Pielęgnacja skóry niemowlaka to nie tylko konieczność, ale codzienny rytuał, który wpływa na dobre samopoczucie dziecka oraz jego odczuwanie bezpieczeństwa. Trzeba to robić właściwie, przy użyciu dobrych środków do pielęgnacji, by skóra dziecka nie była podrażniona i jednocześnie prawidłowo pielęgnowana. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Jaka jest skóra niemowlęcia?
Skóra noworodka jest znacznie bardziej delikatna niż skóra dorosłego. Co prawda, uznaje się, że skóra dziecka urodzonego o czasie ma całkowicie ukształtowane wszystkie warstwy skóry i naskórka, jednak jej funkcje nie są jeszcze w pełni realizowane. Naskórek niemowlęcia jest nawet do pięciu razy cieńszy niż skóra dorosłego, co powoduje, że jest on bardziej przepuszczalny. Dlatego też znacznie łatwiej przedostają się do jego głębszych warstw szkodliwe substancje z otoczenia, z preparatów myjących i piorących, a nawet leczniczych. Skóra niemowlaka będzie też bardzo szybko traciła wodę, wysuszała się oraz może mieć problemy z termoregulacją organizmu (szybciej się wychładza).
Dopiero około 6. miesiąca życia skóra dziecka zaczyna funkcjonować normalnie, a około 3. roku życia można o niej powiedzieć, że przypomina skórę osoby dorosłej. Wtedy też możemy zacząć stosować mniej specjalistyczne kosmetyki i mniej restrykcyjne zasady pielęgnacji.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Jak często i w jaki sposób myje się skórę dziecka?
Poza pierwszymi dniami dziecka, kiedy to malucha myje się bardzo delikatnie, tylko w miejscach newralgicznych (twarz, szyja, zgięcia stawowe), niemowlę należy myć co 2–3 dni w wanience. Czasem można dziecko myć codziennie, ale wtedy należy uważać na detergenty i mydła, jakich się używa, gdyż stosowane za często mogą zbytnio wysuszać delikatną warstwę ochronną skóry. Idealna temperatura wody to 37–37,5 st. C – można sprawdzić ją przy pomocy specjalnego termometru do kąpieli dla dzieci. Dziecko nie może przybywać w wanience dłużej niż 10 minut, a do mycia używamy po prostu ręki (bez konieczności zakładania rękawiczek). Natomiast temperatura pomieszczenia, w którym kąpie się dziecko, powinna oscylować około 24 st. C.
Najlepszym produktem do mycia skóry niemowlęcia są syndety, czyli substancje myjące, które nie zawierają mydła. Są pozbawione składników barwiących, zapachowych oraz konserwantów, więc nie drażnią skóry dziecka. Ma działanie pielęgnacyjne, gdyż jego pH jest niezwykle zbliżone do pH naskórka dziecka (5,5–6,6 pH). Syndety występują w postaci kostek i płynów do mycia, a mogą być stosowane zarówno do mycia całego ciała, jak i skóry owłosionej (do 2. roku życia nie wolno używać preparatów przeznaczonych do skóry owłosionej ani innej formy szamponów dla dzieci).
Dobrym pomysłem jest także dodawanie do wody w wanience do kąpieli maluszka preparatów natłuszczająco-myjących, czyli emulsji, które nawilżają skórę dziecka już podczas przebywania w wodzie. Nie można jednak stosować ich do każdej kąpieli, a jedynie co drugiej lub trzeciej. Dlaczego? Zbyt częste używanie emulsji natłuszczająco-myjących do kąpieli może powodować wręcz przetłuszczenie naskórka, a to w konsekwencji będzie blokowało ujścia gruczołów łojowych i powodowało łojotokowe zapalenie skóry.
Po kąpieli dziecko należy dokładnie osuszyć, koniecznie suchym i miękkim ręcznikiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie zagłębienia skóry i zgięcia stawów, bo niedokładnie wysuszone mogą stać się siedliskiem bakterii. Jeszcze gorszym efektem źle wytartej skóry mogą okazać się nadżerki. U zdrowych dzieci nie ma konieczności dodatkowego natłuszczania skóry specjalnymi preparatami – wykorzystujemy je wyłącznie w przypadku atopowego zapalenia skóry lub innych dolegliwości dermatologicznych.
Jakie kosmetyki są najlepsze dla maluszków?
