Każdy rodzic zmaga się z ogromnym wyzwaniem i odpowiedzialnością za wychowanie swojego dziecka. Wszyscy dookoła wiedzą lepiej i udzielają nam wielu rad, często sprzecznych ze sobą. Dobrym pomysłem zatem jest szukanie rad wśród specjalistów. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przegląd najpopularniejszych i najbardziej wartościowych poradników dla rodziców o tym, jak dobrze wychować dziecko.
Pamiętajcie o tym, że podczas wychowania ponad wszystko należy iść za instynktem i słuchać swojej intuicji, a nie rad innych. Dla dziecka najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa oraz miłości rodziców, co zapewnisz okazując mu szacunek, zrozumienie i zainteresowanie jego życiem czy emocjami. Dziecku trzeba poświęcać dużo czasu, spędzać z nim wolne chwile i planować czas tak, by razem wychodzić na spacery, bawić się czy chociażby oglądać telewizję. Dobrzy rodzice potrafią też słuchać dziecka i odczytywać jego potrzeby. A mimo wszystko muszą być stanowczy i konsekwentnie trzymać się ustalonych zasad i granic. Dziecku trzeba pokazać, czym są dobre maniery oraz utrzymywanie porządku w swoim pokoju. Jednocześnie należy dziecku dawać możliwie dużo swobody na własne aktywności i realizowanie własnych pomysłów, gdyż doskonale wpływa to na kreatywność i rozwój maluchów.
„Bobas lubi wybór” Rapley Gill I Murkett Tracey
„Bobas lubi wybór” to jedna z najbardziej popularnych książek, dla rodziców niemowlaków. Traktuje o żywieniu dzieci, a jej podejście do tematu można nazwać rewolucyjnym. Autorki wzięły na warsztat rozszerzanie diety niemowląt i proponują, by to dziecko samodzielnie wybierało to, na co ma ochotę. Sugerują, że organizm dziecka najlepiej wie, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju.
Polecamy tę książkę rodzicom, którzy nie mają pewności, kiedy dziecko gotowe jest na swój pierwszy posiłek, jak komponować i układać zdrowe i zbilansowane posiłki dla dziecka, jak i całej rodziny oraz jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jedzenia. Znajdziemy w niej także porady o tym, jak przejść z karmienia piersią do butelki, a następnie całkowicie zrezygnować z butelki do karmienia. Z książki „Bobas lubi wybór” dowiemy się także o tym, co zaproponować do jedzenia dziecku półrocznemu, a co dziewięciomiesięcznemu i starszym.
Autorki przekonują, że nawet kilkumiesięczne niemowlę potrafi jeść samodzielnie, a dzięki temu, że już od małego damy mu wybór, w przyszłości nie będzie gustowało w fast foodach. Znajdziemy w niej także przepisy na ciekawe i zdrowe dania dla maluchów oraz pomysły na wszystkie dania – od śniadań, po obiad, podwieczorki i kolacje czy desery.
„Po prostu piersią” Rapley Gill, Murkett Tracey
Te same autorki, które napisały świetną książkę „Bobas lub wybór”, wydały publikację dotyczącą karmienia piersią „Po prostu piersią”. W książce znajdziemy porady, dzięki którym karmienie piersią nie będzie dla nas żadnym kłopotem. Kobiety wyjaśnią, jak podążanie za potrzebami dziecka jest kluczem do spokojnego i bezbolesnego karmienia. Ponadto biorą pod uwagę tryb życia współczesnej matki i pokazują, jak karmienie piersią może się idealnie wpasować w życie całej rodziny.
