Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaka jest najlepsza dyscyplina sportowa dla ich dziecka. Decyzję trzeba podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę szczególnie zainteresowania dziecka oraz jego możliwości. A sport to świetna sprawa – równie ważna, co nauka dla najmłodszych, bo rozwija całe ciało, daje pozytywnego kopa do działania oraz doskonale wpływa na zdrowie dzieciaków. Zobacz, jakie sporty są najpopularniejsze wśród młodych sportsmenów.
Dlaczego dzieci powinny się ruszać?
Dzieci powinny uprawiać sport! To doskonała zabawa, szczególnie jeśli wybierzemy zajęcia grupowe, a aktywność fizyczna jednocześnie doskonale poprawia sylwetkę i wpiera ogólny rozwój młodego organizmu. Dzieci powinny przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu uprawiać sport przez co najmniej godzinę. Aktywność fizyczna to okazja do ćwiczenia właściwej postawy ciała, dobrej koordynacji i skupienia. Dobrze wpływa na twardość kości, budowanie mięśni oraz oczywiście zapobiega nadwadze i otyłości, które są prawdziwą zmorą wśród młodzieży. Rodzice powinni namawiać dzieci do aktywności fizycznej – szczególnie w czasach, kiedy młodzi tak dużo czasu spędzają w domach przed ekranem komputera lub smartfona. Dodatkowo wszelkie zajęcia zespołowe to świetny czas na ćwiczenie umiejętności społecznych i działania zespołowego.
Przy wyborze sportu dla dziecka należy szczególnie zwrócić uwagę na to, czego pragnie dziecko i jakie ma możliwości fizyczne. Nie każdy sport jest dla każdego, a zmuszanie maluchów, czy nawet gorzej – próba realizowania własnych ambicji przez dzieci – zawsze kończy się niezadowoleniem, a nawet konfliktami. Złe poprowadzenie dziecka w tym temacie może doprowadzić do tego, że w przyszłości młody człowiek będzie w ogóle unikał aktywności fizycznej. Dobrym sposobem jest oczywiście rozmowa, która zawsze działa, nawet z cztero- czy pięciolatkiem. Warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego chcemy, by chodziło na zajęcia sportowe, jakie są tego korzyści i jak wiele zabawy czekają na nie na tych zajęciach. Zdanie dziecka jest najważniejsze i nie wolo decydować niczego wbrew woli malucha. Rodzice powinni o tym koniecznie pamiętać. Pamiętajmy też o tym, że to rodzice są największym przykładem dla malucha – jeśli rodzina jest aktywna, to i dzieci będą chętne do aktywności fizycznej. W przekonaniu do sportu pomoże także wspólna sportowa zajawka całej rodziny: rolki, rower, bieganie lub granie w piłkę. Im częściej, tym lepiej!
Poniżej lista popularnych dyscyplin sportowych wraz z podpowiedziami, dla kogo będą najlepsze.

Jazda na rowerze
Rower to jeden z najbardziej popularnych sportów dla dzieci i dorosłych na całym świecie. Nie wymaga profesjonalnego sprzętu, dużych umiejętności (wystarczy się nauczyć jeździć) i przede wszystkim nie jest sportem „kontuzjogennym”, co jest bardzo ważne dla młodych sportowców i ich rosnących wciąż ciał. Wiele dzieci, zarówno najmłodszych, jak i tych starszych lubi jeździć rowerem. Ponadto rowerków dla dzieci jest bardzo wiele do wyboru – można zacząć od rowerków biegowych już w wieku dwóch lat, rowerków trójkołowych, by potem przesiąść się na rowery klasyczne dla dzieci. Trzeba też pamiętać o tym, że jazda na rowerze to wspaniały pomysł na wspólne spędzanie czasu dla całej rodziny. A przy okazji – kształtowanie od najmłodszych lat dobrych dla środowiska nawyków przemieszczania się ekologicznymi środkami transportu.
