Globus? Przecież to przeżytek! - stwierdzisz może czytając tytuł tego artykułu. Rzeczywiście, w dobie map online, globus należy do nieco zapomnianych szkolnych pomocy dydaktycznych. Jeśli jednak w Twojej pamięci istnieje wyłącznie jako zakurzony symbol klasy, w której uczyłeś się geografii, to znaczy… że Twoje skojarzenia są mocno nieaktualne. Czas nadrobić zaległości.
Dla niezdecydowanych: globus podświetlany
Globus polityczny czy fizyczny - który z nich wybrać? Teraz możemy mieć je oba. Ostatnim hitem są globusy 2 w 1, czyli podświetlane. Przedstawiają on mapę polityczną świata, która po podłączeniu do prądu zmienia się w mapę fizyczną. Uczeń ma więc możliwość przyswojenia zakresów terytorialnych państw, a po podświetleniu również ukształtowania terenu w poszczególnych rejonach świata.
Zauważyłeś, że podróże fascynują Twoje dziecko? Spraw mu bogatszą wersję modelu ziemi – globus z trasami odkrywców i odbądźcie wspólną wyprawę śladami Marco Polo, Ferdynanda Magellana czy Krzysztofa Kolumba.
Dla pasjonatów: globusy tematyczne
Globus to świetna pomoc edukacyjna nie tylko dla młodych geografów. Pasjonaci innych dziedzin również znajdą coś dla siebie. Jeśli masz w domu małego miłośnika astronomii, z pewnością ucieszy go globus nieba (astralny). Gwiazdozbiory, galaktyki i mgławice – kosmos nie będzie miał przed nim żadnych tajemnic!
A może Twoje dziecko chciałoby wiedzieć wszystko o zwierzętach? Tu także pomocny będzie globus tematyczny. Globusy zoologiczne przedstawiają miejsca występowania poszczególnych gatunków zwierząt, które żyją na Ziemi.
Dla kreatywnych: globus do kolorowania i globus indukcyjny
Globus to niezastąpione narzędzie w kreatywnej edukacji. Dzięki globusom do kolorowania (inaczej konturowym, blank globus) nauka o świecie jeszcze nigdy nie była tak łatwa! Biały globus z konturami państw wykonany jest z tworzywa umożliwiającego jego kolorowanie za pomocą specjalnych flamastrów i wielokrotne zmazywanie.
Globus indukcyjny to z pozoru zwyczajna, czarna kula, po której można pisać lub rysować za pomocą kolorowej kredy (jak po tradycyjnej szkolnej tablicy). Daje ona jednak nieograniczone możliwości utrwalania wiedzy o geografii świata.
Producenci szkolnych akcesoriów prześcigają się w pomysłach, jak zainteresować nimi młodych, wymagających klientów. Dzięki temu na rynku dostępne są pomoce spełniające niebagatelną funkcję edukacyjną, ale też świetnie prezentujące się w dziecięcym pokoju. Globus może więc stać się jedną z tych pomocy szkolnych, które w przyjemny sposób rozwijają dziecięce pasje.