Mimo tego, że coraz więcej produktów oznaczanych jest jako „bezpieczne dla dzieci” czy jako „testowane dermatologicznie”, nie możemy ufać wyłącznie tym napisom. Jeśli chcemy kupić sprawdzone i dobre kosmetyki dla maluszka, musimy upewnić się, że posiadają odpowiednie certyfikaty wydane przez właściwe instytucje – tylko one gwarantują bezpieczeństwo stosowanych przez rodziców kosmetyków dla niemowląt. Wśród tych instytucji warto wymienić chociażby Instytut Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka.
Dobrze też korzystać z nowoczesnych leków, jakimi są emolienty. Emolienty to preparaty nawilżające skórę, które zazwyczaj są emulsjami o potrójnym działaniu: zmiękczają, nawilżają i wygładzają skórę. W skład produktów z emolientami wchodzą tłuszcze zwierzęce, roślinne (np. masło kakaowe), woski, ceramidy, fosfolipidy oraz lipidy, które mają działanie uszczelniające dla bariery skórno-naskórkowej (wypełniają przestrzeń między komórkami). Dzięki temu skóra nie traci wody (nie odparowuje tak szybko). Ponadto jest zawsze świetnie nawilżona, ponieważ w kosmetykach z emolientami znajduje się ponad 45 proc. wody.
Pielęgnacja okolicy pieluszkowej
Wyjątkowo wrażliwym miejscem pielęgnacji jest okolica pieluszkowa, która bardzo łatwo ulega podrażnieniom i odparzeniom, a w konsekwencji może dojść do odpieluszkowego zapalenia skóry. Nie ma dowodów na to, żeby odpieluszkowe zapalenie skóry było związane z konkretnym rodzajem pieluszek, więc nie powinny mieć wyrzutów sumienia mamy, które stosują pieluszki jednorazowe czy tetrowe. Zapalenie skóry powodowane jest przez kontakt z wydzielinami, a także brak dostępu powietrza i częste ocieranie skóry. By do tego nie dopuścić, należy dość często zmieniać pieluszki i jednocześnie ograniczyć stosowanie chusteczek nawilżanych. Do przemywania wystarczy zwykła woda z syndentem oraz dokładnie wycieranie skóry do sucha. Skórę należy zabezpieczyć przy pomocy tłustych maści (bez cynku). Dermatolodzy nie polecają stosowania talków i zasypek, a dla utrzymania lepszej higieny należy podczas zmiany pieluszki przez kilka minut wietrzyć okolice krocza.
Jak rozpoznać odpieluszkowe zapalenie skóry? Objawy odpieluszkowego zapalenia skóry mogą utrzymywać się do kilku dni, a do najczęstszych symptomów zalicza się nadżerki w okolicach przylegania pieluszki, obrzęki, rumień, grudki oraz pęcherzyki. Jeśli objawy nie ustępują lub nawet się nasilają, maksymalnie po tygodniu należy zabrać dziecko do lekarza, ponieważ może być to znacznie poważniejsza przyczyna (np. alergie). Jeśli w odpowiednim czasie nie zareagujemy na chorobę dziecka, może zwykłe zapalenie zmienić się w drożdżycę.
Ochrona skóry przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi
Małe dziecko ma jeszcze nie do końca wykształconą prawidłowo barierę ochronną skóry, dlatego bardzo ważne jest zabezpieczanie jej, szczególnie w trudnych i niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
O każdej porze roku należy używać kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (minimum 30 SPF). Warto postawić na lekkie preparaty, czyli mleczka, emulsje lub balsamy, które nie przetłuszczają skóry. Natomiast zimą warto stosować kremy, a nawet maści. Nie trzeba skupiać się na ich składach, jednak na opakowaniu powinna być wyraźna informacja, że są przeznaczone do używania podczas wietrznej i mroźniej pogody. Nie polecamy z kolei preparatów, które oznaczone są jako „na każdą pogodę”. Niestety mogą zawierać wodę, wyjątkowo niewskazaną na mróz. Kremy i maści muszą być bardzo tłuste, by tworzyły na skórze nieprzepuszczalną warstwę ochronną.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Poniżej polecamy najlepsze i sprawdzone kosmetyki dla niemowląt. Mają świetnie działanie, nie są drogie, a jednocześnie doskonale pielęgnują skórę najmłodszych dzieci. Wybierajcie mądrze!
