Zakup krzesełka do karmienia dziecka może być nie lada wyzwaniem – jaki wybrać rozmiar, rodzaj, jakie ma spełniać funkcje. Jakimi cechami wyróżnia się dobre krzesełko? Wybór jest ogromny, a rozpiętość cenowa to nawet kilkaset złotych.
Cechy dobrych krzesełek do karmienia
Krzesełko do karmienia z prawdziwego zdarzenia jest przede wszystkim bezpieczne. W końcu będzie używane przez małe dziecko, którego ruchy nie zawsze są pewne i skoordynowane. Najważniejsze jest, aby krzesełko było stabilne, nie chybotało się i było dość ciężkie. Ponadto bezpieczeństwo w krzesełku do karmienia zapewnią pasy (podobne do tych w foteliku samochodowym) – powinny przynajmniej spinać bioderka, ale idealnie, gdyby posiadały pasy pięciopunktowe (również na ramiona).
Ważnymi atrybutami krzesełek do karmienia jest dobrze zaprojektowana taca. Powinna mieć wgłębienia na talerz i kubek (bardzo ważne w trakcie nauki jedzenia – naczynia się nie przesuwają), brzegi powinny być wyższe niż powierzchnia blatu (rozlane jedzenie lub talerze nie wylądują na podłodze) oraz musi być zdejmowana, aby dziecko mogło jeść również z rodzicami przy stole. Dobra wiadomość: współcześnie tacki robi się z materiałów nadających się do mycia w zmywarce.
Krzesełka powinny mieć możliwość regulacji wysokości (również podnóżka), doczepiane lub zamontowane na stałe kółka, umożliwiające łatwe przemieszczanie. W przypadku tych drugich niezbędne są blokady unieruchamiające. Najlepszym materiałem na krzesełko jest plastik, ponieważ bez trudu można go doczyścić.
Zwróćcie też uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane obicie siedziska – powinien była łatwy w czyszczeniu (np. cerata) lub przynajmniej zdejmowany do prania w pralce.
Najpopularniejsze rodzaje krzesełek do karmienia
Podstawowe to krzesełko wolnostojące. Jest ono polecane ze względu na wiele funkcjonalności, praktyczność i możliwość przystosowania do rosnącego dziecka. Tradycyjne krzesełka do jedzenia po rozłożeniu mogą zamienić się w stolik z krzesełkiem do zabawy czy chodzik.
Dla najmłodszych dzieci produkuje się krzesełka z funkcją leżaczka. Jedyną jego wadą jest wielkość – zajmuje sporo miejsca. Jednak niektóre, najnowocześniejsze modele są bardzo kompaktowe, dzięki czemu w prosty i szybki sposób można je złożyć. Ceny tych krzesełek wahają się od 200 zł za modele najprostsze do nawet 700 zł za te bardziej rozbudowane.
Oszczędniejszą wersją krzesełka do karmienia jest tzw. nadstawka, czyli blat montowany do zwykłego krzesła. Nie jest to drogie rozwiązanie, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że „zabiera” nam jedno domowe krzesło i nie zawsze jest odpowiednio stabilne. Podobnie jest w przypadku krzesełek montowanych do blatu stołu – muszą mieć solidne wsparcie, aby były bezpieczne dla dziecka. Te opcje polecamy szczególnie na wyjazdy ze względu na łatwość transportu.
Czy krzesełko do karmienia jest potrzebne?
Niektórzy rodzice potrafią obejść się bez krzesełka do karmienia, jednak jest ona dużym ułatwieniem nie tylko dla nich, ale i dla malucha. Krzesełko wspomaga rodziców w nauce jedzenia, zabezpiecza dziecko w trakcie spożywania i zabawy (zapinane pasy), a także wykształca pewne rytuały (jedzenie przy stole – nie w łóżku, leżaczku). Dziecko natomiast jest zadowolone z własnego miejsca do jedzenia (i zabawy) oraz z tego, że znajduje się na tym samym poziomie, co rodzice, i ma szerokie pole widzenia.
Krzesełka i stoliki do karmienia posiadają przedział wiekowy, który zaczyna się od 6 miesiąca życia, a kończy na około 4 latach. Oczywiście później krzesełka do jedzenia mogą być wykorzystywane jako stolik z krzesełkiem lub przeznaczone dla młodszego z dzieci.