Dziecko, które nie może zasnąć, jest prawdziwym zmartwieniem rodziców. Zmęczony jest i maluch, i rodzicie, zachodzący w głowę, co jest przyczyną bezsenności. Jednak najtrudniejsze wydają się wieczory z niemowlętami, które nie potrafią mówić i czasem naprawdę trudno zgadnąć, co im dolega.
Przyczyny problemów z zasypianiem
Niemowlę, które ma problem z zaśnięciem, może być dręczone przez wiele niedogodności. Przede wszystkim może być po prostu głodne, więc rodzice powinni zweryfikować, kiedy maluch jadł ostatnio i czy nie powinien zostać ponownie nakarmiony. Bardzo prozaicznym powodem braku snu i płaczu dziecka może być pełna pieluszka, którą należy wymienić. Młodzi rodzice powinni pamiętać o tym, aby przewijać dziecko przed snem. Przy przewijaniu zwróćcie uwagę na śpioszki niemowlaka: czy są wygodne, nie za ciasne, nie za ciepłe/zimne, gdyż taka niewygoda nie pozwoli dziecku zasnąć spokojnie.
Gdy maluch marudzi i płacze przed snem, może to oznaczać, że dziecko jest chore – zaziębione, boli je głowa, ucho lub rosną zęby. Pamiętajcie o tym, aby wydmuchać przed snem nos dziecku, bo problemy z oddychaniem skutecznie odegnają sen.
Sprawdźcie również warunki, w jakich zasypia wasze niemowlę. W pokoju nie może być ani za zimno, ani za ciepło (optymalna temperatura to 20 st. C), czy powietrze nie jest za suche (przyda się wtedy dobry nawilżacz powietrza), czy nie jest za głośno (albo za cicho – niektóre dzieci zasypiają słysząc znajome dźwięki rozmów, telewizji lub szumu wody).
Sprawdzone sposoby na sen
Jeśli udało się wam wyeliminować wszelkie niedogodności, możecie uciec się do sprawdzonych sposobów na ululanie niemowlęcia do snu. Zadbajcie o to, aby zasypianie wspomagały rytuały: kąpiel, karmienie, czytanie dziecku, kołysanka, buziaki. Dziecko po pewnym czasie zacznie odczytywać te schematy i będzie szybciej zasypiać. Starajcie się nie rozbudzać ani nie stymulować dzieci wieczorem, ponieważ gwarantuje to problemy z zaśnięciem.
Malutkie dzieci uwielbiają być otulane, bo stwarza to iluzję, że są jeszcze w brzuchu mamy (niezbędny wtedy jest dobry rożek lub ulubiony, mięciutki kocyk). Rodzice mogą również trzymać dziecko za rączkę, głaskać lub nucić cichą kołysankę, by dawać mu poczucie bezpieczeństwa i zaznaczać swoją obecność przy nim.
Wspomagacze zasypiania
Niektóre dzieci lubią zasypiać przy dźwiękach – radia, muzyki lub monotonnego szumu. To ostatnio jest bardzo modne i w sklepach możecie kupić płyty z nagraniami szumu lub specjalnie misie, które szumią i wydają naturalne dźwięki. Są również dostępne aplikacje na telefon, które włączają szum, jeśli dziecko się obudzi.
W roli usypiacza sprawdzi się z pewnością karuzela nad łóżkiem. Powinna być wyposażona w pozytywkę z łagodną muzyczką oraz kolorowe zabawki zajmujące uwagę dziecka. Nowoczesne karuzele potrafią również na ścianie wyświetlać kolorowe obrazki i przygaszone światełka.
Pamiętajcie, że nauka zasypiania wymaga od rodziców cierpliwości i konsekwencji. Jeśli już w wieku niemowlęcym wyznaczycie dziecku konkretne pory snu oraz granicę dnia i nocy.