innego, jak zainwestować w porządny sprzęt!
Pierwsza hulajnoga dla maluszka
Swoich sił w jeździe na hulajnodze mogą próbować już dwulatki. Tak naprawdę im wcześniej dziecko rozpocznie naukę i oswoi się ze sprzętem, tym lepiej.
Hulajnogi dla dzieci mogą być dwu- lub trzykołowe. W pierwszym przypadku nie ma możliwości, by układ kół był inny niż klasyczny, czyli jedno z przodu, drugie z tyłu. Jeśli zaś chodzi o hulajnogi trzykołowe, możemy wybierać między układem „jedno z przodu, dwa z tyłu” lub „dwa z przodu, jedno z tyłu”. Specjaliści zalecają, by właśnie hulajnoga trzykołowa była tą pierwszą, na której maluszek rozpocznie naukę jazdy. Są one stabilniejsze i nadają się do pierwszych ćwiczeń równowagi.
Hulajnogi dla dzieci – to musisz wiedzieć
Kupując hulajnogę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze – bezpieczeństwo. Odradzamy oszczędzanie na sprzęcie, warto zainwestować w hulajnogę z odpowiednim certyfikatem, wykonaną z dobrych jakościowo materiałów. Rama hulajnogi powinna być ze stali lub aluminium, koła zaś z kauczuku (plastikowe są dużo mniej wytrzymałe). Dla dzieci uczących się jeździć wskazane są większe koła. Na podeście, na którym stawia się stopy, powinien znajdować się materiał antypoślizgowy, na rączkach kierownicy gumowe lub piankowe nakładki.
Skoro zaś mowa o bezpieczeństwie, to tak jak w przypadku roweru, rolek czy deskorolki, niezbędnym elementem podczas jazdy na hulajnodze są kask i ochraniacze na łokcie i kolana. Koniecznie zaopatrzmy w nie dziecko, bo nauka bywa najczęściej okupiona kilkoma upadkami. Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo dziecka ma również wpływ to, czy hulajnoga jest odpowiednio dobrana do jego wieku, wzrostu i wagi – powinna być „w sam raz”, nie na wyrost lub za mała.
Czy warto kupić hulajnogę?
Zalet jazdy na hulajnodze jest mnóstwo. Hulajnogi są małe, lekkie, poręczne (niektóre składane) i nawet, gdy dziecko znudzi się lub zmęczy jazdą, noszenie jej przez rodzica nie jest wielkim wyrzeczeniem. Jazda na hulajnodze to doskonałe ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej. Ponadto zażywanie ruchu na świeżym powietrzu wzmacnia odporność organizmu, serce i mięśnie.
Z radości, jaką daje jazda, mogą korzystać nie tylko dzieci. Hulajnogi dla dorosłych stanowić mogą ciekawą alternatywę dotychczasowego środka transportu do pracy – wystarczą podstawowe umiejętności i… trochę odwagi, by przełamać konwenanse. Może więc warto sprawić hulajnogi nie tylko pociechom, ale i sobie?