Konieczność dbania o higienę jamy ustnej swoich dzieci wielu rodziców zauważa dość późno – kiedy zębów w buzi jest już sporo i można je myć szczoteczką, a i wtedy niejednokrotnie traktują tę sprawę z pobłażaniem: „Przecież to mleczaki, i tak wypadną!”. Zgadza się, jednak nie oznacza to, że nie należy o nie dbać!
Kiedy rozpocząć dbanie o higienę jamy ustnej dziecka?
Im wcześniej się za to zabierzemy, tym lepiej. Należy dbać o jamę ustną dziecka od pierwszych miesięcy życia. Noworodkowi nie tylko możemy, ale wręcz musimy, przemywać dziąsła (w których są już zawiązki zębów!) zwykłą wodą. Unikniemy w ten sposób namnażania bakterii, których pożywką są resztki pokarmu zalegające w buzi, a które mogą prowadzić do przykrej dolegliwości, jaką są pleśniawki. Buzię noworodka możemy oczyścić własnym palcem, unikajmy natomiast środków higienicznych, które mogą się rozwarstwiać (chusteczki, wata).
Około szóstego miesiąca życia niemowlęta zaczynają ząbkować. Ten bolesny proces trwa kilkanaście miesięcy i niestety, zwykle nie jest to miłe doświadczenie ani dla dziecka, ani dla rodzica. Wyrzynające się przez dziąsła zęby powodują u maluszka niepokój, ból, płacz, a czasem nawet gorączkę. Objawy te można zmniejszyć, stosując żele łagodzące lub masowanie dziąseł specjalną szczoteczką nakładaną na palec.
Pierwsza pasta do zębów
Pierwsze zęby są znakiem, że czas zaopatrzyć się w szczoteczkę i odpowiednią pastę. Do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia należy stosować pastę bez fluoru.
Pasty do zębów dla niemowląt i małych dzieci są delikatne, zwykle mają przyjemny, owocowy zapach i smak. „Słodkości” nie musimy się jednak obawiać, gdyż powoduje ją ksylitol, mający właściwości przeciwpróchnicze. Na rynku znajdziemy też pasty miętowe. W ten sposób możemy od początku przyzwyczajać dziecko do smaku „prawdziwej” pasty (oczywiście o słabszym natężeniu). Niezależnie od dokonanego wyboru, nie zapominajmy o tym, że maluszek nie umie płukać buzi – musimy pomóc mu pozbyć się pasty po skończonym myciu.
Szczoteczka do zębów dla malucha
Jeśli sami jesteście miłośnikami i wiernymi użytkownikami szczoteczki elektrycznej, z takim zakupem dla swej pociechy będziecie musieli się wstrzymać jeszcze przez kilka lat – nie nie nadają się one do pielęgnacji zębów dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia. Szczoteczka dla dziecka musi posiadać miękkie włosie i główkę odpowiedniej wielkości, czytajmy więc oznaczenia na opakowaniach!
Już roczne dziecko możemy natomiast zabrać na jego pierwszą wizytę u dentysty. Upewnimy się, czy ząbki wyrzynają się prawidłowo, a dziecko powoli zacznie oswajać się z osobą stomatologa. Uczmy nasze dzieci dbania o zęby od najmłodszych lat. Wcześnie zaszczepione nawyki zostaną z nimi na zawsze!