Młode matki dowiedzą się, jak długo należy karmić piersią, jak odzwyczaić dziecko od piersi bezboleśnie, jak ułożyć plan karmienia po powrocie do pracy oraz jak rozszerzać dietę niemowlaka. Ponadto znajdziemy w niej porady o tym, jak karmić wcześniaka. Kobiety borykające się z wątpliwościami również odnajdą w niej odpowiedzi na swoje pytania: jak mieć pewność, że ilość mleka jest wystarczająca, jak przystawiać dziecko, by ssało pierś efektywnie, a także jak unikać pojawiających się czasem, poważnych problemów: zapalenia piersi czy bolących brodawek.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
„Dziecko bez kosztów. Przewodnik po niekupowaniu” Giorgia Cozza
Rodzice, przygotowując się na przyjście na świat dziecka, potrafią wydać majątek na wszelkie przydasie i potrzebne (lub nie) przedmioty, kosmetyki czy ubranka. Cała gama gadżetów ma ułatwić rodzicielstwo i opiekę nad dzieckiem, a jednocześnie zagraca dom i rujnuje rodzinny budżet. Książka „Dziecko bez kosztów” opowiada o tym, że kolejna para dziecięcych body, butelek do karmienia, smoczków, podgrzewaczy do pokarmu czy wózków na każdą okazję, wcale nie jest potrzebna. Narodziny dziecka nie muszą wiązać się z szeregiem wydatków.
Autorka opowiada o tym, co tak naprawdę jest potrzebne, a z czego można zrezygnować, kupując wyprawkę dla maluszka. Nawet znajdą się tam porady, co możemy zrobić w domu samodzielnie. Książka świetnie wpisuje się w nowoczesny trend zero waste oraz ekologicznego trybu życia bez zbędnego kupowania niepotrzebnych przedmiotów.
Książka ta udowadnia, że nie przedmioty, a uczucia są najważniejsze dla małych dzieci – to decyduje o zdrowym rozwoju psychicznym i emocjonalnym. To książka, która pomoże rodzicom bardziej uwierzyć w siebie, zaufać potrzebom wyrażanym przez dzieci i znaleźć w sobie zasoby, by wychować dziecko w miłości i szacunku. Dziecko potrzebuje miłości zamiast kolejnych gadżetów czy zabawek.
„Księga rodzicielstwa bliskości” Sears William, Sears Martha
„Księga rodzicielstwa bliskości” to kolejna publikacja, która dotyczy tego, co najważniejsze w byciu rodzicem – miłości, którą obdarowuje się dziecko. Autorzy podkreślają, że dla zdrowia dziecka, zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego, ważne jest bezpieczeństwo i poczucie opieki, a nie kolejne zabawki, przydasie i przedmioty ułatwiające opiekę nad maluchem.
Wydawca książki opisuje ją jako kompendium wiedzy dla młodych rodziców, które zawiera wszystkie potrzebne wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji małego dziecka. Autorzy oparli porady o własne doświadczenia i przeżycia – są rodzicami ośmiorga dorosłych już dzieci, z którymi wspólnie prowadzą praktykę medyczną oraz razem wydają kolejne poradniki dla młodych rodziców.
Autorzy starają się odpowiedzieć na pytania od zawsze nurtujące rodziców: dlaczego dziecko płacze? Czy chce tym wymusić noszenie, czy chodzi o coś więcej? Jak długo należy karmić dziecko piersią? Czy smoczek jest niezbędny? Ile naszej uwagi potrzebuje dziecko? Jaka jest rola ojca w pielęgnacji małego dziecka – czy dobrze jest wszystkie zadania oddać w ręce mamy?
Jeśli szukacie sprawdzonych wskazówek, popartych doświadczeniem i przykładami z prawdziwego życia, ta książka jest dla Was.
„Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe” Alfie Kohn
Książka ta zbiera świetne opinie, zarówno wśród specjalistów, jak i rodziców. Autor jest bowiem szanowanym psychologiem, znanym na całym świecie, a jego doświadczenie zawodowe pozwala mu wysuwać odważne, a nawet dla niektórych kontrowersyjne teorie. W książce „Wychowanie bez nagród i kar” udowadnia, że klasyczny, stosowany od wielu pokoleń system nagradzania i karania dzieci za ich zachowanie nie przynosi dobrego efektu, a w przyszłości może mieć negatywne skutki na życie młodego człowieka.
Według autora akceptacja warunkowa, uzależniona od zachowania dziecka, jest niszcząca dla dziecięcej psychiki. Dziecko powinno czuć akceptację i zrozumienie rodziców niezależnie od tego, jak się zachowuje i jakich wyborów dokonuje. Alfie Kohn podpowiada, jak wychować dziecko, nie stosując ani nagród, ani kar za jego zachowanie. Na wyżyny wynosi miłość bezwarunkową, która powinna charakteryzować uczucia rodziców do dzieci. Tylko taka miłość zapewni komfort psychiczny dziecka, nauczy go rozumieć swoje uczucia i otaczający świat, a jednocześnie doskonale wpłynie na poczucie własnej wartości i pewności siebie.
