Podróże z małym dzieckiem mogą stać się wspaniałą przygodą dla całej rodziny. Jak zadbać o dobre samopoczucie maluszka i miłą atmosferę, tak, by każdy wyjazd wiązał się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami?
Zapobieganie chorobie lokomocyjnej
Podczas jazdy samochodem dziecko staje się blade, oblewa je zimny pot, uskarża się na nudności – skądś to znacie? Choroba lokomocyjna potrafi uprzykrzyć każdy wyjazd, także dorosłemu.
Jadąc samochodem znajdujemy się jednak w o wiele lepszej sytuacji, niż podczas lotu samolotem czy rejsu statkiem. W razie wyjątkowo złego samopoczucia dziecka możemy się zatrzymać, wyjść na świeże powietrze, odpocząć. Odpowiednia technika jazdy również może się przysłużyć zwiększeniu komfortu dziecka w czasie podróży – starajmy się jechać spokojnie, nie hamować ani nie przyspieszać zbyt gwałtownie. Podczas nasilonych objawów pomóc może patrzenie przed siebie, dlatego fotelik warto zamontować na środku tylnego siedzenia. Sięgnąć możemy również po dostępne bez recepty leki lub zastosować te zapisane przez lekarza pediatrę.
Ważna jest również postawa rodziców. Wielu z nich, nauczonych wcześniejszymi doświadczeniami podczas jazdy samochodem, jeszcze przed wyjazdem wprowadza nerwową atmosferę w związku z podróżą, co z pewnością nie służy dziecku. Spokój rodzica może w tym wypadku wiele zdziałać, pamiętajmy, że choroba lokomocyjna również dla dziecka nie jest miłym przeżyciem.
Bezpieczeństwo i higiena
Kodeks Drogowy ściśle reguluje zasady przewożenia dzieci samochodem. W myśl najnowszych przepisów, dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu jeździ w specjalnym foteliku lub podstawce samochodowej. Do tych przepisów powinniśmy się stosować nie tylko ze względu na mandaty i punty karne, które możemy otrzymać w razie kontroli, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.
Jeżeli korzystamy z klimatyzacji i wyczuwamy w aucie zapach stęchlizny, należy ją odgrzybić przez podróżą. Zalegające w niej pleśń i grzyby mogą spowodować reakcje alergiczne i złe samopoczucie dziecka. W trakcie podróży w upalne dni, w oknach należy zamontować zasłonki chroniące przed promieniami słonecznymi.
Zanim wyruszymy w podróż przygotujmy również podstawowe artykuły higieniczne, m.in. żel antybakteryjny i chusteczki nawilżane, którymi można przetrzeć rączki i buzię dziecka, a także ręczniki papierowe. Apteczkę samochodową uzupełnijmy o elementy, które mogą przydać się dziecku (środek przeciwgorączkowy, maść na odparzenia itp.).
Zero nudy!
Jeżeli dziecko źle znosi podróże zróbmy wszystko, aby większą część trasy zwyczajnie przespało – dobrze jest więc wyjechać w porze, w której zwykle akurat drzemie.
A może Wasz uparciuch zamiast spania woli… marudzenie? Dobrze przygotować się wcześniej i nie pozwolić nudzie zdominować wyjazdu. Zestaw zabaw podróżnych (zgadywanki, rymowanki, skojarzenia, łamańce językowe, zabawy pamięciowe) to tajna broń każdego rodzica. Maluchowi zajętemu zabawą, rozmową czy wspólnym śpiewaniem czas spędzony w podróży upływa szybciej i przyjemniej. I przyznajcie… Wam również!