Dzieci uwielbiają bajki! Szczególnie te kolorowe z ekranu potrafią przyciągnąć ich uwagę na wiele, wiele godzin. Warto przyjrzeć się tym najciekawszym i najbardziej wartościowym, by maluchy nie spędzały przed telewizorem lub w kinie czasu bezwartościowo i bez sensu. Zrobiliśmy dla Was przegląd najfajniejszych propozycji z ostatnich lat dla dzieci w każdym wieku.
Jak wytresować smoka
Za realizację filmu odpowiedzialni są producenci „Shreka”, „Madagaskaru” i „Kung Fu Pandy”, więc można być pewnym doskonałej zabawy. Bajka powstała na podstawie książki Cressidy Cowell „Jak wytresować smoka”, której akcja rozgrywa się w świecie Wikingów i dzikich smoków. „Jak wytresować smoka” jest przezabawną opowieścią o perypetiach młodego wikinga, syna dowódcy wioski, który z pozoru nie wydaje się być kopią swego silnego i odważnego ojca. Trochę niezdarny i gamoniowaty nastolatek imieniem Czkawka boi się ojca i tego, że nie sprosta jego wymaganiom, a nadchodzi czas próby i inicjacji. Gdy Czkawka odnajduje w lesie rannego smoka, postanawia go wyleczyć i wytresować, by móc zaimponować ojcu. Opowieść ma wiele zwrotów akcji, opowiedziana jest z prawdziwym poczuciem humoru i dużą dawką życzliwości dla bohaterów. Jest też miejsce na miłość – i to nie jedną! Bajka nadaje się do oglądania przez dzieci już nawet kilkuletnie, gdyż jest to wyważona opowieść bez nadmiernej przemocy i elementów mogących wystraszyć maluchy. A przy okazji animacja ta jest bardzo pouczająca – pokazuje dzieciom, jak wielką wartość ma przyjaźń, że nie wolno zbyt szybko oceniać innych, a także to, że w każdym z nas drzemie odwaga i bohaterstwo, z ogromną dawką humoru oczywiście.
Film animowany „Jak wytresować smoka” z 2010 roku był tak świetny i zdobył tak dużą popularność, że doczekał się nawet drugiej części. To świetna rozrywka dla całej rodziny – obejrzenie dwóch części filmu zajmuje ponad trzy godziny, więc to doskonały pomysł na leniwe, niedziele popołudnie w gronie najbliższych. Animacja „Jak wytresować smoka” zdobyła wiele nagród na całym świecie i stała się przebojem kasowym. W polskim przekładzie dubbingiem zajęli się między innymi Mateusz Damięcki, Julia Kamińska oraz Sebastian Cybulski. Kolejna odsłona przygód Czkawki i jego przyjaciół planowana jest na 2019 rok.
Hotel Transylwania
Opowieść o wampirach, Frankensteinie, biegającej mumii i gadającym psie wcale nie musi wcale być straszna. Reżyserią animacji zajął się genialny Genndy Tartakovsky, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, a przede wszystkim autor takich świetnych produkcji, jak „Laboratorium Dextera”, „Atomówki” czy „Samuraj Jack”. Historia opowiada dzieje Hrabiego Draculi oraz jego 118-letnie córki, która właśnie wchodzi w dorosłość. Prowadzą oni w Transylwanii hotel, w którym schronienie przed światem znajdują wszelkiej maści potwory z całego świata. Przez przypadek hotel odnajduje nastoletni włóczykij, który poprzez serię nieszczęśliwych wypadków musi zacząć udawać jednego z nich – kolejnego potwora wśród gości na przyjęciu. Zakochuje się w nim nastoletnia wampirzyca Mavis i zaczyna się naszpikowana humorem i radością historia ich miłości oraz zabawne dzieje ojca i wszystkich potworów.
