Wśród młodych rodziców panuje ostatnio strach przed nieprawidłowym napięciem mięśniowym u niemowląt. Boją się o przyszłość swoich maluchów, przewidując nawet niepełnosprawność. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przeczytaj, czym jest napięcie mięśniowe, jak je rozpoznać i jak leczyć nieprawidłowości.
Przyczyny nieprawidłowego napięcia mięśniowego
Zaburzenia napięcia mięśniowego mogą być skutkiem wielu czynników, które występowały już w czasie ciąży. Często jest to wynik komplikacji ciążowych lub niedotlenienia w trakcie porodu. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to także efekt cech oddziedziczonych po rodzicach, którzy mają nieprawidłowo rozwinięty układ nerwowy – uszkodzenia zwojów podstawy wzgórza, móżdżku, istoty białej, a nawet rdzenia kręgowego. W przypadku podejrzenia takiego schorzenia u malucha należy przyjrzeć się także rozwojowi płciowemu dziecka (tzw. rozwój gonad – gruczołów płciowych).
Nierzadko zdarza się, że rodzice stawiają błędną diagnozę i podejrzewają swoje dziecko o nieprawidłowy rozwój, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, że niemowlęta nie mają pełnej kontroli nad swoim ciałem. A w pierwszych miesiącach życia dzieci mają znacznie więcej siły w kończynach niż w reszcie ciała, dlatego zaciskają rączki, co niepokoi młodych rodziców. Wobec tego bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie objawów.
Objawy zaburzeń napięcia mięśni
Dzieci cierpiące na zaburzenia napięcia mięśniowego charakteryzują się sztywnością nóg oraz rąk. Ich ciało jest naprężone lub napięta jest tylko jedna ze stron. Gdy niemowlę leży na brzuchu nie podnosi nóg, ani rąk do góry, nie stara się ponieść główki, ich tułów wygięty jest w łuk. Rodzice mogą mieć także trudności w przewijaniu dziecka, które ma wciąż spięte ciało.
Ponadto dzieci są nerwowe, mało śpią, często płaczą, a jednocześnie wydają się apatyczne i lękliwe. Dzieci gwałtownie reagują także na dotyk czy dźwięki. Mogą mieć problemy podczas karmienia piersią oraz niezwykle często ulewają pokarm. Przyjrzyj się także oczom swojego maluszka – jeżeli zauważysz oczopląs, uciekanie oczu na boki, powinieneś być czujny, bo to kolejny z objawów zaburzeń napięcia.
Leczenie niemowląt
Po diagnozowaniu błędów napięcia mięśniowego nie wolno bagatelizować tego schorzenia. Trzeba do razu wziąć się za leczenie, które pozwala całkowicie wyeliminować chorobę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ maluch zaczyna wypracowywać złe wzorce ruchu.
Dziecko trzeba poddać rehabilitacji pod okiem dobrego fizjoterapeuty, najlepiej ze specjalizacją związaną z terapią niemowląt. Z czasem lekarz może nauczyć nas, jak w domu rehabilitować dziecko, a w tym wszystkim najważniejsza jest systematyczność. Przetestujcie znaną na całym świecie metodę Vojty lub metodę NDT Bobath.
Jeśli rehabilitacja nie daje żadnych efektów, a zaburzenia napięcia mięśniowego nie ustępują, należy z dzieckiem udać się do neurologa.