Jeszcze kilka lat temu wielu z nas nawet o niej nie słyszało. Bostonka to choroba podobna w objawach do ospy wietrznej, jednak nieco mniej groźna. Podpowiadamy, jak odróżnić bostonkę od ospy wietrznej. Mamy także kilka wskazówek jak ją leczyć.
Jak zarazić się bostonką?
Bostonka, a właściwie wirus bostoński czy choroba bostońska, to choroba wirusowa, niezwykle zakaźna, mogąca nawet powodować epidemię. Najczęściej chorują na nią dzieci między 3 a 10 rokiem życia, jednak niewykluczone jest, że zarażą się także osoby dorosłe o obniżonej odporności.
Do zakażenia tą chorobą dochodzi poprzez kontakt malucha z wirusem zawartym w ślinie, kale lub moczu chorego dziecka. Zazwyczaj wystarczy to, że dziecko weźmie do ust zabawkę chorego kolegi lub koleżanki lub niedokładnie umyje ręce. Dlatego też bostonka zaliczana jest do grupy chorób brudnych rąk. Po kontakcie z wirusem choroba rozwija się w ciągu 3–4 dni.
Mimo że choroba wydaje się dość niegroźna, stanowi poważny problem w przypadku kontaktu z kobietą ciężarną – wirusy wywołujące bostonkę mogą doprowadzić nawet do poronienia.
Objawy bostonki
Bostonka w początkowej fazie przypomina przeziębienie lub lekką anginę. Dziecko zaczyna być marudne, nie chce jeść ani pić, słabo się czuje, a także ma temperaturę. Mogą wystąpić problemy z przełykaniem, a w skrajnych przypadkach nawet biegunka czy wymioty.
Następnie na ciele dziecka zaczynają występować czerwone krosty w formie surowiczych pęcherzy, bardzo podobnych do tych charakterystycznych dla ospy.
Jak odróżnić bostonkę od ospy?
Ospa wietrzna i bostonka dają początkowo te same objawy, przez co często są ze sobą mylone. To wyjątkowo niekorzystne zjawisko, ponieważ ospę leczy się inwazyjnymi lekami, natomiast bostonka jest dość niegroźną chorobą, a jej leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów i uśmierzaniu bólu malucha.
Jak odróżnić chorobę bostońską i ospę? Przede wszystkim przyjrzyj się plamom i wysypce na ciele swojego dziecka – w przypadku bostonki krosty znajdują się wyłącznie na rękach, stopach i w jamie ustanej. Z kolei ospa widoczna jest na całym ciele dziecka.
Leczenie bostonki
Jak już zostało wspomniane, organizm sam daje sobie świetnie radę z wirusami wywołującymi bostonkę, a zalecone leczenie to leczenie objawowe. Należy dziecku podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, natomiast krosty smarować kremami i maściami wysuszającymi czy antywirusowymi.
Choroba ta zazwyczaj ustępuje w ciągu 10 dni i nie wywołuje żadnych groźnych powikłań. Jeśli jednak nie masz pewności, co do tego, czy jest to bostonka, czy odra lub choroba nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – nasila się, skontaktuj się koniecznie z lekarzem, który wykluczy ewentualne groźniejsze choroby.