Chcielibyśmy nosić dziecko w chuście, ale te wiązania są takie skomplikowane! Czy naprawdę noszenie dziecka ma tak wielki wpływ na jego rozwój? Jak wybrać odpowiednią chustę? Odpowiadamy na te i inne pytania.
Zalety chustonoszenia
Chustonoszenie nie jest wymysłem czy też modą ostatnich lat, ale tradycją głęboko zakorzenioną w kulturze – samo noszenie dziecka jest niezawodnym sposobem na ukojenie jego płaczu i budowanie bliskości między rodzicem a dzieckiem, noszenie w chuście ma zaś dodatkowy atut: jest zwyczajnie wygodne.
Noszenie w chuście pomaga poznawać dziecku świat. Jeżeli alternatywą dla towarzyszenia rodzicowi w codziennych czynnościach jest leżenie na pleckach w łóżeczku i wpatrywanie się w sufit, to wniosek nasuwa się sam. Dzieci noszone w chustach są ciekawe świata, uważne i… odważne.
Chusta może pomóc w usypianiu małego marudy. Sprawdzi się szczególnie w przypadku noworodków – bycie w chuście blisko rodzica znajdującego się w ruchu przypomina mu kojące kołysanie znane z brzucha mamy. Chustonoszenie to świetne rozwiązanie dla aktywnych rodziców – pozwala wykonywać prace domowe (czy nawet pracę zawodową), zajmować się starszymi dziećmi, stanowi wielkie ułatwienie w podróży. Niektórzy zwolennicy noszenia dzieci w chustach twierdzą nawet, że wózek jest im całkowicie zbędny (pamiętajmy jednak, że fotelik samochodowy będzie mimo wszystko konieczny!).
Od czego zacząć?
Początki noszenia w chuście mogą być trudne. Wiązania wydają się być skomplikowane, powstają też obawy, czy pozycja przybierana przez dziecko jest odpowiednia. Najprostsze i najrozsądniejsze rozwiązanie to odszukanie w swoim mieście certyfikowanego doradcy chustonoszenia i umówienie się z nim na indywidualne zajęcia. Pod jego okiem nauczycie się popularnych wiązań i będziecie mieli możliwość przedyskutowania nurtujących Was kwestii.
Dobrym pomysłem jest również uczestnictwo w kursach i warsztatach chustonoszenia, często organizowanych przez kluby rodzica. Jeżeli nie macie takiej możliwości, wspomóżcie się chustowymi szkoleniami z Internetu.
Wybór odpowiedniej chusty
Trzeba przyznać, że chusta to spory wydatek (ok. 150-450 zł w zależności od rozmiaru, materiału itd.). Do tego może się zdarzyć, że nie od razu „polubicie się” z danym typem chusty – a jest ich kilka. Dlatego dobrym sposobem jest więc skorzystanie na początku z wypożyczalni chust – sprawdzicie, który rodzaj najbardziej Wam odpowiada.
Początkującym poleca się chusty tkane, które są najbardziej uniwersalne i dają najwięcej możliwości wykonania różnorodnych wiązań. Na rynku znajdziemy jednak również chusty elastyczne, jak również kółkowe i typu „pouch” (do noszenia na jednym ramieniu). Wybór „tej jedynej” zależy wyłącznie od Waszych osobistych preferencji, gdyż każda z nich spełnia swoją rolę w takim samym stopniu.