Posiadacze choćby małego skrawka własnego ogródka są w uprzywilejowanej sytuacji – mogą bez przeszkód postawić w nim trampolinę, której nie oprze się żadne dziecko (i niejeden dorosły)! Ale na trampolinie można skakać również w domu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą.
Trampolina domowa
Z domowej trampoliny (inna nazwa to batut, trampolina fitness) korzystać mogą zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Taka trampolina to nie tylko kolejna „zabawka” dla maluchów, ale całkiem profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, z którego skorzystają ci domownicy, którzy pracują nad zrzuceniem wagi czy lepszą kondycją fizyczną – ich obciążenie może wynosić nawet do 100 kg.
Trampoliny domowe nie posiadają okalającej siatki, są lekkie i poręczne (ok. 6 – 7 kg), ale jednocześnie wytrzymałe. Stosunkowo niewielki rozmiar (średnica ok. 90-140 cm) sprawia, że łatwo wygospodarować dla nich miejsce nawet w niezbyt dużym pokoju. Trampoliny domowe mają zazwyczaj 6 niezbyt wysokich nóżek (dziecko może wejść na nią i zejść samo), z gumowymi nakładkami zapobiegającymi ślizganiu się sprzętu po podłożu. W większości trampolin domowych sprężyny, na których zaczepiona jest mata do odbić, osłonięte są dodatkowo pasem wytrzymałego materiału. Dzięki temu nie ma szans, aby paluszki młodszego dziecka zakleszczyły w sprężynach, podczas skoków drugiej osoby.
Trampolina ogrodowa
Jeżeli mamy zamiar skakać na świeżym powietrzu, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to wyniesienie trampoliny fitnessowej na zewnątrz, co jest całkiem niezłym rozwiązaniem. Inwestując w trampolinę – batut zyskujemy sprzęt, z którego możemy korzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Typowe trampoliny ogrodowe są jednak dużo większe niż te domowe (średnica maty do odbić to 180 – 460 cm). Sprzedawane są głównie jako zestaw (batut plus konstrukcja z ocynkowanych rur, na których zaczepiona jest siatka). Posiadają one większe obciążenie (zmieści się na niej kilkoro dzieci, choć skakanie w kilka osób jest niebezpieczne!).
Czym się kierować przy wyborze trampoliny ogrodowej?
Kupując trampolinę do samodzielnego złożenia w domu, raczej nie mamy możliwości dokładnego jej przetestowania. Jednak gdy tylko będzie gotowa do użytku, sprawdźmy dokładnie wszystkie jej części.
Nogi trampoliny ogrodowej powinny być dodatkowo stabilizowane, przypominać kształtem literę U. Dodatkowym zabezpieczeniem na wszystkich rurkach powinny być piankowe nakładki chroniące przed urazem. Cała konstrukcja najlepiej aby była stosunkowo ciężka, stabilna – rurki nie mogą się wyginać podczas skoków). Warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec na trampolinę, aby uchronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (a najlepiej składać ją poza sezonem).
Skoki na trampolinie mają same zalety: wzmacniają, dotleniają, czynią organizm bardziej wytrzymałym, a przede wszystkim są świetną zabawą! Kupcie trampolinę i skaczcie całą rodzinką!