Każdy rodzić chce zapewnić dziecku możliwie najlepszą przyszłość – nie tylko poprzez odpowiednie zabezpieczanie finansowe, ale także wychowanie oraz rozwój umiejętności malucha. Jak wspierać wrodzoną inteligencję dziecka? Jak wychować małego Einsteina? Psychologowie znają na to kilka sposobów.
Kto zostaje geniuszem?
Nie każdy ma predyspozycje do zostania geniuszem na miarę Einsteina i jego kolegów, ale z pewnością można popracować nad rozwojem inteligencji dziecka, aby osiągnęła ponadprzeciętne możliwości. Pierwszym warunkiem są oczywiście geny i w tej kwestii nie mamy wielkiego pola do popisu. Drugim składnikiem wpływającym na podnoszenie ilorazu inteligencji jest odpowiednia motywacja. Natomiast całości dopełnia kreatywność.
Zatem jak zostaje się geniuszem? Są to osoby o inteligencji przynajmniej przeciętnej, jednak odpowiednio symulowane do nauki oraz pomysłowe i twórcze. Te ostatnie elementy, czyli pobudzanie wyobraźni i skłanianie do myślenia, to zadanie dla rodziców.
Rozwijaj małego inteligenta w domu
Przede wszystkim najważniejsza jest praca z dzieckiem w domu, która polega na możliwie najszerszym zapoznawaniem go ze wszystkimi aspektami życia. Nie warto od najmłodszych lat wychowywać dziecko na matematyka czy astronoma – daj maluchowi wybór. Zabierz dziecko do zoo, czytaj książki, pokazuj przyrodę, kupuj klocki, puzzle, samochody czy skomplikowane lego. To z pewnością pobudzi jego kreatywność, która okazuje się kluczem do sukcesu.
Wszelkiego rodzaju zabawy w grupie oraz zabawki kreatywne, wymagające zbudowania czy złożenia czegoś, są świetnym treningiem dla dziecięcego umysłu. Pozwalają szukać nowych rozwiązań oraz zrozumieć podstawy istnienia świata.
Szkoła jest Twoim sprzymierzeńcem!
Dlatego należy dziecko do niej zachęcać, a nie zniechęcać. Nie możesz mówić dziecku, że pani w szkole nic nie wie, że stawia złe oceny ani podważać jej autorytetu, ponieważ zrazi to malucha do chodzenia na lekcje oraz do nauki w ogóle.
Nie warto posyłać małego dziecka na wszystkie możliwe zajęcia dodatkowe, ale razem z nim wybrać język, zajęcia sportowe czy ponadprogramowe lekcje. Jeśli maluch nie chce chodzić na matematykę, nie zmuszaj go do tego – z pewnością tego nie pokocha, a może nawet znienawidzi. Te decyzje powinniście podejmować wspólnie z dzieckiem.
Ponadto okazuje się, że na zdolności intelektualne dziecka wpływają także ćwiczenia gimnastyczne i wszelkie zajęcia sportowe. Dlatego zadbaj o rozwój fizyczny swojego dziecka i nie zwalniaj go z zajęć wychowania fizycznego pod byle pretekstem.