W pierwszym roku życia dziecka podstawą żywienia jest mleko. Nie ulega dyskusji, że najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem według specjalistów jest mleko matki, które dostarcza maluchom wszystkich niezbędnych mikroelementów, a także cennych przeciwciał, budujących odporność dziecka. Jeśli z różnych względów matka nie może karmić piersią, wówczas głównym posiłkiem mlecznym powinno być mleko modyfikowane.
Czy można je zastąpić mlekiem krowim? Według lekarzy tak, ale dopiero w drugim roku życia dzieci. Jest to podyktowane różnymi czynnikami. Poniżej znajdziecie kilka kluczowych argumentów za i przeciw. Należy jednak pamiętać, że to rodzice mają największy wpływ na dietę malucha i to od ich indywidualnych preferencji zależy, kiedy dziecko dostanie krowie mleko. Warto mieć na uwadze wszelkie plusy i minusy, a przede wszystkim obserwować swoje dziecko, bo nie każdy maluch toleruje ten produkt.
Przeciwskazania
Lekarze pediatrzy przekonują, że w pierwszych 12 miesiącach życia istotną rolę w organizmie dziecka odgrywa żelazo. Mleko krowie nie dostarcza odpowiedniej ilości tego minerału, dlatego nie powinno się przerywać karmienia maluszków mlekiem matki lub modyfikowanym. Niedobór żelaza prowadzi do niebezpiecznej dla zdrowia niedokrwistości. Ponadto mleko krowie posiada za mało witamin A, D, C i E, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych w stosunku do zapotrzebowania dziecka na te składniki. Większość pediatrów zgodnie przyznaje, że mleko modyfikowane jako główny posiłek mleczny jest lepszym rozwiązaniem dla zdrowia.
Przetwory z mleka krowiego można podawać już w drugim półroczu w postaci kefirów, jogurtów etc. Jednak niektóre dzieci źle reagują na te produkty – może wystąpić reakcja uczuleniowa. Alergie pojawiają się często u niemowlaków. Niepokojące objawy to zaczerwieniona, sucha skóra, luźny stolec, bóle brzucha. Mleko krowie zawiera sporo wapnia, który w dużej ilości może obciążyć przewód pokarmowy. Większe dawki białka hamują wchłanianie innych istotnych mikroelementów. Należy obserwować wszelkie objawy i w razie konieczności wykluczyć z diety mleko krowie.
W drugim roku życia mleko krowie może być już podawane jako dominujący posiłek mleczny, pod warunkiem, że wcześniej nie występowały żadne alergie na produkty mleczne. Można w dalszym ciągu podawać maluchom mleko modyfikowane. Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej porcji dziennej, która nie powinna przekraczać 400 ml. Jako napój lepiej sięgać po soki lub napoje wieloowocowe. Szczególnie takie, które nie zawierają cukrów i są bogate w witaminy (np. napoje Roko Fun).
Zalety
Sporą przewagą mleka krowiego nad modyfikowanym jest jego dużo niższa cena, dlatego wielu rodziców po ukończeniu pierwszego roku przez dziecko decyduje się na uzupełnienie diety o ten produkt. Ponadto mleko krowie zawiera dużo wapnia, głównego budulca kości, białka i witaminy K. Dostępność mleka krowiego jest szeroka. Praktycznie każdy dobrze zaopatrzony sklep spożywczy ma je w swojej ofercie.
Dla maluszków powinno wybierać się artykuły odtłuszczone UHT lub pasteryzowane, najlepiej organiczne, czyli od zwierząt, które wypasane są na naturalnych łąkach, bez sztucznego nawożenia i pestycydów. Jeśli dziecko toleruje mleko krowie warto dodać je do diety. Jest to produkt zdrowy i tani i przy braku niepokojących objawów u dziecka - uatrakcyjniający dietę naszego malucha.