W trosce o właściwą pielęgnację maluszków nie możemy zapominać o miejscach intymnych, które są szczególnie zagrożone bakteriami i wirusami, między innymi ze względu na noszenie pieluszek. Z tego powodu dokładnie opisujemy jak właściwie dbać o zdrowie intymne dziewczynek i chłopców.
Higiena intymna dziewczynek
W początkowym okresie życia dziewczynek wargi sromowe są czerwone i obrzęknięte, co jest zjawiskiem normalnym i nie powinno martwić rodziców. Często występuje na nich biała, gęsta maź, której nie wolno usuwać w nadmiarze, ponieważ jest to naturalna bariera ochronna organizmu. Przemywanie pochwy zaczynaj zawsze w kierunku do odbytu, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia bakterii kałowych w okolice pochwy. Wystarczy wacik nasączony wodą lub delikatnym płynem przeznaczonym do tego celu (nigdy nie powinien być to żel do higieny intymnej dla kobiet, gdyż jego kwaśny odczyn wyrządzi więcej szkód niż dobrego!).
Nie warto używać wielu zasypek czy kremów do sparowania miejsc intymnych dziewczynek, ponieważ mają tendencję do zbrylania i zalegania w zakamarkach, co skutkuje często stanem zapalnym czy oparzeniami. W tym przypadku zasada „im mniej, tym lepiej” świetnie zdaje egzamin.
Czasem dochodzi do synechii, czyli sklejenia warg sromowych u dziewcząt. W pierwszych tygodniach życia sprawa powinna rozwiązać się sama, ale jeśli się tak nie stanie – porozmawiaj o tym z lekarzem, który przepisze odpowiednią maść (powinna zadziałać w ciągu maksymalnie miesiąca).
Higiena intymna chłopców
Najważniejszą zasadą przy pielęgnacji chłopców w pierwszych tygodniach życia jest nieoddzielanie napletka od żołędzi, ponieważ może to sprawiać ból, a także powodować stany zapalne. Dopiero gdy zauważysz, że napletek sam się odsuwa, będziesz mógł go oddzielać i dokładnie myć miejsca intymne dziecka. Chłopców można myć mydłem z neutralnym pH, a po kąpieli miejsca intymne smarować delikatną oliwką bądź balsamem natłuszczającym.
Pielęgnacja pupy dziecka
Pupa malucha, nieustannie przebywająca w pieluszce, również wymaga właściwej uwagi i pielęgnacji ze strony rodziców. Przy każdej zmianie pieluszki należy pupę przemywać letnią wodą, a jeśli bardzo zależy Ci na używaniu chusteczek nawilżających, dobrze sprawdź ich skład, bo mogą uczulać i podrażniać delikatną skórę.
Jeszcze kilkanaście lat temu stosowało się zasypki, ale łatwo się zbrylają i powodują infekcje. Naturalnym sposobem przeciw odparzeniom jest stosowanie mąki ziemniaczanej – można posypać nią pupę niemowlęcia lub dodawać ją do wody, którą myjemy dziecko.