Maluchy często nie kojarzą tego, czy właśnie jest noc, czy środek dnia, a właściwe normowanie rytmu dnia dziecka należy właśnie do rodziców. Co jednak zrobić, by dziecko przesypiało całą (lub prawie całą) noc? Jak przedłużyć sen, by nie wstawać z maluchem na długo przed pierwszym brzaskiem słońca? Odkryj sposoby na skuteczne regulowanie rytmu dobowego dziecka.
Zmień Wasze codzienne przyzwyczajenia
Dziecko, które zasypia o godzinie 17.00, z całą pewnością nie będzie spało do 8.00 rano następnego dnia. Dlatego też ważne jest to, by wieczorem dziecko trochę „przytrzymać”, czyli położyć je nieco później spać. Przesuwaj porę spania o 10-15 minut dziennie, aż dojdziesz do wybranej godziny. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – małe dzieci powinny spać najpóźniej o 21.00.
Innym problemem, skutkującym wybudzaniem się malucha w nocy, może być liczba drzemek w ciągu dnia, ich pora oraz długość. By dziecko kładło się nieco później, zaplanuj drzemkę na 4 godziny przed właściwym snem. Rano też nie pozwalaj na drzemkę w pierwszej godzinie po przebudzeniu. Odwlekanie tego momentu spowoduje, że dziecko będzie przesypiało noc.
Odpowiednie warunki do spania
Jeśli wczesnym rankiem do pokoju dziecka wpada ostre światło, nie dziw się, że wstaje zbyt wcześnie. Postaraj się o ciemne zasłony lub rolety, które nie przepuszczają światła (sprawdzą się także w letnie wieczory, kiedy to o 21.00 jest jeszcze całkiem jasno). Zapewnij też ciszę, ścisz telewizor lub przymknij okno, jeśli wychodzi na hałaśliwą ulicę. Przyjacielem dobrego snu jest także względny chłód. Dla dzieci optymalna temperatura snu to około 19 st.C, a 22 st.C to absolutny maks. Jeśli będzie ciepłej, dziecku może być za gorąco i będzie przebudzało się w trakcie nocy.
Dzieci powinny mieć własne łóżeczko. Spanie z rodzicami to dla nich bardzo ekscytujące wydarzenie, które powoduje, że częściej budzą się w nocy. A obecność rodzica powoduje, że maluch budzi się szybciej i wymaga naszej uwagi. Na Waszą niekorzyść może działać też źle dobrana piżamka – za mała, obcisła gumka lub drapiąca metka to tylko niektóre z problemów, jakie napotka dziecko na drodze spokojnego snu.
Zadbaj o wieczorne rytuały
Dziecko może budzić się w nocy, bo jest głodne. Zadbaj zatem o sycącą kolację – wybieraj białkowe, pożywne kaszki, a jeśli jeszcze karmisz piersią, staraj się robić to jak najdłużej. Wieczorna kolacja jest obwarowana jedną zasadą: nie można podać jej przed samym snem (około 0,5 lub 1 godzinę przed pójściem do łóżka).
Poza kolacją ustal wieczorne rytuały. Niech będzie to czytanie bajek, które świetnie usypia, ale i jest bardzo rozwijające do maluchów. Wycisz dziecko przed snem, żeby mocniej zasnęło. Pomoże delikatny masaż lub nucenie piosenek. Jeśli nie znasz dziecięcych kołysanek możesz wspomóc się usypiankami puszczonymi z płyty, dopasowanymi do wieku i potrzeb dziecka.
Dobry pomysł to włożenie kilku zabawek do łóżeczka. Jest szansa, że po przebudzeniu dziecko zacznie się nimi bawić, zamiast od razu wołać rodzica płaczem. A w najlepszym przypadku pobawi się nimi i zaśnie na nowo!