Jazda na rolkach
Rolki to kolejny popularny sport wśród rodzin, ponieważ jest bardzo przyjemny i mało wymagający. Jazda na rolkach uczy utrzymania równowagi, koncentracji i koordynacji całego ciała. Jednak by jeździć na rolkach, dzieci powinny już dobrze chodzić i nie mieć najmniejszych problemów z utrzymaniem równowagi – w przeciwnym wypadku mogą szybko nabawić się kontuzji i zniechęcić do aktywności fizycznej. Na rolkach można jeździć cała rodziną – wystarczą proste rolki, kawałek bezpiecznej ulicy i dobra pogoda, by cieszyć się aktywności fizyczną i płynącymi z niej dobrodziejstw. Jazda na rolkach pozwala spalić więcej kalorii niż jazda na rowerze, więc na ten sport powinni uwagę zwrócić szczególnie rodzice tych dzieci, które mają w sobie wiele nieposkromionej energii. Podobnym sportem jest jazda na hulajnodze dla dzieci, która ponadto świetnie wpływa na rozwój stóp u młodych ludzi i zapobieganie wadom postawy.
Pływanie lub żeglarstwo
Pływanie na basenie lub akwenie otwartym to kolejna popularna aktywność fizyczna polecana młodym ludziom – obecnie uczy się pływać nawet trzy- lub czteroletnie dzieci. Jest to świetny pomysł na budowanie u najmłodszych właściwej postawy ciała, wzmacnianie mięśni i kręgosłupa oraz koncentrację na wykonywanym zadaniu. Pływanie poprawia wydolność organizmu, a jednocześnie jest sportem, w którym ciężko o kontuzję i niespodziewane urazy. Dodatkowo może być doskonałą zabawą dla całej rodziny, dzięki licznym zabawkom do wody: piłkom, gumowym balonom i zwierzętom. Specjaliści zalecają, by profesjonalne pływanie zacząć z dzieckiem w wieku szcześciu lub siedmiu lat, ale skakanie do wody to zadanie dla dziesięciolatków. Jeśli chcemy, by nasz maluch został żeglarzem lub surferem, także należy poczekać do momentu, aż będzie miał około dziesięciu lub jedenastu lat. Dopiero wtedy będzie na tyle skoordynowany i pewny siebie, by poradzić sobie na otwartym akwenie i zapanować nad łódką czy deską.
Wschodnie sztuki walki
Bardzo modne od kilku lat są zajęcia ze wschodnich sztuk walki: karate, kung-fu, taekwondo czy judo. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystkie łączy budowanie w młodych ludziach koncentracji, pewności siebie oraz zwinności. Dzieje się tak dlatego, że sztuki walki to nie tylko zajęcia czysto fizyczne, ale i praca umysłowa i emocjonalna z własnym ciałem. Maluchy uczą się skupienia, a jednocześnie mogą cieszyć się ze zdrowej rywalizacji i uczyć szacunku do innych osób, również tych słabszych fizycznie. Zdobywanie kolejnych pasów to także ogromna satysfakcja dla maluchów i dla wielu początek nowej pasji. Wybór odpowiedniej sztuki walki będzie tym łatwiejszy, że w całym kraju jest coraz więcej szkół i wspólnych zajęć dla dzieciaków.
Taniec dla najmłodszych
Dobrym pomysłem na aktywność fizyczną dla najmłodszych są zajęcia taneczne. To dyscyplina, która rozwija całe ciało małego człowieka i świetnie wpływa na koordynację maluchów oraz uczenie się skupienia. Dzieci mają do wyboru balet, taniec towarzyski i wiele różnorodnych tańców nowoczesnych. Dobrze na zajęciach tanecznych będą czuły się maluchy o wrażliwym usposobieniu, które są energiczne i dobrze synchronizują swoje ruchy. Dzieci, które tańczą, uczą się świadomości własnych ruchów oraz estetyki poruszania się. Trzeba jednak pamiętać, że to sport, który może powodować kontuzje, a osiąganie sukcesów potrzebuje bardzo dużego samozaparcia i pewności siebie. Co ważne, taniec zapobiega otyłości.
