Wśród pierwszych zabawek dla dziecka nie powinno zabraknąć dobrej i ciekawej zabawki edukacyjnej, która uczy poprzez rozrywkę. Hitem są różnego rodzaju maty edukacyjne. Sprawdźcie, którą wybrać, aby możliwie najlepiej spełniała swoje funkcje.
Zalety maty edukacyjnej
Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy mata edukacyjna jest w ogóle potrzebna dziecku. Nasza odpowiedź to zdecydowane tak! Maty edukacyjne mają wiele zalet. Przede wszystkim dzięki bogactwu kolorów, faktur i dźwięków aktywizują ważne zmysły niemowlaka: wzroku, dotyku i słuchu, wspomagając tym samym ich prawidłowy rozwój. Im więcej kolorów i dźwięków, tym lepiej dla dziecka. Rodzicie nie zawsze są w stanie samodzielnie zapewnić niemowlakowi taką stymulację umysłu i zmysłów.
Ponadto maty edukacyjne oferują tak wiele rozrywek dla malucha, że z pewnością szybko się nie znudzą. Pozwalają także na bezpieczną zabawę w pobliżu rodzica, gdy ten zajęty jest czymś innym (niektóre maty mają funkcję kojca!).
W jakim wieku kupić dziecku matę?
Mata edukacyjna to zabawka polecana już od pierwszych miesięcy życia. Kilkumiesięczne dziecko położone na niej będzie mogło obserwować kolorowe zwierzęta i kształty, a półroczny maluch zacznie dotykać znajdujące się tam zabawki i będzie bawił się różnymi, dostępnymi fakturami.
W kolejnych miesiącach dziecko, które zaczyna raczkować, w pełni doceni potencjał maty edukacyjnej - poza kolorami i fakturami okryje dźwięki oraz zobaczy samego siebie w bezpiecznym lusterku. Dobra mata może służyć nawet do 2-3 roku życia.
Cechy dobrej maty edukacyjnej
Wiele pożądanych cech dobrej maty edukacyjnej zależy od samego dziecka oraz upodobań rodziców, ale jest kilka uniwersalnych parametrów dobrych jakościowo mat. Po pierwsze bezpieczeństwo, czyli brak elementów, które mogą się ułamać i zostać połknięte lub skaleczyć dziecko. Kolejną ważną sprawą jest termoizolacja: mata prawdopodobnie będzie leżała na podłodze, więc należy zabezpieczyć dziecko przed zaziębieniem.
Jaki rozmiar jest najlepszy? Wielkości standardowego kocyka dla niemowlaka, czyli 75*100 cm. W macie edukacyjnej dziecko powinno swobodnie i bezpiecznie przekręcić się z brzuszka na plecy. Na rynku dostępne są większe maty, nawet 150*100 cm, jednak malutkiemu dziecku ciężko wtedy dosięgnąć każdej z zabawek. Takie duże maty nadają się na przykład dla dwójki maluchów. Maty mniejsze natomiast mogą okazać się za ciasne i będą spełniały jedynie funkcję leżaczka. Krawędzie maty powinny być nieco podniesione lub wykończone małymi poduszkami, aby zabezpieczyć dziecko przed ucieczką.
W matach edukacyjnych kolory, faktury i dźwięki to podstawa i ważne, aby było ich naprawdę dużo. Kolory powinny być mocne, soczyste (raczej nie pastele), podłoże maty wykonane z różnych materiałów (bawełna, polar, welur, tkanina foliowana o różnej grubości i strukturze), a melodie wyraziste i niemonotonne. W dobrej macie zabawki można dowolnie odczepiać i zabrać na spacer z dzieckiem. Powinna również szybko i łatwo się składać
Pamiętajcie, że mata to także świetny sposób na rozrywkę dla małego dziecka poza domem: w łatwy sposób można ją złożyć i korzystać z niej na działce czy na plaży. A najbardziej ekskluzywne maty wyposażone są w mały namiocik lub baldachim, dzięki czemu na dworze mogą być wykorzystywane bez dodatkowego parasola czy innej osłony przez słońcem i wiatrem. Spełniają wtedy poniekąd rolę zabawek ogrodowych dla dzieci.