„Hotel Transylwania” to urocza i przezabawna opowieść o miłości ojca do córki, wchodzeniu w dorosłość oraz uczeniu się szanowania opinii i zdania innych osób. Mimo obecności potworów nadaje się nawet dla dzieci w wieku 5-6 lat, ale i rodzice znajdą w niej wiele niewybrednego humoru. Do tego doliczyć trzeba świetnie zrobioną i kolorową animację oraz doskonale dobraną, wpadającą w ucho muzykę. Animowana bajka dla dzieci „Hotel Transylwania” stała się wielkim hitem na całym świecie, a polski dubbing jest bardzo dobrze przygotowany. Pierwszy film, z 2012 roku, doczekał się drugiej części w 2015 roku, a już za rok na ekrany wchodzi kolejny „Hotel Transylwania”.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Krudowie
Animacja „Krudowie” to opowieść sprzed epoki lodowcowej. Przenosimy się razem z dziećmi do prehistorii, by przebyć podróż wesołej rodziny w poszukiwaniu nowego domu. Tytułowi Krudowie to bowiem liczna rodzina, którą staromodny jaskiniowiec przeprowadza przez prehistoryczne zimie. W czasie podróży dołącza do nich nowy kompan, który okazuje się być antagonistą – zatrważająco nowoczesnym jaskiniowcem, poszukującym przygód i nowinek „technicznych”. Tą ostatnią okazuje się być… ogień.
„Krudowie” to kolejna komedia, świetnie wpisująca się w gatunek kina familijnego. Ze śmiechem przyglądamy się perypetiom całej rodziny oraz starciu nowoczesnego ze staroświeckim. Do tego trzeba doliczyć doskonale przygotowaną animację, świetnie oddającą klimat świata przed tysięcy lat. Będzie miejsce na miłość, przyjaźń oraz łzy wzruszenia, dlatego „Krudowie” to propozycja dla maluchów w każdym wieku, pozbawiona przemocy, strachów i wszystkiego tego, czego obawiać się mogą najmłodsze dzieci. Ponad 1,5-godzinny seans to wymarzony pomysł na jesienne i zimowe popołudnia.
Zwierzogród
Co dzieci lubią równie mocno, jak bajki? Zwierzątka! Dlatego animacja „Zwierzogród” to świetna rozrywka dla maluchów w każdym wieku – zabawna i pouczająca. Bohaterem opowieści nie są jednak zwykłe zwierzęta, a nasi bracia mniejsi, którzy zamieszkują miasto samodzielnie, bez żadnego człowieka. Świat w bajce pozbawiony jest ludzi, dlatego jest uroczą baśnią w nierealnym świecie zwierząt.
Główną bohaterką „Zwierzogrodu” jest policjantka Juddy, która jest uroczym króliczkiem. Bardzo zależy jej na awansie, dlatego postanawia zająć się wyjątkowo trudną sprawą kryminalną. Na swojej drodze spotka gadatliwego i roztrzepanego lista Nicka, który zostaje jej partnerem w sprawie. Jest więc policyjne śledztwo, dużo humoru i urocze zwierzęta. Bajka trwa prawie dwie godziny, a w polskim dubbingu usłyszymy miedzy innymi Pawła Domagałę, Krzysztofa Stelmaszyka, Barbarę Kurdej-Szatan, Wojciecha Paszkowskiego oraz Wiktora Zborowskiego. „Zwierzogród” jest już dostępny na płycie DVD.
Bajka „Zwierzogród” była hitem w 2016 roku, a jej doskonałość została doceniona prze jury, które wyróżniło ją Oskarem, Złotym Globem oraz kilkoma statuetkami Annie. To chyba wystarczająca rekomendacja, prawda?
Sekretne życie zwierzaków domowych
Kolejna animacja dla maluchów, która dzieje się w świecie zwierząt – tym razem tych najbliższych nam, czyli domowych piesków, kotków, króliczków. „Sekretne życie zwierzaków domowych” też miało swoją premierę w 2016 roku, a teraz jest już dostępne na płycie DVD. Niech rekomendacją będzie osoba reżysera, który jest odpowiedzialny między innymi za takie realizacje, jak hitowe „Minionki rozrabiają” oraz „Jak ukraść księżyc”.
