Wartość edukacyjna klocków do zabawy jest nie do przecenienia. Manipulowanie nimi doskonali motorykę małą dziecka, wspiera rozwój inteligencji przestrzennej, ćwiczy koncentrację i cierpliwość. Jeśli jeszcze dorzucić do tego fakt, że równie chętnie sięgają po nie chłopcy, jak i dziewczynki, można śmiało stwierdzić, że klocki to zabawka idealna.
Klocki LEGO zawsze na czasie
LEGO to prawdziwy potentat w klockowym świecie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla najmłodszych budowniczych w wieku 2-5 lat przeznaczone są zestawy Duplo, zaprojektowane tak, aby dostarczały możliwość bezpiecznej zabawy: są więc odpowiednio duże, a niektóre z nich mają zaokrąglone kształty. Dla starszaków i miłośników klasycznego LEGO właściwie nie ma ograniczeń wiekowych. Dodatkowo można wybierać pomiędzy seriami nawiązującymi do popularnych filmów gier, np. Star Wars, Super Heroes, Angry Birds, Hobbit, Minecraft. Prawdziwą rewolucją w klockowym świecie są natomiast zaawansowane LEGO Mindstorms do tworzenia robotów, które następnie można programować.
Klocki drewniane
Klocki drewniane to klasyka zabawek dla dzieci. O ich ponadczasowości najlepiej świadczy fakt, że dziś w dobie nieustannego postępu technicznego i zabawek takich, jak wspomniane wyżej LEGO Mindstorms, klocki drewniane cały czas cieszą się niesłabnącą popularnością. Duża w tym zasługa coraz silniej zaznaczającego się trendu nazywanego ekorodzicielstwem, przykładającego szczególną wagę do życia w zgodzie z naturą. Znajduje to także odzwierciedlenie w doborze przedmiotów używanych przez dzieci w życiu codziennym i zabawie: dobrze, aby nie były wykonane z tworzyw sztucznych, bezpieczne dla zdrowia itd. Ale nawet jeśli nie jesteście ekorodzicami musicie wiedzieć, że drewniane zabawki są trwałe, estetyczne, ulegają biodegradacji, pobudzają wyobraźnię i są tym samym absolutnym must have każdego dziecka!
Klocki z wartością dodaną
Układanie klocków to nie tylko umiejętność projektowania i budowania. Mogą one wspierać rozwój rożnych innych praktycznych umiejętności, jak również kompetencji przydatnych w życiu. Świetnym przykładem jest JENGA – gra zręcznościowa, której głównym elementem są prostokątne, drewniane klocki. Zabawa polega na naprzemiennym zabieraniu klocków z dołu wieży i przekładaniu ich na górę, aż do momentu, w którym się ona nie przewróci. Taka zabawa wspiera nie tylko rozwój koncentracji, ale również umiejętność trzymania nerwów na wodzy, taktycznego myślenia i… przegrywania.
Pod tajemniczo brzmiącą nazwą „klocki sensoryczne” kryją się zabawki uruchamiające zmysły. Mogą być więc one wypełnione wodą czy drobnymi kuleczkami, by podczas zabawy stymulować słuch; jedne posiadają gładką powierzchnię, inne chropowatą lub z wypustkami. Do tego różnorodne kolory i kształty – wszystko to, by ćwiczyć sensualne doświadczanie świata.
Specyficzną odmianą klocków, choć właściwie powinno się go nazwać systemem kształtów, jest NUMICON. Powstał po to, by doświadczać matematyki. Tak, tak – nie zakuwać, doświadczać jej. NUMICON to 32 klocki odzwierciedlające relacje między liczbami. W skład zestawu wchodzą również plansze ze wzorami, kołeczki i karty z symbolami liczbowymi. Czy matematykę można zobaczyć? Sprawdźcie sami.