Wielu rodziców boryka się z problemem braku łaknienia u dzieci, niechęcią do jedzenia oraz odmawianiem przyjmowania posiłków. Jak sobie z tym poradzić? Mamy dla Was kilka sprawdzonych rad i pomysłów!
Sprytne pomysły rodziców
Dzieci często odmawiają przyjmowania nowych pokarmów w diecie, co zwyczajowo nazywamy wybrzydzaniem. To dość powszechna obrona młodego organizmu przed czymś nowym, a sposobem na nią nie jest z pewnością wmuszanie. Nerwowa atmosfera przy stole, groźby, namawianie czy nawet przekupstwo to zgubna droga, która prawdopodobnie doprowadzi Was do jeszcze większych problemów żywieniowych. Wobec tego może lepiej opowiedzieć dziecku, co będzie jadło, jakie ma to znaczenie dla zdrowia i organizmu malucha lub samemu zademonstrować spożycie.
Dziecko nie powinno spędzać przy stole zbyt dużo czasu, ponieważ poczuje się znudzone i zniechęcone. Doświadczeni pediatrzy i rodzice radzą, aby posiłek trwał nie więcej niż 20 minut. Jeśli dziecko nie zje w tym czasie swojej porcji, spróbujcie w drugim podejściu. Nie rozpraszajcie dziecka zabawkami, telewizją, telefonem czy gazetą – to Wy dajecie maluchowi przykład, jak powinien wyglądać posiłek.
Nie możecie też bardzo ingerować w to, co lubi Wasze dziecko, a co nie. Oczywiście zasada ta nie dotyczy słodyczy czy chipsów. Powinniście w miarę możliwości pozwolić dziecku decydować o tym, na co ma ochotę i ile zje (częstokroć rodzice mają mylne wyobrażenie o tym, ile musi zjeść dziecko, aby się najadło…). Sprawę może ułatwić także ciekawa organizacja jedzenia na talerzu – układnie kanapek w wagoniki, wycinanie różnych kształtów z warzyw itp.
Dobrze jest także chwalić dziecko, nawet jeśli nie zjadło obiadu czy grymasiło. Można pochwalić je za samodzielność, sprawność w posługiwaniu się sztućcami czy chociażby grzeczne siedzenie przy wspólnym stole.
Zakazy w diecie niejadka
Możecie być zdziwieni, ale małemu niejadkowi trzeba czasem powiedzieć „nie”, gdy sięga po jedzenie… oczywiście nie odmawiajcie maluchowi marchewki czy porcji zupy! Przede wszystkim należy ograniczyć picie słodkich soków, a bezwzględnie zakazać picia napojów gazowanych. Wiemy, że świeżo wyciskane soki są pełne witamin oraz składników odżywczych, ale także cukru, a to właśnie zbyt duża ilość cukru w diecie może powodować niechęć do jedzenia tradycyjnych posiłków (o zakazie dotyczącym słodyczy chyba nie trzeba pisać?). Z tego powodu warto na jakiś czas znacząco ograniczyć wypijanie mleka prze dziecko.
Gadżety zachęcające do jedzenia
Dzieci uwielbiają zabawę i zabawki, więc warto zwykły, szary obiad przemienić w iście królewską ucztę. Wystarczy zapewnić dziecku ulubiony, kolorowy talerz, kubek i pomysłowe sztućce dla dzieci, np. z bohaterami z ukochanych przez malucha bajek. To naprawdę działa!
Warto również wykorzystać moc krzesełek do karmienia i zaopatrzyć się w takie, które jest atrakcyjne dla dziecka – kolorowe, z gadżetami, a jednocześnie łatwe do przenoszenia i mobilne.
Pamiętajcie o tym, że zaburzenia łaknienia między 2. a 5. rokiem życia to prawidłowy stan, który jest efektem zwolnienia tempa wzrostu u dziecka. Jeśli jednak sytuacja się przeciąga i obawiacie się, że niedojadanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie malucha, idźcie z nim do lekarza. W żadnym wypadku nie powinniście podawać leków wspomagających apetyt na własną rękę!