Coraz częściej pojawiającą się dolegliwością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, są nieprawidłowe reakcje organizmu po spożyciu określonych produktów. Na szczęście ich przyczynę coraz łatwiej zdiagnozować, a większa dostępność specjalistycznej żywności sprawia, że życie z chorobą staje się dużo łatwiejsze.
Na czym polega nadwrażliwość pokarmowa?
Nadwrażliwość pokarmowa to ogólna nazwa odnosząca się do dwóch przypadłości: alergii pokarmowej i nietolerancji pokarmowej. Alergia pokarmowa ma podłoże immunologiczne. Zwykle po spożyciu niepożądanego produktu następuje dynamiczna reakcja organizmu: pojawia się świąd, wysypka, nudności i wymioty, a nawet obrzęki układu oddechowego. Występują również problemy trawienne, jak kolki, ulewanie, bóle brzucha. Diagnostyka alergii pokarmowych opiera się głównie na testach skórnych i badaniu krwi. Niestety, to że dziecko reaguje pozytywnie na dany składnik pożywienia nie oznacza, że alergia już u niego nie wystąpi – może się ona pojawić w każdym wieku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wraz z wiekiem wrażliwość na określone alergeny może również ustąpić.
Inaczej jest w przypadku nietolerancji pokarmowej. Z tą dolegliwością od momentu zdiagnozowania borykamy się do końca życia. Objawy nie ustępują, gdyż nietolerancja nie ma podłoża immunologicznego, ale jest efektem braku enzymów odpowiedzialnych w organizmie za trawienie określonych składników. Objawy nietolerancji to zwykle bóle brzucha, biegunki, nudności i wymioty, wzdęcia i uczucie „przelewania” w brzuchu, ale także dolegliwości, które często są kojarzone z innymi problemami zdrowotnymi, jak migreny czy problemy skórne.
Zapobieganie alergiom pokarmowym
Walka z alergią pokarmową polega przede wszystkim na wyłączeniu z diety produktów będących alergenami, czyli wywołujących przykre konserwencje zdrowotne. Do najczęstszych alergenów należą: mleko, jajka, orzechy, owoce morze i ryby, zboża i owoce. W przypadku niektórych produktów istnieje jednak szansa, że całkowite ich odstawienie nie będzie konieczne. Na przykład owoce i warzywa podczas gotowania lub smażenia tracą częściowo lub całkowicie właściwości uczulające. Trudnym przeciwinikiem są natomiast orzechy, gdyż podczas obróbki termicznej alergeny w nich wystepujące mogą zarówno ulec osłabieniu, jak i wzmocnieniu.
Dieta przy nietolerancji pokarmowej
Podobnie jak w przypadaku alergii, leczenie nietolerancji pokarmowej polega na diecie eliminującej określone składniki. Na szczęście chorym cierpiącym na nietolerancje pokarmowe coraz bardziej sprzyja przemysł spożywczy, dzięki swoistej modzie na dietę bezglutenową czy bezlaktozową. Właśnie nietolerancja mleka (laktozy) i białek zbóż (glutenu) jest najczęściej występująca postacią choroby. W przypadku pierwszej z nich już w wieku niemowlęcym z pomocą może przyjść odpowiednio dobrane mleko modyfikowane. Dla dzieci będących na etapie rozszerzania diety, znajdziemy szeroką gamę bezglutenowych kaszek, przecierów i deserków, pochodzącycy z upraw ekologicznych. Starszakom należy natomiast wyszukiwać w sklepie produktów z przekreślonym kłoskiem, będącym licencjonowanym znakiem bezpieczeństwa produktu bezglutenowego.