Większość maluchów nie potrafi przejść koło nich obojętnie. Pluszowe zabawki uwielbiają i dziewczynki, i chłopcy. Rodzice trochę mniej, uważając za zbędne „kurzołapy”. Kupować czy nie kupować – oto jest pytanie!
Maluch i pluszak – duet doskonały
Powodów słabości maluchów do maskotek jest kilka. Pluszowe misie są miłe i miękkie w dotyku, aż chce się je przytulić! Miś – przytulanka pomoże zasnąć, „pocieszy” w trudnych chwilach, towarzyszy podczas wesołych harców. Daje poczucie bezpieczeństwa wtedy, gdy rodziców nie ma obok. Z czasem poczciwy pluszak staje się coraz bardziej zniszczony i brudny, jednak w dziecięcych oczach nadal jest najwspanialszy na świecie. Bywa, że nowe, ładne (zdaniem rodziców) maskotki, nie wzbudzają nawet odrobiny zainteresowania maluszka.
Dla małego dziecka pluszowy miś to często pierwszy przyjaciel. Zgubienie czy zniszczenie takiego skarbu urasta do rangi prawdziwego życiowego dramatu. Rodzice, którzy byli jego świadkiem dobrze wiedzą, że zrozpaczony maluch nie może zasnąć, traci humor, nie chce jeść… Ukochanej maskotki nie da się zastąpić inną. Tak, w dziecięcym przywiązaniu do pluszowego misia jest jakaś magia!
Bezpieczne pluszaki
Trudno uwierzyć, aby ukochane maskotki dzieciaków mogły mieć jakieś wady. Słodkie i miłe przytulanki potencjalnym zagrożeniem? Czy to dorośli jak zwykle szukają dziury w całym?
Pluszaki, tak jak i inne zabawki, muszą spełnić określone normy jakości. Zwróćmy więc uwagę, aby na metce widniał znak CE, który zapewnia nas, że wyrób powstał zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi bezpieczeństwa zabawek dla dzieci. Darujmy sobie tanie, bylejakie wyroby. Warto zainwestować w porządną zabawkę, która zniesie najbardziej wyszukane dziecięce zabawy (i którą dziecko nie zrobi sobie krzywdy).
Pluszak dla alergika
O wadach pluszowych misiów mówią też rodzice małych alergików – osiadający na zabawkach kurz może być siedliskiem roztoczy powodujących uczulenia. Zdaniem niektórych, dziecko z alergią powinno trzymać się z dala od takich maskotek. Trudno nie przyznać im racji, jednak prawdziwa miłość malucha do pluszaka pokona wszelkie przeciwności!
Jeżeli rodzice zdecydują się na zakup pluszaka dziecku, u którego występuje alergia, muszą go regularnie czyścić. Z materiału trudno usunąć kurz tak dobrze, jak z klocków czy piłki, a codzienne pranie zabawki nie wchodzi przecież w grę. Ponieważ roztocza giną nie tylko w wysokich, ale i niskich temperaturach, pozbyć się ich można wkładając zabawkę na noc do zamrażalnika. Ponadto na rynku pojawiają się już zabawki wykonane z hipoalergicznych materiałów, aby każdy maluch bez przeszkód mógł cieszyć się swoim misiem.