Atak kolki nerkowej to bardzo nieprzyjemna dolegliwość związana z zaleganiem kamienia nerkowego w przewodzie moczowym. To finalny objaw problemu, który potrafi rozwijać się przez wiele lat – nie dając przy tym niepokojących sygnałów. Na szczęście problemowi możemy zapobiegać, regularnie usuwając piasek nerkowy z naszego organizmu. Jakie działania pomogą nam w profilaktyce? Po jakie metody warto sięgnąć? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.
Jak usuwa się kamienie nerkowe?
Proces powstawania kamieni nerkowych może trwać nawet przez kilka lat. Mocz przepływający przez nasz układ moczowy, zawiera w sobie nierozpuszczalne związki, takie jak sole kwasów oraz minerały. W momencie, gdy dochodzi do przesycenia roztworu, wytrącają się z niego niewielkie kryształki – piasek nerkowy. Z czasem łączy się on w większe, zwarte struktury.
Usuwanie kamieni nerkowych odbywa się na różne sposoby. Część złogów wydalamy jeszcze w postaci piasku wraz z moczem, jednak jego śladowe ilości mogą osadzać się w nerkach.
Gdy uformowany kamień przemieszcza się wzdłuż przewodu moczowego mamy do czynienia z atakiem kolki nerkowej, może on blokować przepływ moczu i wywoływać dotkliwy ból w okolicy lędźwi. Usunięcie takiego problemu odbywa się na różne sposoby. W przypadku niewielkich złogów pomagają leki rozkurczające mięśnie gładkie. Czasem w przypadku dużych kamieni konieczna może być nawet interwencja chirurgiczna.
Piasek nerkowy – jak go usunąć
Wygląda więc na to, że regularne usuwanie piasku nerkowego z organizmu może ograniczyć rozwój kamicy. Ale skąd wiemy, że udaje nam się osiągnąć zamierzony rezultat? Jakie działania pomogą pozbyć się mikroskopijnych złogów?
- Odpowiednie nawadnianie
Właściwe nawodnienie organizmu to klucz do zdrowia nerek. Zwiększając przepływ cieczy przez układ moczowy, część złogów zostaje wypłukana. Zalecane spożycie wody dla osoby dorosłej to od 2 do 2,5 litra wody (w przypadku kamicy cystynowej nawet do 3-4 litrów). Po wodę sięgajmy zwłaszcza w nocy – wtedy spada diureza, co sprzyja formowaniu się kamieni. Najlepiej sięgać po wodę nisko zmineralizowaną. Pomaga także stosowanie roztworów moczopędnych – herbat ziołowych, pasty Fitolizyna itp.
- Postaw na ruch
W usuwaniu złogów zalegających w nerkach pomaga również aktywność fizyczna. W jaki sposób? Ruch ułatwia ich przesuwanie wzdłuż układu moczowego, co umożliwia późniejsze wydalenie z organizmu. Jakie aktywności warto podejmować? Częste spacery, jogging lub jazda na rowerze powinny być odpowiednim wsparciem w zmianie trybu życia.