Gdy patrzysz na swoje nowonarodzone dziecko, masz wrażenie, że nie rozumie świata, ledwo widzi i nie reaguje na delikatne dźwięki, ale tylko na te gwałtowne. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że nawet kilkudniowe niemowlę ma już wyostrzone zmysły, które pozwalają mu poznawać świat. To także ich sposób na komunikację. Sprawdź, jak pracują zmysły niemowląt i przekonaj się, że jesteś pod czujną obserwacją!
Zmysł wzroku
Panuje obiegowe przekonanie, że niemowlęta nie widzą w pierwszych 6 tygodniach życia. Oczywiście nie jest ono prawdą, ponieważ maluszki widzą, ale ich wzrok sięga bardzo niedaleko – maksymalnie 30cm. Czy to mało? Zdecydowanie nie! Dziecko widzi to, co najważniejsze, a więc swoją mamę i tylko najbliższe przedmioty. Dzięki temu wzrok nie męczy się, a niemowlę stopniowo poznaje otaczającą rzeczywistość. Mimo wszystko dziecko widzi ostre światło, zdecydowane kolory, nieco rozmazane (to dlatego w pierwszych tygodniach życia najlepsze są czarno-białe zabawki).
Niemowlę kolory zaczyna rozróżniać około 4-5 miesiąca życia, więc to idealny moment na wprowadzanie zabawek w kontrastowych odcieniach. Jeśli właściwie będziemy stymulować wzrok dziecka, już około roczku będzie widziało dokładnie to, co dorosły człowiek.
Zmysł dotyku u niemowlęcia
Dotyk jest nieporównanie lepiej rozwinięty u niemowlęcia niż zmysł wzroku. W końcu za pomocą rączek i buzi poznaje świat. Nie powinno Cię więc dziwić wcale, że maluszek od samego początku życia wkłada do buzi rączki, około 5 miesiąca są to nóżki, a potem każdy przedmiot i zabawkę, które znajdą się w jego zasięgu.
Dotyk jest dla niemowląt również sygnałem o ich bezpieczeństwie – właśnie dlatego maluszki tak bardzo lubią być noszone, przytulane czy głaskane.
Słuch maluszka
W pierwszych tygodniach życia słuch maluszka jest nieco słabszy, co ma swoje niewątpliwe zalety – można w towarzystwie śpiącego niemowlęcia rozmawiać, sprzątać czy oglądać telewizję. Jednak lekarze są pewni co do jednego: niemowlęta niemal od urodzenia rozpoznają głos matki oraz najbliższych im osób. Mimo tego, że dziecko gorzej niż my słyszy ciche dźwięki, to z pewnością obudzi się przy wysokich tonach domofonu, dzwonku telefonu czy donośnym odkurzaczu.
Smaki dziecka
Ulubionym smakiem niemowlęcia jest delikatna słodycz, kojarzona z mlekiem matki. To początkowo jedyny smak jaki lubi i jaki zna. Z czasem może się on zmieniać, jednak wprowadzanie nowych produktów do diety rozpoczyna się od marchewki czy ziemniaka, które są lekko słodkawe. Następne powinny być kaszki, a dopiero około roku dziecko doceni bardziej wyraziste potrawy.
Ulubiony zapach
Przez długi czas ulubionym zapachem dziecka jest zapach skóry mamy, który kojarzy się z bezpieczeństwem i… jedzeniem. Przeszkadzać mu mogą za to zbyt ostre perfumy lub przypalone jedzenie, ale dopiero w późniejszym okresie niemowlę nauczy się, które zapachy są przyjemne, a które wręcz odwrotnie.