Diagnoza: atopowe zapalenie skóry (AZS). Wielu rodziców czuje przerażenie i obawia się, że odtąd ich życie będzie podporządkowane nieustannemu dbaniu o skórę dziecka. Życie z chorobą nie jest łatwe, ale dzięki odpowiednim preparatom możemy sobie z nią coraz lepiej radzić.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, którą zwykle udaje się zdiagnozować już w pierwszych latach życia dziecka. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, ale wpływ na nią mogą mieć czynniki genetyczne, środowiskowe oraz nieprawidłowości w układzie immunologicznym. Objawia się przede wszystkim uporczywym świądem, który utrudnia dziecku funkcjonowanie: powoduje niepokój, rozdrażnienie, problemy ze snem. Dodatkowo AZS w fazie niemowlęcej rozpoznać można po suchej skórze z obszarami wysiękowymi i strupami. Po 3 roku życia pojawić się mogą zmiany w miejscach zgięć (łokcie, kolana, kark), łupież, pękanie ust.
Powszechnie AZS kojarzone jest głównie ze zmianami skórnymi, jednak choroba manifestuje się również na inne sposoby, np. nawracającym zapaleniem spojówek, nieżytem nosa, astmą i in.
Pielęgnacja skóry dziecka z AZS
Skóra dziecka z AZS wymaga szczególnej dbałości nie tylko ze względów estetycznych. Preparaty, które stosujemy, powinny przynosić ulgę podczas uporczywego świądu.
Ważnym elementem jest odpowiednio przygotowana kąpiel niemowlęcia. Powinna trwać ona ok. 5 min. Należy zwrócić uwagę, aby woda nie była zbyt ciepła, gdyż może ona zaostrzać objawy choroby. Zamiast mydeł należy zastosować specjalne preparaty natłuszczające (emolienty), których szeroki wybór znajdziemy w każdej aptece. Wybierać możemy pośród olejków (nie wymagają one spłukiwania), płynów czy emulsji dodawanych bezpośrednio do wanienki z wodą. Ich zadaniem jest oczyszczanie, przywrócenie skórze równowagi lipidowej oraz zmniejszenie świądu.
Osuszając skórę dziecka, róbmy to jak najdelikatniej, aby pocieranie dodatkowo nie podrażniło skóry. Zaraz potem konieczne jest wtarcie natłuszczającego kremu lub maści. Czynność tę należy powtarzać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.
Jak pomóc choremu dziecku?
Okres niemowlęcy to trudny czas dla dzieci chorych na AZS i ich rodziców. Ponieważ dotychczas nie wynaleziono leku, który pozwoliłby raz na zawsze zwalczyć atopię, życie z chorobą wymaga bezwzględnej systematyczności w stosowaniu dermokosmetyków.
Z biegiem czasu istotnym elementem jest baczne obserwowanie reakcji skórnych po spożytych posiłkach i wyeliminowanie z diety dziecka pokarmów, które je uczulają (np. krowie mleko, czekolada itp.). Ulgę może przynieść również ubieranie malucha w lekkie, przewiewne ubranka z naturalnych włókien. Te z kolei należy prać w delikatnym proszku lub płynie.
W przypadku atopowego zapalenia skóry ważna jest edukacja rodziców i świadomość tego, co służy, a co szkodzi ich dzieciom. Z czasem jednak, gdy dziecko będzie coraz starsze, samo nauczy się, jak dbać o siebie i których sytuacji unikać, aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.