Bezwarunkowa miłość pomogła uporać się rodzicom z wieloma problemami wychowawczymi, jakie sprawiały ich pociechy – napady złości, a nawet agresji, płacz, kłótliwość lub okłamywanie rodziców. Jeśli borykacie się z problemami wychowawczymi, ta książka jest Wam niezbędna!
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
„Dialog zamiast kar” Żuczkowska Zofia Aleksandra
„Dialog zamiast kar” to polski odpowiednik książki „Wychowanie bez nagród i kar”, który również porusza problem wychowania bezwarunkowej akceptacji dziecka i jego zachowania. Autorka podpowiada, jak budować dobre relacje z dzieckiem, uczyć go samodzielności, poczucia własnej wartości i pewności siebie, ale jednocześnie nie stosować klasycznych kar i nagród za zachowanie. Również ona jest zdania, że relatywizm reakcji rodziców na zachowanie dziecka może niszcząco wpływać na psychikę maluchów.
Książka ta to nie tylko zwykły poradnik i psychologiczny opis rozwoju dziecięcej psychiki, gdyż znajdziemy w niej wiele szczegółowych przykładów z życia oraz ćwiczeń, które mają pomagać rozwijać bliskość w rodzinie. Autorka prezentuje bowiem przekonanie, że najważniejsze, co możemy dać dzieciom, to chwile bliskiego kontaktu, które przynoszą obu stronom głębokie poczucie porozumienia.
„Twoje kompetentne dziecko” Jesper Jull
„Twoje kompetentne dziecko” to następna publikacja o tym, jak ważne jest dostrzeganie mądrości dziecka i słuchanie jego głosu podczas podejmowania decyzji.
Autor książki twierdzi, że to, czy dziecko jest grzeczne czy nie, wcale nie mówi o jego inteligencji i wcale nie jest najważniejsze w wychowaniu maluchów. Jego zdaniem rodzice powinni stać się partnerem dla swoich dzieci, słuchać ich zdania i potrzeb, a także brać je pod uwagę w każdej sytuacji. Pokazanie dziecku, że jego zdanie ma znaczenie, doskonale rozwija poczucie wartości u maluchów oraz w przyszłości zaowocuje lepszymi relacjami z ludźmi i poczuciem odpowiedzialności.
Autor podkreśla też ogromną rolę, jaką jest wzajemny szacunek oraz zaufanie. To doskonała lektura dla rodziców, którzy chcą pomóc dzieciom zamkniętym w sobie oraz zmagającym się z poczuciem braku wiary w siebie.
„Pozytywna dyscyplina” Jane Nelsen
„Pozytywna dyscyplina” to książka, która podkreśla, że świat bez zasad nie jest dobry, a przestrzeganie wyznaczonych granic ułatwia porządkowanie rzeczywistości. Autorka opisuje metodę wychowawczą opartą na wzajemnej miłości i szacunku, która wywodzi się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera.
W książce znajdziemy odpowiedzi na to, jak stawiać granice dziecku oraz jak konsekwentnie radzić sobie z ich przestrzeganiem. Ponadto dowiemy się, co robić, gdy dziecko nie będzie trzymało się ustalonych zasad. Publikacja ta z pewnością spodoba się wszystkim rodzicom, którzy mają racjonalne podejście do wychowania.
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Faber Adele, Mazlish Elaine
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” to jedna z najpopularniejszych książek o wychowaniu dzieci tych autorek (są one znanymi na całym świecie specjalistkami od wychowania, co zaowocowało wydaniem już kilkunastu poradników dla zagubionych rodziców).
Tytuł książki dokładnie zdradza jej treść, a wszystkie zawarte w niej wskazówki i ćwiczenia mają na celu poprawienie komunikacji na linii rodzic-dziecko i odwrotnie. Według nich bowiem najważniejszy jest dialog, zrozumienie i jasne wyrażanie swoich uczuć oraz potrzeb. Autorki ponadto podkreślają, że stosowany od zawsze system nagród i kar nie działa właściwie i podpowiadają, co robić, gdy dziecko nas nie słucha lub przekracza wyznaczone mu granice.