Zabawa klockami wspiera rozwój dziecka na wielu polach. To przede wszystkim doskonałe ćwiczenie dla kreatywności, myślenia przyczynowo-skutkowego, koncentracji i przestrzennej oceny rzeczywistości. Poza pobudzaniem wyobraźni, klocki z literami, cyframi bądź obrazkami uczą czytania, pisania oraz spostrzegawczości. Jednak jakie klocki dla dziecka wybrać? Robimy mały przegląd najlepszych klocków na rynku oraz sprawdzamy nowości.
Nieśmiertelne LEGO
Klocki LEGO to bodaj najbardziej popularne klocki na całym świecie. Ich ogromną zaletą jest dostępność, możliwość łączenia kolejnych elementów z tej samej serii, nieograniczone możliwości tworzenia oraz ogromny przedział wiekowy. LEGO bowiem produkują serie zabawek odpowiednich już dla najmłodszych dzieciaków (0-2 lata – LEGO Duplo), ale także dla starszaków, a nawet nastolatków (bardzo skomplikowane konstrukcje LEGO Technic). LEGO odpowiada na to, co dzieje się w świecie dzieci i często dopasowuje swoje kolekcje do aktualnych trendów, tworząc figurki ulubionych bohaterów – Batmana i jego Batmobilu, Nijago oraz bardziej dziewczęce wersje z księżniczką Elzą lub elfami.
LEGO jednak zawiera dużo drobnych elementów, co powoduje, że łatwo je zgubić. Ponadto w przypadku, gdy w domu są dzieci w różnym wieku, mogą one zostać bardzo łatwo połknięte przez te najmłodsze. A ich rozmiar może utrudniać ich czyszczenie. Od klocków LEGO odstraszać może cena, która jest bardzo wysoka w porównaniu do innych, całkiem podobnych, ale nie oryginalnych klocków na rynku (np. klocki Cobi). Chęć posiadania wszystkich zestawów z coraz to nowych kolekcji LEGO może doprowadzić skromny rodzinny budżet do bankructwa.
Klocki drewniane dla dzieci w każdym wieku
Tradycyjnymi klockami dla dzieci jest ich drewniana wersja, która na wiele lat została zapominana, a teraz stała się wręcz modna. Klocki drewniane są stosunkowo duże, co zapobiega ich przypadkowemu połknięciu przez najmniejsze dzieci. Wybór na rynku jest tak ogromny, że z łatwością znajdziecie kolory i wzory, które spodobają się Waszym dzieciom.
Wiele z nich opisane jest literami czy cyframi, dzięki czemu wspomagają naukę. Dostępne są także klocki puzzle, ale o kształtach innych niż tradycyjne puzzle (np. zwierzęta, figury geometryczne), lub drewniane puzzle 3D. Niestety w opakowaniach klocków jest zazwyczaj niewiele, więc mogą dziecku całkiem szybko się znudzić. Aby temu zapobiec, trzeba będzie inwestować w kolejne zestawy.
Nowości w świecie dziecięcych klocków
Hitowymi klockami dla dzieci są klocki magnetyczne, które można układać w wielu płaszczyznach (w pionie i w poziomie), dzięki czemu rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Wszystkie zastawy klocków są ze sobą kompatybilne, a dzięki temu, że są kolorowe i duże, nadają się dla dzieci w każdym wieku. Klocki magnetyczne mają różne kształty, które można układać według instrukcji bądź własnych pomysłów.
Klocki jeżyki to z kolei świetne klocki do budowania dziecięcych konstrukcji. Mają wypustki, ułatwiające ich przyczepianie do siebie, ale są jednocześnie duże, miękkie (jakby gumowe), dlatego będą bawiły się nimi i starsze dzieci, i niemowlaki. Mnogość zestawów zachęca do łączenia różnych elementów, które są ze sobą kompatybilne.