Wózek należy do tych akcesoriów dziecięcych, bez których trudno się obejść. Na szczęście o dylematach sprzed kilkudziesięciu lat, związanych z koniecznością wymiany wózka wraz ze wzrostem dziecka, możemy dziś zapomnieć, decydując się na zakup wózka wielofunkcyjnego. Co należy o nich wiedzieć?
Rodzaje wózków wielofunkcyjnych
Wózki wielofunkcyjne (hybrydowe) powstały, by ułatwić życie młodym rodzicom, tak często rozdartym między wieloma codziennymi obowiązkami i… wydatkami. Podstawową wersją wózka wielofunkcyjnego jest typ 2w1, czyli połączenie wózka z gondolą, tzw. głębokiego (którym wozimy młodsze dzieci w pozycji leżącej) oraz spacerówki (dla dzieci starszych, siedzących podczas jazdy). Opcja 3w1 to natomiast gondola, spacerówka i fotelik samochodowy. Wymagający rodzice znajdą też nieco bardziej rozbudowane zestawy, zawierające dodatkowo w cenie bazę do samochodu, śpiworek, daszek przeciwsłoneczny, parasolkę do wózka, mufkę na dłonie itp.
Wózki o wielu funkcjach – wady i zalety
Połączenie wózka głębokiego ze spacerówką jest o tyle praktycznym rozwiązaniem, że z pojazdu tego pierwszego typu maluszek dość szybko wyrasta (zwykle używa się go do ok. szóstego miesiąca życia). Gdy dziecko zaczyna siadać, nadchodzi czas na spacerówkę. Wózki wielofunkcyjne oszczędzają nam więc konieczności rozglądania się za nowym pojazdem dla naszego malca. Dokonując jednego zakupu, zyskujemy kilka możliwości – wygoda i oszczędność finansowa to chyba największa zaleta wózków hybrydowych. Ponadto uchodzą one za stabilne i bezpieczne, a to jedno z ważniejszych kryteriów dla świeżo upieczonych rodziców. Fotelik samochodowy to dodatkowa zaleta, z której ucieszą się rodzice zmotoryzowani, ale Ci, którzy nie posiadają samochodu nie muszą rezygnować z wózka 3w1 – fotelik może świetnie sprawdzić się w roli nosidełka.
Nie da się ukryć, że wózki hybrydowe mają też kilka wad. Jedną z nich z pewnością jest cena – najtańsze można kupić za ok. 700 zł, ale za wózek klasy premium trzeba zapłacić kilka razy tyle. Mankamentem wózków wielofunkcyjnych jest też, dużo większy niż w przypadku wózków tradycyjnych, ciężar. Warto rozejrzeć się za możliwie najlżejszym (najlepiej ze stelażem aluminiowym).
Kiedy warto zdecydować się na wózek hybrydowy?
Decyzję o zakupie wózka wielofunkcyjnego należy podjąć przede wszystkim w odniesieniu do naszego trybu życia. Musimy mieć na uwadze jego większy ciężar, jeśli mieszkamy na wyższych piętrach, bez dostępu do windy lub gdy nasza codzienność wymaga częstego pokonywania takiej bariery – korzystanie z wózka hybrydowego może być wówczas dość męczące. Wybierzmy wózek, który łatwo się składa i zajmuje jak najmniej miejsca, w przeciwnym razie zamiast wygodnej wielofunkcyjności przez kilka lat będziemy borykać się z dodatkowym utrudnieniem.