Lekkoatletyka i gimnastyka
Dyscypliny lekkoatletyczne oraz gimnastyka to dość wymagające dyscypliny, które odwdzięczają się szczupłą sylwetką oraz prawidłową postawą ciała. Ta aktywność fizyczna buduje mięsnie, wspiera kręgosłup oraz uczy koordynacji całego ciała. Dzieci w trakcie trenowania sprawdzają swoje możliwości i jednocześnie przesuwają granice własnej wytrzymałości – czy to w długodystansowych biegach, czy wykonując skomplikowane układy gimnastyczne. Niestety, ten rodzaj sportu może być nie tylko wymagający, ale i powodować różnorodne kontuzje, dlatego ważne jest właściwe przygotowanie malucha do trenowania, w czym z pewnością pomoże dobry trener i renomowany klub sportowy dla dzieci.
Gry zespołowe
Dzieci uwielbiają spędzać ze sobą czas! A to dobry powód, by zapisać malucha na zajęcia sportowe, w czasie których będzie miał okazję zagrać z innymi dziećmi w swoim wieku. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna czy rugby to tylko kilka z wielu sportów drużynowych, wymagających interakcji z innymi i współpracy. W czasie gier zespołowych dzieci ćwiczą, uczą się przestrzegania zasad oraz obcowania z innymi ludźmi. W każdym z tych sportów ważna jest dobra kondycja, skupienie i kształtowanie umiejętności, co świetnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne maluchów. A fakt, że gra się w grupie, dodatkowo mobilizuje i zachęca dzieci do regularnego uczestniczenia w zajęciach. Każde takie zajęcia sportowe poprzedza porządna rozgrzewka zaproponowana przez specjalistów, co uczy najmłodsze dzieci właściwych zachowań sportowych oraz idealnie wpływa na wzmocnienie układów kostno-mięśniowych całego ciała, które zapobiega częstym kontuzjom i zniechęcającym zakwasom. Dużym plusem jest łatwa dostępność oferty tego typu zajęć dla najmłodszych, które zazwyczaj organizowane są przy szkołach czy klubach sportowych, nie są drogie, a dzieci dzielone są na grupy wiekowe, dzięki czemu grają się i bawią wśród swoich rówieśników. Pobudzają też u dzieci zainteresowanie sportem, a zaszczepiona w młodym wieku pasja pozostaje z nimi na dłużej.
Tenis
Kolejna popularną wśród rodziców i dzieci dyscypliną jest tenis. I nie mamy tu na myśli wyłącznie oglądania światowych rozgrywek w telewizorze. Jest to dyscyplina, która wymaga dobrej koordynacji ruchowej już na starcie, dlatego sprawdzi się dla dzieci w wieku co najmniej ośmiu lub dziewięciu lat. Oczywiście, w trakcie treningów równowaga jeszcze bardziej będzie się poprawiać, jednak już na początku trzeba umieć poradzić sobie z ciężką rakietą. Tenis jest dość kosztowną dyscypliną sportową, bo wymaga nie tylko kupienia odpowiedniej dla dziecka rakiety, stroju i butów, ale i wynajmowania trenera i boiska, które do tanich nie należą.
Wspinaczka
Coraz więcej dzieci jako ulubioną aktywność fizyczną wskazuje wspinaczki na ściance. Przygodę ze wspinaczką można zacząć już nawet w wieku kilku lat – ale tylko na ściankach przeznaczonych dla tak małych dzieci. Dlaczego warto postawić na wspinaczkę? To sport dobrze wpływający na kształtowanie właściwej postawy ciała, budujący mięśnie, zwinność i koncentrację. Dzieci uczą się pewności siebie, pokonywania leków i ćwiczą swój charakter – nie tylko mięśnie całego ciała. To też dobry pomysł na weekendowe rozrywki dla całych rodzin, bo wspinaczka z pewnością zafascynuje również młodzież i rodziców.