Na pytanie "czym jest kaligrafia?" wiele współczesnych dzieci odpowie z pewnością "nie mam pojęcia!". Kaligrafia to sztuka niemal całkowicie zapomniana – w dobie pośpiechu i postępu technicznego niewiele osób (również dorosłych) przykłada uwagę do starannego, eleganckiego pisma. Nie jest to jednak zajęcie bezużyteczne!
Kaligrafia dawniej i dziś
Kilkadziesiąt lat temu kaligrafia była przedmiotem szkolnym nierozerwalnie związanym z nauką pisania w nauczaniu początkowym. Dzisiejsze pierwszaki również kaligrafują literki ucząc się pisać – powtarzają każdą nowo poznaną "przez całą linię" w zeszycie, doskonalą rękę poprawiając literki "po śladzie" w zeszycie ćwiczeń. Choć dokładne i staranne pismo w pierwszych latach nauki szkolnej nadal jest ważne, później właściwie traci znaczenie. Jako dorośli często sprawniej posługujemy się klawiaturą komputera, niż długopisem. Pisanie piórem to zaś dla wielu osób czynność zupełnie nieznana.
Korzyści z kaligrafowania
Nauka dokładnego, ozdobnego pisma to ciekawy pomysł na zajęcia manualne dla dzieci. Ich wpływ na rozwój małej motoryki, czyli sprawności ręki i palców, jest nie do przecenienia. Korzyści płynące z zajmowania się kaligrafią to jednak coś więcej niż tylko zeszyty prowadzone na piątkę.
Długie godziny spędzone na starannym pisaniu ozdobnych liter uczą cierpliwości i konsekwencji. Kaligrafowanie to świetny sposób na naukę koncentracji oraz doskonalenie poczucia estetyki. Dla niektórych osób kaligrafia jest też po prostu relaksem i ciekawą formą spędzania wolnego czasu z dala od komputera, telewizora czy telefonu.
Jak zacząć kaligrafować?
Skarbnicą wiedzy, jeżeli chodzi o rozpoczęcie przygody z kaligrafią jest Internet. Możemy wyszukać na stronach poświęconych kaligrafii różne wzory liter i zaproponować dziecku ich odtwarzanie w specjalnie do tego przeznaczonym zeszycie, kolorowymi flamastrami, kredkami, farbami, które z pewnością uatrakcyjnią pisanie. Niebanalnym pomysłem jest ozdabianie wykaligrafowanymi literami kartek świątecznych, rysunków – podarunków czy laurek dla dziadków, podpisywanie zeszytów. Wykorzystanie kaligrafii w zabawie sprawi, że pisanie nie będzie kojarzyło się dziecku ze żmudną czynnością.
W księgarniach znajdziemy też gotowe zeszyty z wzorami do kaligrafowania, a także specjalne zestawy piśmiennicze. Choć niektóre z nich są przeznaczone dla profesjonalistów, to również dla początkujących i dzieci zabawa pędzlami o różnych średnicach i tuszami może być wielką frajdą. Polecamy!