Twórcy przedstawili w bajce swoją wizję tego, co dzieje się ze zwierzętami w domach, kiedy ich właściciele są w pracy i szkole. Zamykamy za sobą drzwi, a zwierzęta wcale nie idą spać ani nie umierają z tęsknoty. One dopiero wtedy zaczynają swoje życie! Zwierzęta wędrują przez Nowy Jork, który w animacji wygląda naprawdę ciekawie i uroczo, a kolejna grupa przyjaciół stara się je odnaleźć. Dużo zwrotów akcji powoduje, że nie będziemy się nudzić, a niezła dawka humoru zapewni zabawę dla całej rodziny. Polski dubbing tym razem obył się bez głośnych nazwisk gwiazd, jednak nie traci nic wartości, bo naprawdę jest świetny.
Merida Waleczna
Dziewczyny rządzą! Opowieść o odważnej i nieustraszonej dziewczynce, jaką jest tytułowa Merida Waleczna spodoba się z całą pewnością też chłopcom. Historia Meridy dzieje się w górzystych regionach Szkocji, pełnych legend i baśni. Merida jest doskonałą łuczniczką a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor. Jest też bardzo nowoczesną dziewczyną, która nie boi się łamać zasad oraz prastarych zwyczajów, by żyć tak, jak podpowiada jej serce. Jej płomienna, rudowłosa fryzura oraz szalona jazda na koniu to piękne sceny tej bajki, a muzyka dopełnia obrazu. Ze względu na dość zawiłą akcję, „Merida Waleczna” przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia.
Film z 2012 zdobył wiele nagród i wyróżnień, z czego warto wymienić chociażby Oscara, nagrodę BAFTA, Złoty Glob, Annie i Eddie. W dubbingu rozpoznamy z pewnością głosy znanych polskich aktorów – Dominiki Kluźniak, Andrzeja Grabowskiego, Dorotę Segdę, Jacka Braciaka oraz Krzysztofa Kiersznowskiego.
Kraina lodu
Kto nie zna chociażby refrenu piosenki „Mam tę moc”, niech podniesie rękę do góry! Tak, zgadza się, „Krainę lodu” znają dosłowni wszyscy. Mimo że z pozoru jest to bajka dla dziewczynek, bo traktuje o sporze dwóch księżniczek, spodoba się z pewnością całej rodzinie, nawet małym chłopcom.
Księżniczka Anna wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę. To ona przy pomocy magicznych zdolności królestwo w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic, i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf. Zimowa opowieść w sam raz na nadchodzące chłodne miesiące.
Nie czujecie się dostarczenie przekonani? Niech za rekomendację posłużą liczne nagrody, jakie otrzymała „Kraina lodu”. To dwa Oscary (za najlepszy film animowany w 2014 roku oraz za piosenkę roku), nagroda BAFTA, Złoty Glob, Saturn oraz Annie. A w 2019 roku możemy spodziewać się kolejnej części „Krainy lodu”.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Mały Książę
Książka „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego z lat 40-tych XX wieku rozpala dziecięcą wyobraźnię już od wielu lat. W 2015 doczekała się pięknej oprawy animowanej, która po prostu zachwyca wizualnie. Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia.
„Mały Książę” to pouczająca historia o miłości, przyjaźni oraz wyobraźni, jednak dla bardzo małych dzieci może być zbyt trudna w odbiorze. My polecamy ją dla dzieci powyżej 9 roku życia, ale z pewnością jej walory estetyczne oraz piękną muzykę (za jej skomponowanie był odpowiedzialny między innymi Hans Zimmer) docenią też dorośli widzowie. W polskim dubbingu usłyszymy takie gwiazdy, jak Włodzimierz Press, Małgorzata Kożuchowska, Piotr Adamczyk, Robert Więckiewicz oraz Antoni Pawlicki.