Seria kosmetyków Oilatum Baby
Linia kosmetyków dla dzieci Oilatum Baby to emulsje do kąpieli, żel do mycia ciała i skóry głowy, płyn do kąpieli, balsam do ciała, kremy, szampony oraz łagodne mydło w kostce. Produkty Oilatum mają bardzo dobre opinie wśród matek, a także są uważane za bardzo wydajne. Ich zaletą jest ponadto polska produkcja.
Kosmetyki z serii Oilatum Baby tworzą na skórze warstwę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci, nawilżając, łagodząc i zmiękczając skórę. Myje skórę, eliminując potrzebę stosowania mydła, dlatego też jest polecana do stosowania w przypadku skóry skłonnej do podrażnień, atopii oraz stanów alergicznych. W swoim składzie zawiera emolienty, które zatrzymują wodę w naskórku, zabezpieczają przed wysuszaniem, co dodatkowo sprawia, że maluch nie jest narażony na świąd i stany zapalne. Neutralne pH kosmetyków Oilatum Baby pomaga ograniczyć przenikanie substancji drażniących, mogących stanowić przyczynę stanu zapalnego. Dzięki bogatej gamie kosmetyków można dobrać właściwe preparaty do konkretnych części ciała oraz problemów skórnych dziecka.
Kosmetyki dla niemowląt Mustela Baby
Mustela to seria naturalnych kosmetyków dla dzieci, w skład której wchodzą między innymi kremy do twarzy, mleczko do ciała, delikatny żel do mycia, kojący balsam do ciała, olejek do kąpieli, olejek do masażu, krem do stosowania na zimę, szampon czy szampon w piance. Kosmetyki Mustela Baby są tak delikatne, że mogą być stosowane codziennie, nawet u dzieci kilkudniowych.
Kosmetyki Mustela Baby na długo nawilżają skórę dziecka, wzmacniają jej barierę ochronną oraz pozostawiają ją jedwabiście gładką. W składzie mają między innymi olejek z awokado, olej słonecznikowy oraz bardzo silny przeciwutleniacz, jakim jest witamina E. Oczywiście są to kosmetyki wykorzystujące właściwości emolientów. Za jakością kosmetyków Mustela przemawia ich francuskie pochodzenie oraz to, że są znane na rynku kosmetycznym od wielu, wielu lat.
Kosmetyki z popularnej serii Nivea Baby
Popularne kosmetyki dla niemowląt Nivea Baby są dość niedrogą propozycją, jednak cieszą się zaufaniem mam oraz dobrymi opiniami wśród internautek. Kosmetyki są pozbawione parabenów, alkoholu, sztucznych barwników i są hipoalergiczne, dlatego też mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. Uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. W skład serii wchodzą: emulsja do kąpieli, łagodzący żel do mycia ciała i włosów, mleczko intensywnie nawilżające oraz krem SOS. Wszystko na bazie emolientów, świetnie nawilżających i zabezpieczających skórę przez wysuszeniem i utratą wilgoci.
Opatentowane składniki i wyciągi z roślin powodują, że kosmetyki Nivea Baby łączą intensywne nawilżanie z programem ochronnym naskórka. Dlatego nawet bardzo wysuszona oraz atopowa skóra nie stanowi problemu ani wyzwania dla rodziców maluszka.
Seria pielęgnacyjna dla dzieci Ziajka
Ziajka to kolejna polska seria kosmetyków dla dzieci w naszym zestawieniu. W jej skład wchodzi wiele kosmetyków przeznaczonych dla różnych potrzeb – to między innymi wodoodporne emulsje do opalania, kremy do pielęgnacji dzieci i niemowląt, mydło hipoalergiczne, olejek myjący na ciemieniuchę, mleczko do ciała, kremy na odparzenia oraz wiele więcej. To najtańsza propozycja z kosmetyków, które polecamy dla dzieci, ale nie odbiegająca jakością od kosmetyków z najwyższej półki.
Kosmetyki dla dzieci Ziajka nie zawierają szkodliwych i uczulających malutkie dzieci parabenów, barwników i sztucznych substancji. Kremy i balsamy dla niemowląt doskonale nawilżają, chronią przed utratą wody oraz delikatnie natłuszczają skórę. Bogaty skład kosmetyków dla dzieci Ziajka wzmacnia funkcje ochronne naskórka, wpływa kojąco na podrażnienia, szczególnie w miejscach narażonych na otarcia (np. okolice krocza i pieluszki).